Produkty

Jak dobrać odpowiedni typ wykończenia zasłon?

Jak dobrać odpowiedni typ wykończenia zasłon?

Jednym z najczęściej wybieranych elementów dekoracji okna jest nierozłączny duet – firanki oraz zasłony. Sposób ich aranżacji nadaje wnętrzom indywidualny charakter. Niewielkimi, ale znaczącymi detalami wystroju okna są zaczepki. To one nadają zawieszonym tkaninom kształt oraz sprawiają, że układają się tak, jak powinny. Jakie z nich wybrać?

karnisz castoramaŻabki

To najbardziej standardowe upięcie, które jest proste w budowie oraz użyciu. Za pomocą żabek powiesimy praktycznie każdy materiał. Najlepiej sprawdzają się one przy lekkich tkaninach – przy ciężkich mogą pojawić się problemy z ich utrzymaniem. Największą zaletą żabek jest prostota zatrzasku, dzięki czemu zasłony możemy zawiesić i zdjąć niemal natychmiast. Można je ukryć pod okleiną lub listwą, dzięki czemu nie będą się rzucać w oczy. Rodzaj żabki zależy od typu karnisza – mogą one występować na drążku zwykłym lub szynie i zazwyczaj są przytwierdzone do nich na stałe.

Wadą żabek jest ryzyko nierównomiernego ich rozłożenia, co zmniejsza atrakcyjność aranżacji. Należy się upewnić, czy są one zamocowane w odpowiednich odstępach. Ozdobne żabki, czyli klamry, mogą stać się ozdobą samą w sobie, jeśli tylko dopasujemy je do stylizacji okna.

Agrafki – działają podobnie jak żabki, jednak ze względu na sposób zatrzasku lepiej podtrzymują ciężkie materiały. Ich mocowanie jest pewniejsze, gdyż materiał jest mocniej przytrzymany niż przy zastosowaniu żabki. Nadają się one do zawieszenia  również na kołach przymocowanych do karnisza. Agrafki większego typu mogą posiadać atrakcyjną estetykę, która uwydatni elegancję okiennej dekoracji. Do wykończeń brzegów firanki możemy użyć taśmy pasmanteryjnej, która skutecznie je ukryje.

Troczki i szelki karnisz

Ten rodzaj wykończenia sprawdzi się zwłaszcza przy wykorzystaniu aksamitnych materiałów wieszanych na klasycznym karniszu. Troczki muszą być powiązanie z firaną. Jeśli nie posiadamy takich, które posiadają mają zapięcie tego typu, możemy wiązanie wykonać samodzielnie – tniemy tkaninę na kawałki odpowiedniej długości a następnie zawiązujemy na końcu supełki. Podobny efekt uzyskamy za pomocą aksamitnej wstążki w zbliżonym kolorze.

W podobnym stylu wykonuje się zawieszenie typu szelki, z tą różnicą, że za utrzymanie zasłon odpowiada specjalny zatrzask. Należy pamiętać, że szelki powinny być wykonane z tego samego materiału, co zasłony. Zarówno troczki, jak i szelki są stonowane i wtapiają się w tło, zdają egzamin nawet przy ciężkich tkaninach.

Otwory okute

Taki typ zawieszenia przeznaczony jest do mocowaniu na karniszu. Wybrana tkanina musi posiadać otwory z metalowymi wkładkami, przez które przechodzi drążek, dzięki czemu materiał układa się w efektowne fale.  Ten sposób warto wykorzystać zwłaszcza do ciężkich i masywnych materiałów. Okucia zapewniają również dużą swobodę przy przesuwaniu tkaniny.

Tunele

Zakończony tunelem materiał wsuwa się na karnisz. Istotną zaletą tego podpięcia jest jego stonowany charakter – tkanina okala pręt lub drążek, więc wystrój okna jest estetyczny i spójny. To rozwiązanie nadaje się do wykorzystania zwłaszcza we wnętrzach urządzanych w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym. Jeśli zależy nam na jego zastosowaniu, tunel możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie z praktycznie każdej zasłony poprzez zszycie jej u góry.

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem zasłon, pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać, jest typ karnisza, jaki posiadamy. Każdy rodzaj zawieszenia ma swoją wytrzymałość, więc kolejnym krokiem powinno być zwrócenie uwagi na ciężar tkanin, jakie chcemy zastosować. Dobór zapinek będzie zależny też od koloru materiału zasłony i stylistyki wystroju okna, jaką chcemy uzyskać. Dzięki temu uzyskamy spójną aranżację, która będzie solidnie przymocowana i która uatrakcyjni przestrzeń pomieszczenia.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki
Szary kolor w salonie to uniwersalna baza dla stworzenia przytulnego i eleganckiego wnętrza. Szare pomieszczenia zachwycają swoją prostotą, świetnie w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać odpowiedni typ wykończenia zasłon?