Produkty

Jak dobrać rodzaj farby do pomieszczenia?

Jak dobrać rodzaj farby do pomieszczenia?

Jeśli w najbliższym czasie planujemy wykonać prace renowacyjne mieszkania i nie mamy pewności, jakich farb użyć podczas remontu, warto gruntownie zapoznać się z aktualnymi rodzajami farb oferowanymi przez producentów. Jedna farba użyta do malowania każdego pomieszczenia to z pewnością nie będzie dobry pomysł.

malowanieMalowanie ścian, to przede wszystkim konieczność doboru:

1. Odpowiedniej ilości produktu – biorąc pod uwagę pokrycie poprzedniego koloru, wielkość pomieszczenia, liczbę warstw.

2. Intensywności koloru – który odzwierciedli nastrój, jaki chcemy uzyskać w danym wnętrzu. Do właściwego doboru odcienia farby, sprawdzą się próbniki farb. Takim produktem malujemy niewidoczny fragment ściany (najlepiej dwukrotnie). Powstała w ten sposób powłoka, powinna mieć wyraźnie inny odcień. Mając pewność, że wybrana farba przykryje obecny kolor, możemy stwierdzić, ile produktu będzie nam niezbędne, szybko oszacujemy także koszty malowania.

Pamiętajmy: pigmenty zamieszczone w formie próbników mogą różnić się intensywnością swojej barwy, w zależności od nasłonecznienia danego wnętrza. Nie ma w tym nic dziwnego – produkt kolorowy inaczej odbija światło. Dlatego, umieśćmy go w dwóch miejscach pomieszczenia – ocenimy wówczas stopień intensywności połysku oraz „zachowanie się” farby w warunkach zmieniającej się aury dnia czy pogody.

3. Ale przede wszystkim rodzaju farby. Ważne, aby podczas wyboru produktu swoją decyzję zakupową umotywować przeznaczeniem farby. Sprawdźmy, czy danym produktem można malować daną powierzchnię. Warto zwrócić uwagę czy zaprezentowaną farbę można nakładać na tynki tradycyjne, a może wyłącznie na podłoża gipsowe czy płyty gipsowo-kartonowe. Inaczej należy postępować także w przypadku powierzchni, które nie były jeszcze pokryte farbami do wnętrz. Co ważne, spośród całej oferty produktów znajdziemy także te, które bardzo dobrze poradzą sobie z pokryciem powierzchni tapet czy okładzin malarskich.

Spośród produktów do malowania ścian wyróżniamy: farby winylowe, akrylowe, czy lateksowe. Winylowe pozwalają uzyskać gładką powierzchnię i dobrze zmywalną, ale ograniczającą oddychanie ściany. Akrylowe tworzą powłoki oddychające, ale nie do końca pokrywają drobne rysy czy zniekształcenia na ścianach. Produkty lateksowe umożliwiają oddychanie ścianom i są wyjątkowo odporne na szorowanie.

Farba Colours Kuchnia i Łazienka lazurowe wybrzeżeNaturalnym jest, że do miejsc intensywnie użytkowanych, będziemy chcieli wybrać produkty umożliwiające szorowanie danej powierzchni. Dlatego producenci farb, stosują oznaczenia swoich produktów, w których:

Rodzaj III oznacza, iż farba jest oporna na ścieranie na sucho.

Rodzaj II to farba odporna na zmywanie.

Rodzaj I to produkt odporny na szorowanie.

Uwaga! Odpowiednie, sugerowane przed producenta danego produktu, przeznaczenie farby – zapewnia przede wszystkim znacznie lepsze krycie danej powierzchni, efektowne wykończenie wnętrza. Zastosowane efekty dekoracyjne oraz warstwa ochronna tworzona przez farbę będą znacznie wyraźniejsze.

W praktyce:

Kierujmy się następującymi zasadami, do wnętrz, które nie były wcześniej malowane wybierajmy produkty odporne na zmywanie, a przed ich nałożeniem całość powierzchni pokryjmy gruntem.

Na ściany, które wcześniej pokryto produktem niewiadomego pochodzenia, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie malowanego podłoża. Zawsze możemy też wykonać test: przymocujmy taśmę do podłoża, a następnie energicznie ją oderwijmy. Jeżeli taśma pozostanie czysta, a test wykonaliśmy w kilku losowych miejscach, oznacza to iż możemy sięgać po mocne produkty.

W łazience czy kuchni, czyli wnętrzach, gdzie nie unikniemy kontaktu z wilgocią, warto użyć farby posiadającą dodatkowe właściwości chroniące przed nadmiernym rozwojem bakterii i grzybów.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Przygotowanie sufitu do malowania – jak malować sufit?

Przygotowanie sufitu do malowania – jak malować sufit?
Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać rodzaj farby do pomieszczenia?