Produkty

Jak malować ściany?

Jak malować ściany?

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykańczania pomieszczeń nadal pozostaje pokrywanie ścian powłoką malarską. Jest to sposób tradycyjny, niedrogi i pozwalający na samodzielne odświeżanie i łatwe dokonywanie wszelkich zmian. Wybór dostępnych na rynku farb do malowania ścian jest coraz większy. Dzięki staraniom producentów farby zyskują coraz lepsze właściwości.

malowanie ścianPrzygotowania

Do malowania powinniśmy odpowiednio przygotować ściany, sufity, zabezpieczyć otoczenie przed zabrudzeniami oraz zgromadzić potrzebne materiały i narzędzia. Jeśli są to ściany nowo postawione z suchymi tynkami (płytami g-k), możemy przystąpić do ich malowania zaraz po wyschnięciu szpachli, stanowiącej spoiwo między płytami. Przy tynkach tradycyjnych powinniśmy odczekać około 21 dni, żeby podłoże lepiej wyschło i dopiero rozpocząć malowanie. Przed położeniem właściwej farby – ściany i sufity warto zagruntować, zwłaszcza gdy widzimy, że podłoże jest chłonne.

Usuwamy wszelkie niedoskonałości – zwłaszcza ze starych ścian. Następnie skuwamy odspojone fragmenty tynków i kładziemy miejscowo nowy tynk. Jeśli jest taka konieczność, usuwamy stare tapety, farby, wywabiamy lub zeszlifowujemy poplamienia, niwelujemy nierówności, pęknięcia. Większe rysy czy ubytki wypełniamy elastyczną zaprawą i nakładamy na to siatkę lub taśmę wzmacniającą. Następnie gromadzimy wybrane farby, wałki różnej wielkości, rozmaite pędzle (płaskie, okrągłe, kątowe). Przydatne będą także wysięgniki, teleskopowe końcówki do wałków, kuwety, wiadra z kratkami do odsączania farby, stołki czy drabiny.

Przebieg malowania

Malowanie pomieszczenia powinniśmy zacząć od sufitu. Warto do tego użyć dużego pędzla lub szerokiego wałka na wysięgniku. Nanosimy równoległe, nieco zachodzące na siebie pasy farby, zaczynając od najjaśniejszej krawędzi sufitu (najbardziej doświetlonej, np. przy oknie). Za pomocą taśmy malarskiej możemy wyznaczyć granicę między ścianą a sufitem, jeśli chcemy (tworząc u góry ścian pasek) przeciągnąć kolor sufitu na ścianę, żeby optycznie powiększyć pomieszczenie.

Kolejnym etapem powinno być malowanie narożników ścian oraz granicy sufitu wyznaczoną taśmą. W tym celu najlepiej będzie posłużyć się okrągłym wałkiem. Następnie malujemy trudno dostępne miejsca – np. zagłębienia okien, okolice kaloryferów, gniazdek, lamp, czy listew przypodłogowych. Przy tych dość precyzyjnych pracach przydatne mogą okazać się małe pędzle, także z wydłużonymi i zakrzywionymi trzonkami. Przystępujemy do wypełniania powłoką farby pozostałych, a największych połaci ścian. Najszybciej i najpraktyczniej  dokonamy tego przy użyciu sporego wałka malarskiego. Należy pamiętać, że wiedziony po ścianie wałek nie powinien być nigdy zbyt suchy. Nasączamy go farbą w sposób możliwie jednolity, równomiernie i lekko (bez dociskania) prowadzimy po ścianie.   

Pierwsza warstwa farby powinna być układana w jednym kierunku np. z góry w dół, ale już kolejna – od prawej do lewej strony, ewentualnie też na skos. Warto stworzyć bardzo dokładną i równomierną kratkę z nakładanej farby.  Nie powinniśmy robić większych przerw w pracy podczas jednego cyklu nakładania warstwy farby na ściany. Przerwy mogłyby powodować nierównomierne schnięcie poszczególnych warstw i fragmentów, co rodziłoby smugi, cienie i niejednolitości. Kolejną warstwę farby nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej.wałek z uchwytem

Najlepsze rezultaty malowania osiągniemy w sprzyjających warunkach. Do takich należy: temperatura pomieszczeń w granicach 18-25 stopni Celsjusza oraz wilgotność blisko 60%. Zbyt suche powietrze przy wysokiej temperaturze spowoduje zbyt szybkie wysychanie farby, a przez to poszczególne pasy farby mogą tworzyć nieestetyczne smugi.

Wykończenie ścian

Ściany nie zawsze muszą być rutynowo pokrywane jednolitą farbą. Można je pomalować na kilka kolorów odpowiednio skomponowanych, dodać wzory czy aplikacje albo też wpleść miejscowo ułożenia tapety pasującej do charakteru pomieszczenia i koloru ścian. Powierzchnie ścian możemy pokrywać farbami połyskującymi, opalizującymi, dekoracyjnymi czy  strukturalnymi. Do ich nakładania najczęściej wystarczy użyć odpowiedniego wałka, posiadającego większe rozmiary włosia. Zwykły proces – nawet samodzielnego – malowania, może stworzyć naprawdę oryginalne i stylowe wykończenie ścian pomieszczeń całego domu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?
Odpowiedni podział pokoju dziecięcego na strefy to jedna z ważniejszych kwestii podczas planowania i aranżacji pokoju. O czy należy pamiętać i jakich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.03.2016
Nie malować :D:D Razem z moim chłopakiem daliśmy radę, choć na początku było ciężko - jednak na kolory bym nie umiała. Ważne żeby jednak używać tych wszystkich akcesoriów do malowania ścian, bo inaczej to bród i pełno roboty potem.

Ocena i komentarz dla:

Jak malować ściany?