Produkty

Jak dobrze zorganizować miejsce do pracy w domu?

Jak dobrze zorganizować miejsce do pracy w domu?

Czasem natłok obowiązków w pracy wymaga dodatkowego nakładu sił i czasu. Dlatego kącik biurowy w domu to praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu możesz wykonać swoje zadania w zacisznej atmosferze własnych czterech kątów. Dowiedz się, jak stworzyć w swoim domu warunki sprzyjające koncentracji!

Przejdź do następnych akapitów:

Miejsce do pracy w domu – dlaczego warto takie mieć?

Nauczycieli i księgowych, programistów oraz copywriterów, a także wiele innych współczesnych grup zawodowych łączy jedno – konieczność wykonywania co najmniej części obowiązków przy własnym biurku. Coraz rzadziej zostawiamy pracę za drzwiami, dlatego warto stworzyć kącik biurowy w domu. Wystarczy w odpowiedni sposób zaaranżować niewielką przestrzeń, by zapewnić sobie komfortowe warunki do pracy z papierowymi dokumentami lub przy komputerze.

Kącik do pracy w sypialni lub salonie posłuży Ci nie tylko do wykonywania służbowych obowiązków. Miejsce zaprojektowane tak, by panująca w nim atmosfera sprzyjała koncentracji i kreatywności, wykorzystasz także do prywatnych celów. W skupieniu przejrzysz tu domowe rachunki lub zrobisz zakupy online. W podobny sposób możesz zaaranżować biurko w pokoju swojego dziecka, by zapewnić mu optymalne warunki do nauki.

miejsce do pracy w domu

Odpowiednie oświetlenie, ergonomiczny kształt mebli, praktyczne akcesoria w zasięgu ręki – to zaledwie niektóre z najważniejszych aspektów urządzania domowego kącika do pracy. Od tych czynników zależy nie tylko Twój komfort, ale również efektywność. Właściwa aranżacja podniesie jakość Twojej pracy, a także zapewni Ci przyjemną atmosferę. Być może nawet nie odczujesz zmęczenia w trakcie pracy. Jak urządzić biuro w domu, by spełniało swoją funkcję?

Jak urządzić biuro w domu? O tych elementach pamiętaj!

Zanim urządzisz miejsce do pracy w domu, musisz najpierw wybrać pomieszczenie, w którym stworzysz swój biurowy kącik. Jeżeli masz możliwość przeznaczenia na ten cel całego pokoju, śmiało możesz zaaranżować tam prawdziwy gabinet! Mając do dyspozycji mniejszy metraż, większość osób lokuje stanowisko do pracy w sypialni lub salonie.

Wybierając miejsce do stworzenia kącika biurowego, kieruj się kilkoma najważniejszymi wskazówkami:

  • w miarę możliwości znajdź zaciszne pomieszczenie odizolowane od źródeł hałasu (weź pod uwagę uliczny zgiełk, dźwięki dochodzące z pokoju dziecięcego, a także odgłosy pralki i innych urządzeń AGD pracujących w tle),

  • zwróć uwagę na dostęp do sieci elektrycznej,

  • oceń, czy wybrana strefa jest odpowiednio oświetlona (pamiętaj, że dodatkowa lampka również wymaga dostępu do prądu),

  • zaplanuj miejsce na biurko i fotel – uwzględnij dodatkowe krzesło, jeżeli chcesz przyjmować klientów.

Centralnym elementem stanowiska pracy jest zazwyczaj biurko lub innego rodzaju blat (np. kreślarski) – zależnie od charakteru wykonywanych czynności. Dlatego wybór odpowiedniego mebla należy do kluczowych decyzji podczas urządzania kącika do pracy. Oceń, jakie biurko będzie dla Ciebie najlepsze. Jeżeli potrzebujesz tylko miejsca na laptop lub stacjonarny komputer, możesz wybrać niewielki model z dodatkowymi szufladami i półkami w górnych partiach. Jeśli zaś zajmujesz się tworzeniem projektów budowlanych lub artystycznych na papierze, przyda Ci się większy blat ze schowkami ukrytymi w sposób umożliwiający swobodne korzystanie z powierzchni.

jak urzadzic biuro w domu

Skompletowanie wyposażenia to duże wyzwanie. Jeżeli oszacowanie miejsca dla biurka, fotela i innych elementów sprawia Ci kłopot, możesz wykorzystać z dostępnych online narzędzi do planowania aranżacji pomieszczeń lub usług projektanta.

Kącik do pracy w sypialni

Pokój sypialny to miejsce odpoczynku, dlatego często jego aranżacja sprzyja pierwotnemu przeznaczeniu. Jednak światło o ciepłej barwie, ciężkie zasłony i stonowana kolorystyka nie stwarzają warunków odpowiednich do wysiłku intelektualnego. Z tego względu zaaranżowanie kącika biurowego w sypialni może okazać się szczególnie trudne.

