Produkty

Jak dobrać armaturę do kuchennego zlewozmywaka

Jak dobrać armaturę do kuchennego zlewozmywaka

Rzadko które akcesoria kuchenne są tak zróżnicowane co do wyglądu, jak armatura. Poniżej przyjrzymy się różnego rodzaju bateriom zlewozmywakowym i wylewkom. Czy w parze z ich nowoczesnym wykonaniem idzie oszczędność? A może bardziej korzystne względem kosztów zużycia wody będą starodawne, klasycznie prezentujące się elementy armatury?

Wylewka do baterii zlewowej Kuchinox
Wylewka do baterii zlewowej Kuchinox

Armatura jako element wyposażenia i aranżacji kuchni

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez dostępu do bieżącej wody – armatura wraz ze zlewozmywakiem stanowią często używaną i najbardziej narażoną na zanieczyszczenia część pomieszczenia, w którym przygotowywane są i nierzadko spożywane posiłki. Wraz z modami na aranżowanie wnętrz, wśród których kuchnia nie stanowi wyjątku wśród innych pomieszczeń i tak samo poddaje się stylizacjom, nastąpiło znaczne zróżnicowanie kształtów armatury zlewozmywakowej, z czego najlepszym przykładem są wylewki – obok „klasycznych” pojawiły się bardziej nowoczesne, a miejsce tych ostatnich zajęły futurystyczne z wyglądu urządzenia przywodzące na myśl sprzęt stosowany w dużych kuchniach restauracyjnych. Skojarzenie to jest tym bardziej słuszne, że wiele spośród funkcji urządzeń stosowanych w tego rodzaju pomieszczeniach znalazło zastosowanie w zwykłych, domowych kuchniach. Zanim przyjrzymy się przeznaczeniu różnych elementów nowoczesnych baterii kuchennych, wymieńmy 2 najpopularniejsze typy armatury ze względu na sposób zamocowania:

- sztorcowa (stojąca), która z racji bardziej przyjaznego i intuicyjnie łatwiejszego sposobu połączenia z instalacją wodną znajduje głównie zastosowanie w nowoczesnych i klasycznych typach baterii, mocowana jest na otworze zlewozmywaka, a że jego usytuowanie może być odmienne ze względu na warunki i możliwości każdego pomieszczenia kuchennego z osobna, producenci sprzedają zlewozmywaki bez otworów, a te można wykonać na miejscu, czym zajmują się pracownicy sklepu,

Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis Torc mosiądz
Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis Torc

- ścienna – jej jakość montażu zależy od staranności i zachowania precyzji przez monterów i instalatorów, którzy poszczególne komponenty instalacji wodnej umieścili w ścianach.

Do czego służy wydłużona wylewka?

Najbardziej charakterystycznym elementem wielu nowoczesnych baterii zlewozmywakowych jest wydłużona, wysoka, zgięta ku dołowi wylewka, która dodatkowo otoczona jest spiralnie elastycznym przewodem metalicznym, który przypomina z wyglądu wydłużoną sprężynę. W wielu przypadkach długa wylewka jest dodatkowo wyciągana i uruchamiana tuż przy zakończeniu za pomocą specjalnego przycisku. Jego naciśnięcie skutkuje wylotem strumienia wody pod dużym ciśnieniem, dzięki któremu z łatwością usuwane są resztki pozostałe na talerzach czy garnkach po zakończeniu posiłku. Zwilżona i oczyszczona powierzchnia talerzy, garnków i sztućców jest dzięki temu skuteczniej domyta przez zmywarkę – ta z kolei po wstępnym opłukaniu naczyń pod silnym strumieniem wody może z powodzeniem działać na programie „eko”.

Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis Belmore chrom
Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis Belmore chrom

Czy wiesz, że...

W tej dziedzinie, jaką jest długotrwała czystość różnych modeli armatury, bezkonkurencyjna jest bateria zlewozmywakowa uruchamiana przez fotokomórkę reagującą na pojawienie się i ruch dłoni tuż pod wylewką – nie dotykamy dłońmi ani jednej części armatury, przez co wydłużamy czas zachowania jej czystości i ograniczamy do minimum powstawanie kamiennego osadu po spływających kroplach wody.

Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis Clavey wylewka F chrom
Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis Clavey

Nie bez znaczenia jest umiejscowienie wylotu wylewki względem dna komory (lub komór w przypadku zlewozmywaka składającego się z dwu, a nawet trzech komór), a konkretnie odległość między nimi. Długi strumień wody padający do komory umożliwia napełnienie garnków, wazonów i innych pojemników o znacznej wysokości, które można wygodnie podsunąć pod wylewkę. Rozwiązanie to ma jednak swoją wadę – silny strumień padający bezpośrednio na dno komory sprawia, że woda chlapie ponad ściany komory na okoliczną ścianę pokrytą okładziną ceramiczną lub szklaną i tworzy widoczne ślady na ścianach niezabezpieczonych przed działaniem wody.

Samodzielnie dobierając model armatury do rodzaju zlewozmywaka, warto uwzględnić różnice w typach wylewki – odmienny wygląd poszczególnych modeli przeznaczony będzie do różnych głębokości komór zlewozmywaka. W zależności od ich kształtów, przywodzących na myśl kolejne litery alfabetu, rozróżniamy:

- wylewka „F” – do płytkiej komory,

- wylewka „U” – również do płytkiej komory, ale wylewka jest bardziej zbliżona do dna komory,

- wylewka „C” jako rozwiązanie uniwersalne, polecane do zlewozmywaków o średniej głębokości komór,

- wylewka „S”,

- wylewka płaska, która zamiast wysokości oferuje długość tej części kuchennej baterii.

Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis Glymur ruchoma wylewka chrom
Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis Glymur ruchoma wylewka chrom

Jakie znaczenie ma materiał wykonania armatury?

Materiał wykonania armatury ma znaczenie przede wszystkim estetyczne i dekoracyjne. Dlaczego? Zlewozmywaki sporządzane są obecnie z następujących materiałów: stal, granit, konglomeraty mineralno-żywiczne, a także szczególnie popularne ostatnio szkło – wszystkie znacznie się od siebie różnią, zarówno fakturą powierzchni, jak i kolorami (z transparentnym szkłem włącznie). Tymczasem jednak z nie każdego wymienionego materiału można sporządzić funkcjonalną i wodooszczędną baterię i należy tak dopasować armaturę do zlewu, aby ich połączenie było estetycznie korzystne i dekoracyjne.

Porada specjalisty:

Przykładem udanych i nieudanych połączeń niech będzie granit. Jako materiał wykonania zlewozmywaka z powodzeniem będzie tworzył tło dla baterii ze stali lub mosiądzu. Z kolei połączenie granitowej armatury i stalowych komór lub komory i ociekacza zlewu nie będzie prezentowało się tak dekoracyjnie. Innym przykładem nieszczęśliwego połączenia materiałów i wykonanych z nich produktów jest zestawienie w najbliższym sąsiedztwie dwu rodzajów powierzchni stalowej, a więc inox i chrom, a także stylizowanej na starą armatury w kolorach zbliżonych do szlachetnej patyny i złota ze stalą w wersji chrom i inox i granitem.

Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis Farin stal szczotkowana
Bateria zlewozmywakowa Cooke&Lewis

Modele armatury kuchennej, które przywodzą na myśl wiekowe, używane w poprzednich stuleciach baterie, czyli wykonane z mosiądzu, miedzi lub pokryte powłoką o barwie złota, stworzone są do aranżacji obficie czerpiącej z przeszłości, a więc rustykalnej, wiejskiej i vintage. Nie znaczy to oczywiście, że rozwiązania w nich zastosowane przenoszą osoby zajmujące się kuchnią o stulecia wstecz. Wręcz przeciwnie, większość z modeli tego typu wyposażona jest w perlator, a „starodawny” kształt uwzględnia często dziś stosowane wydłużone wylewki. Także wnętrze tego typu muzealnych i jednocześnie nowoczesnych produktów skrywa precyzyjne mechanizmy, czego przykładem jest ceramiczny model serca baterii, czyli głowicy.

Data publikacji: 26.05.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak czyścić czarne baterie - podpowiadamy, jak czyścić i pielęgnować czarną armaturę

Jak czyścić czarne baterie - podpowiadamy, jak czyścić i pielęgnować czarną armaturę
Srebrna armatura przez wiele lat uchodziła za jedyny słuszny wybór. Od kilku sezonów połyskujące krany ustępują miejsca kolorowym. Do na...
Czytaj więcej

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?
Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego zlewozmywaka nie jest takie proste. Do wyboru masz modele jedno- lub dwukomorowe, robione ze stali nierdzewnej...
Czytaj więcej

Perlator – czy naprawdę działa?

Perlator – czy naprawdę działa?
Zastosowanie perlatora to jeden z wielu sposobów na wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu. Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać armaturę do kuchennego zlewozmywaka