Produkty

Jak dobrać właściwą drabinę?

Jak dobrać właściwą drabinę?

Drabina to jedno z tych akcesoriów, które przydaje się nie tylko w domach jednorodzinnych z ogrodami czy na placach budowy, ale i w niewielkich mieszkaniach. W zależności od tego, do czego jest nam potrzebna, powinniśmy wybrać taką, żeby doskonale spełniała swe zadanie, a przy okazji nie sprawiała nam problemów, które wiążą się z jej przechowywaniem.

remont mieszkaniaRodzaje drabin

Wśród drabin możemy znaleźć wiele rozmaitych modeli – od małych dwustopniowych podestów po wielofunkcyjne, przegubowe, a nawet takie, które przypominają bardziej rusztowania.

Drabiny możemy również podzielić na: domowe, przemysłowe do prac średnich i przemysłowe do prac ciężkich.

Ze względu na materiał, do wyboru mamy drabiny: drewniane, aluminiowe, stalowe i z włókna szklanego. Mamy też do czynienia z modelami wykonanymi z PVC czy innego tworzywa sztucznego – mowa tu o niewielkich drabinkach, które przydadzą nam się choćby do sięgania po przedmioty stojące wysoko na półkach. Drabiny dzielą się również na wolnostojące i przystawne.

Jak drabina będzie dla nas najlepsza?

Drabina aluminiowa Krause Do lekkich prac w domu i ogrodzie wystarczy nam drabina drewniana lub aluminiowa o niedużej wysokości. Jeśli będzie rozkładana, pomoże nam to utrzymać stabilność i wygodnie pomalować ścianę czy zbierać owoce w sadzie. Podest jest przydatny, jeśli wiemy, że będziemy chcieli coś na nim postawić – na przykład wiadro czy inny przydatny w pracy przyrząd. Należy pamiętać, że drewniane drabiny są cięższe, dlatego ich przenoszenie będzie utrudnione. Natomiast aluminiowe konstrukcje są lekkie, ale mniej stabilne. Drabinki w kształcie niewielkich podestów parostopniowych przydadzą nam się w każdym mieszkaniu – nie tylko, gdy nasze dziecko rośnie i chce sięgnąć do umywalki, ale i do wykonywania drobnych remontów, a także podczas wiosennych porządków, również mycia okien. Taka drabina powinna zastąpić często używane przez nas w takich przypadkach krzesło, ponieważ jest znaczenie bezpieczniejsza.

Do wykonywania prac budowlanych i wykończeniowych powinniśmy wykorzystywać drabiny, których konstrukcje są bardziej stabilne. Musimy pamiętać, że prace na wysokościach są dla nas szczególnie niebezpieczne. Stalowe drabiny wielofunkcyjne i przegubowe powinny być również odpowiednio dobrane przez nas pod względem ich długości. Właściwą drabinę dopasujemy nie tylko do wysokości, na której będziemy pracować, ale także naszego wzrostu. Jeśli chcemy wykonywać czynności na różnych poziomach, wybierzmy modele teleskopowe, które można wygodnie rozkładać. Pamiętajmy, że jeśli chcemy pracować na drabinie w postawie wyprostowanej, to ostatnim stopniem, na którym możemy swobodnie stanąć w przypadku drabiny wolnostojącej, jest trzeci szczebel od góry, a w przypadku przystawnej – czwarty. Wybierając drabinę, musimy także kierować się tym, ile kilogramów jest ona w stanie utrzymać – wliczając w to również narzędzia, których używamy.

 

Data publikacji: 02.06.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drabina plastikowa – do czego może się przydać

Drabina plastikowa – do czego może się przydać
Drabina to sprzęt, który prędzej czy później znajdzie zastosowanie w każdym domu oraz mieszkaniu. W wysokich kamienicach będzie niezbędna podczas wies...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór drabin

Rodzaje i wybór drabin
Drabina jest przydatna podczas wielu prac – zarówno budowlanych, wykończeniowych, jak i dekoracyjnych. Jednak poszczególne modele różnią się od ...
Czytaj więcej

Budżet remontowy – jak go planować i nie przekraczać

Budżet remontowy – jak go planować i nie przekraczać
Każdy remont, zarówno ten mniejszy, jak i większy, stanowi dla nas duże wyzwanie. Oszacowanie wszystkich kosztów jest o wiele łatwiejsze, kiedy mamy g...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać właściwą drabinę?