Doświetlenie ciemnego pokoju sypialnego samo w sobie nie stanowi problemu. Dodatkowa lampa stojąca na podłodze bądź biurku wymaga przecież tylko dostępu do sieci elektrycznej. Jednak jeżeli masz taką możliwość, stwórz swój kącik biurowy w pobliżu okna. Badania dowodzą, że naturalne światło sprzyja koncentracji znacznie lepiej niż sztuczne. Dlatego pozbądź się ciężkich zasłon na rzecz delikatnej firany. Skuteczną izolację od zewnętrznych źródeł światła zapewni Ci roleta – ten praktyczny element wyposażenia okna zajmuje niewiele miejsca, nie gromadzi kurzu i przede wszystkim po odsłonięciu nie ogranicza światła wpadającego do pomieszczenia.

Przemyśl także wymianę żarówek na modele zapewniające neutralną barwę światła. Tradycyjnie stosowana w sypialniach ciepła temperatura świecenia wprawia organizm w stan relaksu, a więc może powodować utratę koncentracji. Jeżeli nie chcesz rezygnować z tego przyjemnego rodzaju oświetlenia, warto rozważyć zakup żarówek, które umożliwiają zmianę intensywności i barwy.

kacik do pracy w salonie

Kącik do pracy w salonie

Cechy wyróżniające aranżację salonu zwykle sprzyjają organizacji stanowiska pracy w tym pomieszczeniu. Dobre oświetlenie (zarówno naturalne, jak i sztuczne), przestrzeń i elegancki wystrój to aspekty, które zapewniają duże pole do manewru w zakresie adaptacji salonu do nowych potrzeb.

Choć panują tu warunki znacznie lepsze niż w sypialni, nieraz aranżacja kącika biurowego bywa równie trudna. Ze względu na reprezentacyjny charakter tego pomieszczenia każdy szczegół powinien być dopieszczony. Nowe biurko musi pasować do obecnego wyposażenia, a przecież nie zawsze będziesz mieć możliwość dobrania elementu z tej samej serii mebli. Wszelkie dodatki i akcesoria również powinny harmonizować z wystrojem, aby nie zaburzyć jednolitej stylistyki.

Kącik do pracy w salonie wymaga przemyślanej lokalizacji. Z jednej strony – podobnie jak w innych przypadkach – warto umieścić go w pobliżu okna ze względu na dostęp do dziennego światła. Z kolei praktyczny i estetyczny wymiar przestrzeni tego pomieszczenia narzuca rygorystyczne zasady co do umieszczenia dodatkowych mebli. W przeciwieństwie do intymnej sypialni reprezentacyjny salon nie może sprawiać wrażenia przytłoczonego nadmiarem elementów wyposażenia.

Kącik biurowy w domu – praktyczne gadżety

Twoje domowe stanowisko pracy jest już prawie gotowe? Pora pomyśleć o akcesoriach, które zwiększą jego funkcjonalność. Do kluczowych kwestii należy utrzymanie porządku w tej strefie. Chaos nie tylko utrudni Ci poszukiwanie niezbędnych dokumentów lub przyborów, lecz również osłabi koncentrację i zmniejszy efektywność działań.

Aby stworzyć praktyczne i łatwo dostępne miejsce do przechowywania teczek, segregatorów, książek i wszelkiego rodzaju akcesoriów, możesz wykorzystać produkty z serii Atomia. Regały możesz w dowolny sposób łączyć i dostosowywać do wymiarów pomieszczenia. 

kacik biurowy w domu

Jeżeli nad Twoim biurkiem znajduje się wolna przestrzeń, możesz zamontować tam tablicę korkową, magnetyczną lub kredową – w zależności od wystroju i Twoich preferencji. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce do zagospodarowania. Na tafli w stylowej ramie umieścisz najważniejsze informacje, przypomnienia, a także elementy dekoracyjne.

Finalny efekt aranżacji kącika biurowego zależy przede wszystkim od Ciebie! Wprowadź tam ciepłe akcenty, które pozytywnie wpłyną na Twoją kreatywność. Wykorzystaj rodzinne zdjęcia, grafiki z motywującymi cytatami i inne kolorowe ozdoby, dzięki którym nadasz swojemu stanowisku przyjazny charakter. Praca w takim otoczeniu będzie znacznie mniej żmudna i zdecydowanie przyjemniejsza! Jeżeli nie masz pomysłu na wykończenie kącika biurowego, poszukaj inspiracji online – z pewnością znajdziesz propozycję, która Cię zachwyci!

Data publikacji: 25.06.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego?

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego?
Lampy do pokoju dziecięcego powinny być zarówno funkcjonalne, a więc dawać mocne i intensywne światło, jak i ładne. Najmłodsi ucieszą się z klo...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrze zorganizować miejsce do pracy w domu?