Majsterkowanie, zwłaszcza jeśli odbywa się w przydomowym warsztacie, może przynieść owoce w postaci własnoręcznie wykonanych mebli o wymyślnych kształtach. Do ich sporządzenia nie wystarczy jednak użyć ręcznych narzędzi – elektronarzędzia pozwolą na przeprowadzenie prac w krótszym czasie i z lepszymi wizualnie efektami. Jednym z nich – szczególnie przydatnym do obróbki drewna i wykorzystywanym do samodzielnego wykonywania mebli i różnych przedmiotów – jest frezarka.
O ile wcześniej wiertarki sieciowe, a obecnie ich nowe wcielenie – akumulatorowe wiertarko-wkrętarki – znalazły swoje miejsce w większości domowych szafek z narzędziami, frezarka nie jest narzędziem dla każdego. Nie jest to kwestia ceny, ponieważ urządzenia te są dostępne po niewygórowanych cenach – na najtańsze z modeli nie wydamy więcej niż 200 zł. Obecność frezarki wśród wykorzystywanych urządzeń świadczy o tym, że trafiły one w ręce zaawansowanego majsterkowicza, który stawia sobie ambitne cele – nie tylko wykonać własnoręcznie sprzęty, ale zrobić to perfekcyjnie.
Frezarka umożliwia wykonanie takich czynności, które nie mogą być dziełem innych narzędzi, a na pewno nie w takim stopniu dokładności, jaki umożliwia wykorzystanie tego urządzenia. Dzięki niej krawędzie obrabianych materiałów nie tylko zyskują idealną gładkość, ale możliwe jest wykonanie w nich wrębów, rowków, wpustów itp. Tak przygotowane materiały są gotowe do ścisłego, klejowego lub bezklejowego połączenia z innymi częściami wykonywanych elementów, a także z metalowymi mechanizmami uzupełniającymi meble i inne sprzęty, na przykład z zawiasami.
W zależności od kształtu frezu, który umieścimy w gnieździe mocowania, możemy za pomocą frezarki wykonać między innymi:
- żłobkowanie proste,
- żłobkowanie w kształcie litery V,
- krawędzie skośne,
- krawędzie wklęsłe,
- krawędzie zaokrąglone,
- wpusty proste,
- wpusty trapezowe,
- rowkowanie,
- wręby
- wyrównywanie.
Jednak wziąć pod uwagę należy nie tylko kształt frezu, ale również:
- materiał jego wykonania – od niego zależy, czy obrabiany element uzyska gładką powierzchnię bez zadziorów i wyrw. O ile do drewna delikatnego i średniotwardego wystarczy użyć frezów ze stali szybkotnącej (HSS), o tyle do twardych i egzotycznych gatunków, a także do sklejki stosujemy węglik wolframu (HM). Frez wykonany z tego materiału umożliwia również obróbkę tworzyw sztucznych i aluminium,
- dobór szybkości obrotów frezarki i wielkości średnic frezów do obrabianego materiału,
- odpowiedni sposób naostrzenia frezów – jeśli ostrza są stępione, obrabiany materiał rozgrzewa się, a frezowanie jest utrudnione i nieefektywne,
- przygotowanie obrabianego materiału – jego trwałe unieruchomienie i uprzednie usunięcie gwoździ, wkrętów i śrub,
- płynne działanie frezarki na kolumnach podpierających, które zapewnimy naoliwieniem.
Długość pracy frezów i jej skuteczność rozciągają w czasie czynności polegające na ich dokładnym naostrzeniu przed umieszczeniem we frezarce i na ich oczyszczeniu po obróbce – jeśli przykładowo nadawaliśmy kształt krawędziom z drewna gatunków iglastych, które zawierają w sobie sporo żywicy, do jej usunięcia wykorzystujemy denaturat.