Produkty

Jak dobrze zorganizować miejsce do pracy w domu?

Jak dobrze zorganizować miejsce do pracy w domu?

Praca w pomieszczeniach codziennego użytku rzadko kiedy jest jednak komfortowa. Jednak dzięki samodyscyplinie i kilku prostym metodom, może się ona stać dużo przyjemniejsza.

Praca nie powinna kojarzyć się z domem – nie bez przyczyny to stwierdzenie, jakże ważne w życiu każdego niemal człowieka, jest istotne dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Czasami jednak zostajemy postawieni w sytuacji, w której część, czy nawet wszystkie obowiązki trzeba zabrać ze sobą do domu.

gabinetCzystość, ład i porządek – czyli trzy kluczowe elementy

Żeby efektywnie pracować, przede wszystkim powinniśmy zadbać o przestrzeń. Nie powinny nas rozpraszać brudne kubki po kawie (trzeba je umyć), pogniecione ubrania (czas na prasowanie!) czy też rachunki (które trzeba zapłacić). Będąc w pracy musimy się skupić na pracy. Przerywając ją co jakiś czas na kilka minut nie tylko tracimy rytm, ale też – po zsumowaniu wszystkich tych krótkich przerw – cenny czas. Nagle okazać się może, że obowiązki z którymi spokojnie wyrobilibyśmy się w pracy przez 8 godzin, w domu realizowaliśmy przez 12.

Kolor ścian – szczegół o ogromnej wadze

Efektywna praca wymaga skupienia. Zadbajmy zatem o to, by kolor ścian nas w żaden sposób nie rozpraszał. Do pracy analitycznej, wymagającej uwagi (ale także do nauki) najlepsze będą zatem spokojne, pastelowe kolory. Stonowane beże, błękity, słaba żółć – dzięki nim nie będziemy rozpraszać się grą intensywnych barw.

Oczywiście jednolity kolor ścian można przełamać – jedna ściana w intensywniejszym odcieniu doda nam energii, tak niezbędnej, by działać sprawnie i efektywnie. W pracy nie każdy jednak potrzebuje spokoju i wyciszenia: jeśli oddajemy się pracy artystycznej, warto postawić na kolory wyzwalające kreatywność. W tym przypadku sprawdzi się na przykład połączenie intensywnej żółci z zielenią, wskazane są również kontrasty. Zdecydowanie jednak należy się wystrzegać kolorów ciemnych, które spowodują, że w pokoju będzie ponuro – w takich warunkach pracuje się ciężko.lampka castorama

Meble – organizacja na pierwszym miejscu

Podstawowym elementem wystroju wnętrza przeznaczonego do pracy powinno być biurko, ustawione w miejscu maksymalnie jasnym – najlepiej przy ścianie prostopadłej do okna. Dzięki temu naturalnie oświetlimy miejsce pracy, chociaż dodatkowe źródło światła w postaci lampki na pewno się przyda – czy to w okresie zimowym, czy podczas pracy wieczorami.

Duże biurko nie zawsze znaczy lepsze – pamiętajmy, że jeśli pod ręką będziemy mieli dużo szuflad i schowków, wokół nas szybko zrobi się bałagan. Jeśli zatem mamy taką możliwość, obok biurka warto postawić regał, najlepiej z otwartymi półkami – dzięki temu najważniejszą dokumentację będziemy mieli na wyciągnięcie ręki, łatwo będzie znaleźć to, czego szukamy, a na biurku zachowamy ład i porządek.

Nie warto też oszczędzać na krześle biurowym. Pamiętajmy, że spędzać na nim będziemy po kilka godzin dziennie, zatem ergonomię i wygodę należy postawić na pierwszym miejscu. Oprócz tego powinniśmy również zrobić listę niezbędnych do pracy przedmiotów i mieć je zawsze pod ręką, tak aby po taśmę klejącą nie musieć schodzić za każdym razem do salonu.

Najważniejsze na koniec – gdzie pracować?

Czasami trudno się zdecydować, gdzie w ogóle chcemy pracować. Idealnym rozwiązaniem jest wydzielenie konkretnego pomieszczenia, w którym będziemy realizować się w spokoju, najlepiej za zamkniętymi drzwiami. Takie rozwiązanie niestety nie zawsze wchodzi w grę i tę swego rodzaju oazę będziemy zmuszeni wydzielić na przykład w pokoju dziennym.

Kluczowym elementem pozostaje jednak samodyscyplina – pracując w domu warto zachować rutynę znaną z tradycyjnych form zatrudnienia: ranna pobudka, prysznic, kawa i schludne ubranie z pewnością nam w tym pomogą. 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego?

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego?
Lampy do pokoju dziecięcego powinny być zarówno funkcjonalne, a więc dawać mocne i intensywne światło, jak i ładne. Najmłodsi ucieszą się z klo...
Czytaj więcej

4 sposoby na dekorację biurka

4 sposoby na dekorację biurka
Biurko to mebel, przy którym wiele czasu spędzają przede wszystkim uczniowie i studenci. Warto pomyśleć o tym, by nie było ono jedynie blatem roboczym...
Czytaj więcej

Pokój dla ucznia - jak go urządzić?

Pokój dla ucznia - jak go urządzić?
Zmiana w życiu, jaką jest dla młodego człowieka pójście do szkoły, dokonuje się również w wyposażeniu jego pokoju. Dziecięce mebelki, zawierające zaba...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
03.04.2016
Trudno jest pracować w domu, ale ja się staram i też jestem zdania, że dużo zależy od tego jakie się warunki sobie stworzy. Zrobiłam sobie kącik, gdzie nic mnie nie rozprasza
07.10.2015
ha! jaja, sam jakiś czas temu urządzałem miejsce ddo pracy w domu i leciałem według podobnych wskazówek;)
18.06.2015
właśnie właśnie, praca w domu nie zalezy tylko od miejscówki, ale też od dyscypliny własnej. ale mozna sie tego nauczyc, a dobrze przygotowane miejsce tylko w tym pomaga, jestem tego dobrym przykładem :).

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrze zorganizować miejsce do pracy w domu?