Produkty

Jak dopasować karnisz do wystroju wnętrza

Jak dopasować karnisz do wystroju wnętrza

Karnisz to element niezbędny w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy ozdobić okno firaną lub zasłoną. Występuje w różnych formach – dobór odpowiedniego modelu zależy od naszych upodobań oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Jak jednak wybrać go w taki sposób, by harmonizował z wystrojem wnętrz i idealnie pasował do stylu, w jakim je urządziliśmy?

karnisz CastoramaRolą karnisza jest podtrzymywanie zawieszonych na nim tkanin dekoracyjnych, co nie oznacza jednak, że jego estetyka jest bez znaczenia. Choć przedmiot ten nie stanowi głównego elementu wyposażenia wnętrza – jest w nim raczej detalem – warto dopasować go do dominujących w naszym wnętrzu akcentów stylistycznych. Jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę, by wybrać karnisz perfekcyjnie wtapiający się w przestrzeń naszego domu?

Rodzaj pomieszczenia

Pamiętajmy, że każde pomieszczenie może – a w niektórych wypadkach nawet powinno – zostać wyposażone w inny karnisz. Trzymając się tej zasady, mamy szansę na perfekcyjne dopasowanie tego elementu do każdego pokoju czy wnętrza w naszym domu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której poszczególne wnętrza łączą się ze sobą, jak bywa to np. w przypadku salonu i kuchni czy salonu i jadalni. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wtedy zakup takich samych karniszy, chyba że obie połączone strefy zostały wykończone w diametralnie różny sposób.

Materiał wykonania

Wśród karniszy dostępnych na rynku znajdziemy te wykonane z metalu, tworzywa sztucznego bądź drewna. Pierwsze z nich są bardzo popularne – dzięki różnorodności kolorystycznej możemy dopasować je do wnętrz każdego typu – warto dobrać je tak, by pasowały do metalowych okuć, zawiasów czy uchwytów meblowych. Sprawdzą się szczególnie we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych. Karnisze z tworzywa sztucznego występują zarówno w formie klasycznych drążków, jak i szyn sufitowych. Również cechują się bogatą kolorystyką, więc pasują do wielu wnętrz – pamiętajmy jednak, że jeśli liczymy na spektakularny efekt dekoracyjny, lepiej zdecydować się na model innego typu. Karnisze drewniane cechują się natomiast naturalną kolorystyką – będą doskonale współgrały z innymi elementami wyposażenia wykonanymi z tego surowca, np. z podłogami, drzwiami czy oknami. Należy jedynie zdecydować się na odpowiedni odcień. Doskonale nadają się do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym.

Kolor

Kolor karnisza łączy się w dużej mierze z rodzajem zastosowanego do jego produkcji surowca. Naturalne odcienie drewna karniszy drewnianych będą ocieplały wnętrze, wnosiły do niego przytulną atmosferę. Ze względu na swoją uniwersalność, sprawdzą się w wielu aranżacjach wnętrz. Karnisze metalowe utrzymane w odcieniach stali, satyny, chromu czy inox idealnie pasują do pomieszczeń nowoczesnych, także do kuchni oraz łazienek. Podobnie, gdy mowa o uniwersalnej czerni i bieli. Jeśli natomiast gustujemy w antykach, możemy zdecydować się na model utrzymany np. w odcieniu mosiądz antyczny, który doskonale podkreśli klimat aranżacji.

Grubość

Również średnica karnisza – pod warunkiem, że decydujemy się na tradycyjny drążek, a nie szynę –będzie miała wpływ na wizualny odbiór pomieszczenia. Te najcieńsze, o średnicy 16 mm, warto stosować w połączeniu z delikatnymi, lekkimi i krótkimi firankami, np. w kuchniach, łazienkach czy pomieszczeniach gospodarczych wyposażonych w małe okna. Uniwersalny drążek ma średnicę 19 mm – po taki model możemy sięgnąć w każdym wypadku, doskonale komponuje się on bowiem z oknami o uniwersalnych wymiarach. Drążki o grubości 25 mm najlepiej wybierać do pomieszczeń dużych i przestronnych. Jeśli planujemy zawiesić na nich obszerne firany bądź zasłony, będą prezentowały się naturalnie i nie przytłoczą pomieszczenia. Tak grube karnisze sprawdzą się też we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym czy barokowym.

Ozdobne zakończenieozdobne zakończenie

Zwieńczeniem karnisza są ozdobne zakończenia, które mocuje się po obu stronach drążka. Występują w różnych barwach i kształtach. Wśród nich znajdziemy modele drewniane pasujące stylistycznie do danego modelu karniszy, okrągłe, podłużne, z ozdobnymi żłobieniami, dwukolorowe, a nawet kryształowe, będące idealnym uzupełnieniem pomieszczeń urządzonych w stylu glamour. Aby zakończenie pełniło swoją rolę, powinniśmy dobrać je tak, by w pierwszej kolejności pasowało do samego karnisza.

Data publikacji: 06.11.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć

Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć
Karnisze pozwalają stworzyć stylową oprawę okien, a także osłonić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem czy też wzrokiem przechodniów. Jak dobiera...
Czytaj więcej

Ukryty karnisz – jak go zamontować?

Ukryty karnisz – jak go zamontować?
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. "Gołe" szyby ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dopasować karnisz do wystroju wnętrza