Produkty

Jak dobrać kolor ścian do fototapety

Jak dobrać kolor ścian do fototapety

Fototapeta, czyli coś na wzór powiększonego zdjęcia, obrazu, szkicu przyklejonego na stałe do ściany. Materiał, który wzbudza coraz większe zainteresowanie w gronie osób aranżujących swoje mieszkania. Ciekawy format, nietypowe zdjęcie, uchwycenie rzeczywistości w zadziwiający sposób – wszystko to sprawia, że fototapeta dekoruje najlepiej spośród wszystkich elementów wyposażenia.

fototapetaIdealna aranżacja powinna opierać się na kilku powtarzalnych zasadach: dobierajmy elementy podobne do siebie lub kontrastowe, ale w taki sposób, żeby nie tworzyły we wnętrzu chaosu. Zanim kupimy jeden produkt, zastanówmy się, z czym będzie idealnie się komponował. Czy przypadkiem nie wpłynie on negatywnie na całkowity odbiór pomieszczenia?

Zasada wspomniana powyżej ma zastosowanie także w przypadku fototapet. Zbyt kontrowersyjna pod względem formy czy kolorystyki może sprawić ogromne trudności w późniejszym wyposażeniu reszty pomieszczenia. Z drugiej strony może też stać się inspiracją do stworzenia czegoś zupełnie niespotykanego.

Fototapeta zwykle stanowi element jednej spośród czterech lub więcej ścian. Co zrobić z resztą powierzchni? Oczywiście najlepiej przemalować farbą w odpowiednim kolorze? Jakim? Trudne pytanie, zwłaszcza, jeśli nasza naklejka mieni się ogromną gamą barw.

Fototapeta a kolor ścian

Na wybór kolorystyki największy wpływ ma zwykle efekt końcowy, jaki chcemy uzyskać. To. czy wnętrze ma być wyjątkowo energetyczne, czy raczej spokojne i wyciszone.

W pierwszej wersji postawmy raczej na pastelową lub czarno-białą fototapetę i ścianę przemalowaną na intensywny kolor lub odwrotnie: kolorową fototapetę i pastelową farbę na ścianach.

Jeśli nasze wnętrze ma pełnić rolę głównie wyciszającą, relaksującą, sprawa wydaje się jeszcze łatwiejsza. Wówczas do stonowanej kolorystycznie fototapety dobieramy delikatny odcień farby, najlepiej w tonacji beżu, latte czy delikatnej pomarańczy. fototapeta castorama

Wnętrze energetyczne

Jak wspomnieliśmy powyżej, wymaga od nas odpowiedniego doboru kolorów, które wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie. Wielu projektantów poleca do tego rodzaju aranżacji fototapety w spokojnej tonacji i farby w mocnym odcieniu, którymi możemy przemalować np. ścianę równoległą do tej, na której pojawi się naklejka.

Jeśli chcemy kontrastować ze sobą mocne kolory, pamiętajmy, aby tworzyć kompilacje barwy ciepłej i zimnej lub komponować ze sobą kolory pochodne. Równie ciekawe efekty, jak w pierwszym przykładzie, uzyskamy przy delikatnych barwach farb i przygaszonej fototapecie i ustawionych tuż obok mocnych akcentów dekoracyjnych, którymi będą meble.

Jeśli pomieszczenie jest niewielkie?

Wówczas operujemy jasnymi barwami. Zwłaszcza jeśli nasza fototapeta jest utrzymana w ciemnej kolorystyce. Kolory w takim wnętrzu muszą być jasne, by optycznie powiększyć przestrzeń. Pamiętajmy, że mocny, wyrazisty wzór fototapety może bardzo wpłynąć na wizualny odbiór wielkości wnętrza.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Tapeta czy farba – co wybrać do pokoju dziecięcego?

Tapeta czy farba – co wybrać do pokoju dziecięcego?
Urządzanie dziecięcego pokoju to wymagające zadanie – należy wziąć pod uwagę potrzeby naszej pociechy, aby dobrze się czuło w przygotowanym prze...
Czytaj więcej

Winylowa, flizelinowa, papierowa czy z włókna szklanego? Wady i zalety różnych rodzajów tapet

Winylowa, flizelinowa, papierowa czy z włókna szklanego? Wady i zalety różnych rodzajów tapet
Tapetowanie jest popularnym sposobem na wykańczanie ścian w pomieszczeniach. Planowany remont można wykonać szybko, a możliwości aranżacyjne, jakie da...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać kolor ścian do fototapety