Produkty

Jak dobrać wzór tapety do aranżacji wnętrza?

Jak dobrać wzór tapety do aranżacji wnętrza?

Głównym zadaniem tapet jest dekoracja powierzchni ścian, jednakże warto podkreślić również ich walory wykończeniowe. Tapeta bardzo dobrze ukrywa nierówności na ścianach, a także wpływa na odbiór naszego pomieszczenia. Możemy nią pokryć całą ścianę lub tylko jej fragment. Wybierając zaś mocny wzór, sprawiamy, że tapeta staje się głównym elementem stylistycznym wnętrza, ale możemy równie dobrze skupić się na nieco bardziej stonowanej dekoracji – dobierając tapetę o uniwersalnej kolorystyce czy wzorze. Jak dobrać tapetę do wnętrza?

dobieranie wzoru tapety do aranżacji wnętrzaMateriał pokryciowy, jakim jest tapeta ścienna, pasuje do każdego wnętrza. Aby jednak dobrze spełniała swoje funkcje, konieczne jest odpowiednie dobranie kolorystyki, jak i wielkości powierzchni. Tapeta pokrywająca całą powierzchnię ściany będzie bardzo mocnym akcentem dekoracyjnym, tapeta w formie paska, umieszczona nieumiejętnie – nie przyciągnie wzroku i zginie w towarzystwie innych dodatków.

Mocne tło

Dobierając do wnętrza bardzo jasne lub w odwrotnej sytuacji, intensywne, ciemne meble, oczekujemy od ściany, że będzie spełniała funkcję tła. Z jednej strony zależy nam na umiejętnie dobranym kontraście, z drugiej na płynnym przejściu – mebel i ściana. Ciekawą propozycją dla tak zaaranżowanego układu z pewnością będzie tapeta jednokolorowa.

Ciemniejsza tapeta nada się do uwypuklenia białych mebli. Jasna będzie rozjaśniała wnętrze, w którym zgromadzimy ciemne wyposażenie.

Sposób na wnękę

Jeśli w naszym pomieszczeniu pojawiają się wnęki, to szkoda byłoby ich nie wykorzystać. Wnęka, jako dosyć nietypowa forma ukształtowania wnętrza, nie zawsze bywa dostatecznie wykorzystana w podkreśleniu charakteru wnętrza. A szkoda. Taki oryginalny element wnętrza można przeznaczyć na domową biblioteczkę lub kącik do wypoczynku. Wówczas, chcąc odgrodzić tę część pomieszczenia od reszty, warto wykończyć ją tapetą w delikatnym acz szlachetnym wzorze. Okładziny tego typu sprawdzą się bardzo dobrze we wnętrzach glamour oraz retro.

Tylko jedna ściana

Wybór rozwiązania zakładającego położenie tapety tylko na jednej ze ścian wnętrza to bardzo często powielany motyw dekoracji salonu oraz sypialni. Tego typu rozwiązania pojawiają się także w korytarzu. Tapeta pokrywa wówczas ścianę, która najczęściej się brudzi. Zmywalny materiał pozwala bowiem na szybkie wyczyszczenie zabrudzonej powierzchni.winylowa tapeta

Jedna ściana z tapetą zwykle przewija się również w sypialni. Okładzinę mocujemy do ściany znajdującej się na wprost drzwi, pod którą ustawione jest łóżko. Sypialnia z tak zaaranżowaną ścianą wydaje się być dużo przytulniejsza.

Pojedyncza ściana z tapetą wydziela wyróżnioną w ten sposób strefę. Akcentuje tym samym te elementy wyposażenia, na których najmocniej nam zależy. Wzrok osoby wchodzącej do pomieszczenia, w której jedna ze ścian została podkreślona wzorem tapety, podąża w kierunku wyróżnionej przez nas strefy. To wzór tapety staje się tutaj najważniejszą dekoracją.

Ważne triki:

Jeśli dobieramy tapety we wzory pamiętajmy, że:

- Pasy w poziomie optycznie poszerzą nam wnętrze,
- Pasy w pionie dadzą wrażenia, że sufit jest nieco wyżej.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome
Chcesz odświeżyć kuchnię lub podkreślić jej niepowtarzalny wystrój? Odpowiednia tapeta pozwoli Ci elegancko wykończyć ścianę, a także zamaskowa...
Czytaj więcej

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach
Zieleń to symbol równowagi. Nie od dziś wiadomo, że zieleń we wnętrzach uspokaja i dodaje sił. Jak wkomponować ten kolor do swojego mieszkania?...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać wzór tapety do aranżacji wnętrza?