Produkty

Jak dobrze zabezpieczyć się podczas pracy?

Jak dobrze zabezpieczyć się podczas pracy?

Podczas wykonywania wielu prac – ogrodowych, budowy domu, remontowania i urządzania mieszkania – bardzo ważne jest nie tylko osiągnięcie zaplanowanego efektu, ale w dużej mierze zachowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Może to zagwarantować przede wszystkim specjalistyczna odzież robocza – dzięki niej jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji zagrażających naszemu zdrowiu i życiu.

kask, rękawiczki, okularyBezpieczne stopy

Odpowiednią ochronę ciała należy rozpocząć od wyposażenia się w obuwie robocze. To podstawowy element ochrony, którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć. Obuwie robocze, które skutecznie zabezpieczy nasze stopy powinno być przede wszystkim trwałe, jeśli chodzi o materiał oraz odporne na przemakanie, przebicia oraz inne czynniki mechaniczne. W zależności od potrzeb powinno chronić nas też przed zimnem oraz izolować przed zbytnim ciepłem.

Bezpieczne dłonie

Mowa tutaj rzecz jasna o rękawicach ochronnych, które są kolejnym elementem zabezpieczenia naszego ciała. Rękawice ochronne bywają pomocne przy wykonywaniu większości prac, zarówno tych budowlanych, jak i tych typowo domowych i hobbystycznych. Tutaj również liczy się trwałość i odporność na działanie wielu czynników, chociażby kiedy mamy do czynienia z groźnymi środkami chemicznymi. Podobnie jak w przypadku obuwia, także i rękawice ochronne powinny być nieprzemakalne. Kiedy często pracujemy w niskiej temperaturze, powinniśmy wyposażyć się w rękawiczki dodatkowo ocieplane, które zapobiegną odmrożeniu dłoni, a tym samym nie narażą nas na utratę precyzji. Aby nasza praca przebiegała w pełni skutecznie i komfortowo, rękawice powinny być dobrze dopasowane do rozmiaru naszych small_trzewiki castoramadłoni.

Bezpieczna głowa 

W przypadku pełnego zabezpieczenia głowy mówimy o kilku niezwykle istotnych elementach. Pierwszym z nich są kaski, bez których nie powinno się przeprowadzać żadnych prac budowlanych. Kask powinien być nieodzownym elementem ubioru ochronnego także podczas używania podkaszarki czy cięcia drzewa. Najbardziej powszechne jest stosowanie plastikowych kasków ze specjalną wyściółką oraz paskiem zapinanym pod brodą. Głowę, a konkretnie twarz, skutecznie ochronimy dzięki użyciu maski, która jest niezwykle przydatna chociażby podczas spawania. Przy wykonywaniu wielu prac nie wolno nam zapominać także o odpowiedniej ochronie oczu, którą zapewnią nam gogle, niezbędne przy pracach szlifierskich czy cięciu drzewa za pomocą piły łańcuchowej. Ważne, aby okulary ochronne dobrze przylegały do naszej twarzy, tylko wtedy nie przepuszczą żadnego niepożądanego odprysku. Zabezpieczając głowę warto chronić również nasz słuch – tutaj możemy użyć specjalnych zatyczek z gąbki lub słuchawek ochronnych.

Dwa w jednym

Mamy tutaj na myśli ubrania, które pozwolą nam ochronić więcej niż jedną część naszego ciała, docelowo większość jego obszaru. Do tej grupy należy zaliczyć z pewnością kombinezony, czyli jednoczęściowe ubrania, które składają się z połączonych spodni i rozpinanej bluzy. Kombinezony są nieocenione przy wykonywaniu wielu prac z tego względu, że posiadają wiele praktycznych kieszeni, które pomogą nam w wykonywaniu zadań warsztatowych, budowlanych, malarskich czy też ogrodniczych. W tych pomocne będą ogrodniczki, czyli połączenie spodni na szelkach z okryciem tułowia. Oprócz kombinezonów warto zwrócić uwagę również na płaszcze, szczególnie przeciwdeszczowe i nieprzemakalne, które są najbardziej przydatne, kiedy pracujemy w niskich temperaturach, zmagamy się z silnym wiatrem i padającym deszczem lub śniegiem.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

BHP podczas stosowania elektronarzędzi

BHP podczas stosowania elektronarzędzi
Narzędzia ręczne zasilane energią elektryczną to obecnie jedne z najpowszechniejszych elementów wyposażenia warsztatu profesjonalnego oraz amatorskieg...
Czytaj więcej

Jak zapewnić bezpieczeństwo w warsztacie

Jak zapewnić bezpieczeństwo w warsztacie
Praca w warsztacie stolarskim nie należy do najprostszych i najbezpieczniejszych. Przestrzeganie kilku ważnych zasad sprawi, że przebywanie w warsztac...
Czytaj więcej

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem
Wiele osób zajmuje się cięciem i obróbką drewna w swoim ogrodzie czy przydomowej posesji. Nawet jeśli te prace są bardzo drobne i trwają niezbyt długo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrze zabezpieczyć się podczas pracy?