Produkty

Jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?

Jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?

Wybrana przez nas aranżacja wnętrza wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej, którą stworzą oprawy umieszczone na suficie oraz umiejscowione na ścianach i poszczególnych meblach. O tym, jak zaakcentować sztucznym światłem różne style aranżacji wnętrz, opowiemy w poniższym artykule.

oświetlenie salonuOświetlenie centralne i punktowe

Umieszczony w centralnym miejscu sufitu żyrandol lub inna oprawa emitująca strumień pozwalający na równomierne rozświetlenie wnętrza stanowi do teraz podstawę komfortu świetlnego użytkowników danego pomieszczenia. Ich efektywność jest ograniczona – co prawda pozwalają na rozświetlenie wnętrza, jednak nie w takim stopniu, jak oświetlenie naturalne docierające do pomieszczenia przez otwory okienne. Z tego względu oprócz oświetlenia centralnego zastosować trzeba punktowe, którego precyzyjnie skierowany snop światła padnie na wybraną przestrzeń – biurko, ozdobę ścienną, okolice telewizora czy fotel, na którym czytamy ulubione książki.

Oprawy świetlne a styl aranżacji

Wyznaczniki stylu, w jakim wykończymy pomieszczenie, stanowić będą nie tylko meble czy kolory użyte do dekoracji ścian, ale również umiejętnie dobrane oprawy świetlne. Ponieważ ich producenci dopasowują swoją ofertę do zróżnicowanych potrzeb aranżacyjnych, nasze możliwości wyboru odpowiednich produktów są obecnie bardzo duże i składają się na nie oprawy sufitowe, ścienne, a także lampy podłogowe i do umiejscowienia na biurkach, półkach czy regałach. Dotyczy to w takim stopniu zwolenników stylu retro, jak oszczędnej w zdobienia aranżacji nowoczesnej.

Vintage i style zorientowane ku przeszłości

Aranżacje, w których główną rolę odgrywają nawiązania do przeszłości, stanowią obszerną część propozycji producentów oświetlenia. Oprawy, jakie dzięki ich staraniom zasilają starodawne i stylizowane na wiekowe wnętrza, są wykończone na wzór pałacowych lub dworkowych. Charakteryzują je wymyślne zdobienia w formie złoceń, dekoracyjne kształty, secesyjne ornamenty nawiązujące do pnących i płożących roślin i nawiązania do wyglądu liści i kwiatowych pąków. Materiały wykorzystane do wykonania tego typu opraw to przede wszystkim żeliwo, metale i ich stopy, zwłaszcza miedź. Ich połyskliwa, wypolerowana powierzchnia umieszczona tuż obok zastosowanego źródła oświetlenia odbija snop, potęgując efekt świetlny. Jeśli skierujemy je na ścianę, zyskamy rozproszone, przygaszone światło, które przyczyni się do wywołania intymnego, ciepłego nastroju.

 Lampa LED Escada 3 x 40 W E14 chromNowoczesna aranżacja podkreślona światłem

Dominujące obecnie aranżacje pomieszczeń nowoczesnych pełne są rozwiązań utrzymanych w duchu minimalizmu – oświetlenie nie jest tutaj wyjątkiem. Oprócz temperatury barwowej źródeł światła, która często odbiega od standardowej ciepłej białej wytwarzanej przez żarówki halogenowe, równie ważne są materiały użyte do wykonania nowoczesnych dekoracji świetlnych. Szkło i powierzchnie o metalicznej powierzchni wraz z chłodnym odcieniem ledów i świetlówek kompaktowych współtworzą atmosferę wnętrz urządzonych w oszczędny względem liczby zdobień sposób. Tutaj światło ma przede wszystkim charakter funkcjonalny.

Wnętrza nowoczesne obfitują w meble i sprzęty wykonane z użyciem materiałów o wyrazistych, zdecydowanych kolorach. Warto wydobyć ich charakter również po zmroku, a pomogą temu nowoczesne źródła światła, które dają znacznie więcej możliwości dekoracyjnych niż ich standardowe odpowiedniki. W tej roli sprawdzą się diody LED emitujące światło o różnych kolorach, których paleta barw jest dalece bardziej rozbudowana. Tego typu źródła sterowane są za pomocą pilota, dzięki któremu w łatwy sposób możemy tworzyć oryginalne otoczenie kolorystyczne, nie ograniczając się do jednej tonacji świetlnej, ale pozwalając wybranym przez nas barwom płynnie przechodzić jedna w drugą.

Data publikacji: 24.11.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!
Wszystko się liczy, gdy chcesz urządzić salon. Oświetlenie, meble, kolor ścian, dobór tkanin – to wszystko ma ogromne znaczenie. Dzisiaj ...
Czytaj więcej

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?