Produkty

Jak dbać o swój okap, by działał prawidłowo?

Jak dbać o swój okap, by działał prawidłowo?

Okap jest jednym z najważniejszych elementów kuchennego wyposażenia. Sprawnie działający, pozwala na zachowanie wysokiej jakości powietrza, usuwając z niego parę wodną, kurz i nieprzyjemne zapachy. Jak o niego dbać, aby działał prawidłowo przez długi czas?

czysty okapOkap kuchenny i najważniejsze elementy jego pielęgnacji

Okap, jak każe domowe urządzenie, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki regularnym zabiegom nie dopuścimy do powstawania trwałych zabrudzeń na jego powierzchni, a także sprawimy, że będzie mógł efektywnie oczyszczać powietrze przez długi czas.

Dwie najważniejsze czynności, o jakich powinniśmy pamiętać, korzystając z okapu kuchennego, to jego regularne czyszczenie oraz wymiana filtrów.

Czyszczenie okapu – wskazówkijak czyścić okap

Zanim przystąpimy do czyszczenia okapu, pamiętajmy o bezpieczeństwie – odłączmy go od źródła zasilania. Dopiero teraz możemy przystąpić do mycia części zewnętrznych urządzenia. W tym celu sięgnijmy po miękką szmatkę lub gąbkę, ciepłą wodę oraz detergent – najlepiej mydło albo płyn do naczyń. Dzięki temu możemy być pewni, że obudowa urządzenia nie zostanie porysowana lub zmatowiona. Taki efekt można jednak uzyskać poprzez mycie okapu środkami żrącymi, ściernymi i zawierającymi rozpuszczalnik albo alkohol – z tego powodu nigdy po nie sięgajmy.

Uwaga!

Jeśli okap pokryty jest trwałymi, trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, konieczne będzie użycie specjalistycznego detergentu. W tej roli sprawdzi się np. środek do czyszczenia piekarnika i płyty grzewczej. Zanim jednak sięgniemy po dany preparat, zapoznajmy się ze wskazówkami producenta okapu – tutaj powinniśmy znaleźć informację, jakiego rodzaju preparat możemy bezpiecznie stosować.

Jak często należy myć okap? Zależy to od częstotliwości jego używania. Jeśli gotujemy dużo i często, powinniśmy czyścić urządzenie średnio raz tygodniu. Jeżeli przyrządzamy posiłki rzadziej, możemy ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne do jednego na dwa, trzy tygodnie.

wymiana filtra okapCzyszczenie i wymiana filtrów w okapie

Każdy okap wyposażony jest w filtry oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń, kurzu i pary wodnej. Bez względu na rodzaj sprzętu znajdziemy w nim filtr przeciwtłuszczowy. Może być on jednorazowy i w takim wypadku wymaga wymiany co 2-3 miesiące. Jeśli jednak filtr jest metalowy, oznacza to, że jest wielokrotnego użytku – aby zachował sprawność i wydajność, wymaga regularnego czyszczenia. Robimy to, myjąc go w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń – silnie zanieczyszczone filtry można najpierw namoczyć w takim roztworze. Niektóre z modeli można także umieścić w zmywarce.

Inaczej postępujemy z filtrami węglowymi, które (obok filtra przeciwtłuszczowego) stanowią niezbędne wyposażenie okapu działającego w systemie zamkniętym – taki model oczyszcza wciągnięte powietrze, a następnie oddaje je z powrotem do otoczenia. Filtr węglowy do okapu nie nadaje się do czyszczenia, dlatego należy do akcesoriów jednorazowych. Trzeba regularnie wymieniać go na nowy – żywotność takiego elementu określa zwykle jego producent. Pamiętajmy jednak, że okres przydatności filtra węglowego może być różny w zależności od tego, jak często i intensywnie korzystamy z urządzenia.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak dbać o okap w kuchni?

Jak dbać o okap w kuchni?
Okap kuchenny to funkcjonalne urządzenie, które – w zależności od modelu – pozwala usunąć z kuchni wilgotne i zanieczyszczone powie...
Czytaj więcej

Jaki okap wybrać do kuchni?

Jaki okap wybrać do kuchni?
Okap należy do standardowego wyposażenia kuchni i często jest jednym z jej najbardziej charakterystycznych, rzucających się w oczy sprzętów. Chociaż w...
Czytaj więcej

Rodzaje filtrów do okapów

Rodzaje filtrów do okapów
Okap jest niezbędnym urządzeniem w każdej kuchni, które odprowadza wszelkie opary powstające w podczas gotowania. Sam okap byłby jednak bezużyteczny, ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o swój okap, by działał prawidłowo?