Rolą karnisza jest podtrzymywanie zawieszonych na nim tkanin dekoracyjnych, co nie oznacza jednak, że jego estetyka jest bez znaczenia. Choć przedmiot ten nie stanowi głównego elementu wyposażenia wnętrza – jest w nim raczej detalem – warto dopasować go do dominujących w naszym wnętrzu akcentów stylistycznych. Jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę, by wybrać karnisz perfekcyjnie wtapiający się w przestrzeń naszego domu?
Rodzaj pomieszczenia
Pamiętajmy, że każde pomieszczenie może – a w niektórych wypadkach nawet powinno – zostać wyposażone w inny karnisz. Trzymając się tej zasady, mamy szansę na perfekcyjne dopasowanie tego elementu do każdego pokoju czy wnętrza w naszym domu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której poszczególne wnętrza łączą się ze sobą, jak bywa to np. w przypadku salonu i kuchni czy salonu i jadalni. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wtedy zakup takich samych karniszy, chyba że obie połączone strefy zostały wykończone w diametralnie różny sposób.
Materiał wykonania
Wśród karniszy dostępnych na rynku znajdziemy te wykonane z metalu, tworzywa sztucznego bądź drewna. Pierwsze z nich są bardzo popularne – dzięki różnorodności kolorystycznej możemy dopasować je do wnętrz każdego typu – warto dobrać je tak, by pasowały do metalowych okuć, zawiasów czy uchwytów meblowych. Sprawdzą się szczególnie we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych. Karnisze z tworzywa sztucznego występują zarówno w formie klasycznych drążków, jak i szyn sufitowych. Również cechują się bogatą kolorystyką, więc pasują do wielu wnętrz – pamiętajmy jednak, że jeśli liczymy na spektakularny efekt dekoracyjny, lepiej zdecydować się na model innego typu. Karnisze drewniane cechują się natomiast naturalną kolorystyką – będą doskonale współgrały z innymi elementami wyposażenia wykonanymi z tego surowca, np. z podłogami, drzwiami czy oknami. Należy jedynie zdecydować się na odpowiedni odcień. Doskonale nadają się do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym.
Kolor
Kolor karnisza łączy się w dużej mierze z rodzajem zastosowanego do jego produkcji surowca. Naturalne odcienie drewna karniszy drewnianych będą ocieplały wnętrze, wnosiły do niego przytulną atmosferę. Ze względu na swoją uniwersalność, sprawdzą się w wielu aranżacjach wnętrz. Karnisze metalowe utrzymane w odcieniach stali, satyny, chromu czy inox idealnie pasują do pomieszczeń nowoczesnych, także do kuchni oraz łazienek. Podobnie, gdy mowa o uniwersalnej czerni i bieli. Jeśli natomiast gustujemy w antykach, możemy zdecydować się na model utrzymany np. w odcieniu mosiądz antyczny, który doskonale podkreśli klimat aranżacji.
Grubość
Również średnica karnisza – pod warunkiem, że decydujemy się na tradycyjny drążek, a nie szynę –będzie miała wpływ na wizualny odbiór pomieszczenia. Te najcieńsze, o średnicy 16 mm, warto stosować w połączeniu z delikatnymi, lekkimi i krótkimi firankami, np. w kuchniach, łazienkach czy pomieszczeniach gospodarczych wyposażonych w małe okna. Uniwersalny drążek ma średnicę 19 mm – po taki model możemy sięgnąć w każdym wypadku, doskonale komponuje się on bowiem z oknami o uniwersalnych wymiarach. Drążki o grubości 25 mm najlepiej wybierać do pomieszczeń dużych i przestronnych. Jeśli planujemy zawiesić na nich obszerne firany bądź zasłony, będą prezentowały się naturalnie i nie przytłoczą pomieszczenia. Tak grube karnisze sprawdzą się też we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym czy barokowym.
Ozdobne zakończenie
Zwieńczeniem karnisza są ozdobne zakończenia, które mocuje się po obu stronach drążka. Występują w różnych barwach i kształtach. Wśród nich znajdziemy modele drewniane pasujące stylistycznie do danego modelu karniszy, okrągłe, podłużne, z ozdobnymi żłobieniami, dwukolorowe, a nawet kryształowe, będące idealnym uzupełnieniem pomieszczeń urządzonych w stylu glamour. Aby zakończenie pełniło swoją rolę, powinniśmy dobrać je tak, by w pierwszej kolejności pasowało do samego karnisza.