Produkty

Jak konserwować gzymsy i opaski okienne?

Jak konserwować gzymsy i opaski okienne?

Gzymsy oraz opaski okienne to bardzo okazałe oraz praktyczne dekoracje dla domowej elewacji. Te estetyczne elementy wystające poza zewnętrzną powierzchnię ścian są jednak narażone na zniszczenia oraz wystawione na trudne warunki atmosferyczne. Prawidłowa oraz systematycznie przeprowadzana konserwacja zachowa je w bardzo dobrym stanie.

konserwacja okienGzymsy oraz opaski wykonuje się z rozmaitych materiałów. Jednym z wariantów ich wykonania są pasy styropianu, które w celu wzmocnienia wykańcza się siatką zbrojącą z włókna szklanego oraz warstwą odpowiednio dobranej masy szpachlowej. W niektórych budynkach opaski wciąż wykańcza się także w standardowy sposób tynkiem oraz betonem. Stanowią wówczas bardzo trwałą ozdobę, która chroni elewację przed deszczem.

Jak wyczyścić?

Systematyczne mycie opasek oraz gzymsów to podstawa prawidłowej konserwacji. Dlaczego? To na tych wystających elementach osiada bowiem najwięcej zanieczyszczeń. Czyszczenie opasek można przeprowadzać za pomocą myjek ciśnieniowych lub ręcznie, odpowiednim preparatem. Co jakiś czas na taką oczyszczoną powierzchnię, jako preparat, który wzmocni przyczepność farby elewacyjnej, warto również położyć grunt. Powinien on zawierać biocydy powłokowe, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów.

Elementy styropianowe gzymsów mogą być bardzo wytrzymałe, pomimo że są lekkie – ważne, aby były odpowiednio przymocowane do podłoża. W tym celu należy skorzystać z kleju, który nałożymy pacą grzbietową. Jeśli skorzystamy z wykończenia gzymsu styropianem, warto również uszczelnić połączenie ze ścianą dobrym silikonem.

myjka ciśnieniowa CastoramaJak naprawić zniszczenia?

Z opasek oraz gzymsów może także odpadać tynk. Najczęściej odbywa się to w wyniku odparzeń oraz pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Wszystkie ubytki pojawiające się na skutek odpadającego tynku należy pokryć nowym produktem i wyrównać.

Najpierw pęknięty fragment skujmy szpachelką, a następnie zagruntujmy i przemalujmy od nowa farbą elewacyjną.

Kiedy powodem odpadnięcia tynku jest zamoknięta ściana, najpierw należy ją osuszyć oraz odnaleźć przyczynę takich zniszczeń, a dopiero potem wykonać odpowiednie czynności konserwujące. Na gzymsach – szczególnie jeśli ich powierzchnia jest pokryta tynkiem cienkowarstwowym – lubią się również osadzać glony oraz grzyby. Zajętą przez nie warstwę materiału należy zdjąć, a następnie zastąpić nową powłoką tynku.

Opaski oraz gzymsy mogą przybierać bardzo różnorodne kolory. Warto o tym pamiętać, dopasowując materiały elewacyjne ścienne oraz kolory tych właśnie elementów dekoracji. Jeśli dobrze o nie zadbamy, posłużą nam przez długi czas.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Najlepsze myjki ciśnieniowe – ranking

Najlepsze myjki ciśnieniowe – ranking
Nie ma drugich tak uniwersalnych narzędzi czyszczących jak myjki ciśnieniowe. Ranking ułatwi Ci wybranie najlepszego modelu spośród dziesiątek ...
Czytaj więcej

Macallister 2100 W w akcji – recenzja myjki ciśnieniowej

Macallister 2100 W w akcji – recenzja myjki ciśnieniowej
Myjka ciśnieniowa MACALLISTER 2100W to potężny sprzymierzeniec podczas wiosennych porządków. Kompaktowy korpus i komplet końcówek pomaga...
Czytaj więcej

Top 3 sposoby na czyszczenie elewacji

Top 3 sposoby na czyszczenie elewacji
Elewacja domu jest jednym z pierwszych jego elementów, który widzą Twoi goście i domownicy. Pełni funkcję ochronną, izoluje i zabezpiecz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak konserwować gzymsy i opaski okienne?