Produkty

Jak obchodzić się z zabytkowymi meblami?

Jak obchodzić się z zabytkowymi meblami?

Pokryte patyną czasu sprzęty nie tylko przyciągają wzrok wyszukanym wyglądem, ale często są pamiątkami pełnymi wspomnień. Zasługują na szczególne traktowanie, jeśli chcemy, by prezentowały się dostojnie i służyły kolejnym pokoleniom.

krzesło castoramaCodzienne użycie

Meble są przedmiotami użytkowymi, więc powinny spełniać swoją funkcję. Można jednak przedłużyć ich życie, jeśli uchronimy je przed degradacją. Na rozpad sprzętów domowych najbardziej wpływa wilgoć i słońce. Unikajmy stawiania zabytkowych mebli blisko ścian, zwłaszcza tych, na których widoczne są oznaki zagrzybienia. Dając im odrobinę przestrzeni, pozwalamy na cyrkulację powietrza. Nie powinniśmy stawiać zabytkowych mebli w łazience czy kuchni, ponieważ parująca woda będzie osiadać w ich zakamarkach. Trzymane w starych szafach ubrania i pościel należy przynajmniej raz do roku wietrzyć – wykorzystajmy tę okazję do wyczyszczenia naszych zabytkowych mebli. Przed wilgocią chronić należy przede wszystkim drewniane sprzęty z metalowymi elementami, ponieważ na styku obu materiałów dochodzi do utleniania, co powoduje pojawienie się nieestetycznego nalotu.

Aby zachować naturalny kolor i ochronić meble przed płowieniem, starajmy się trzymać je poza zasięgiem promieni słonecznych. Jeżeli nie możemy tego uniknąć, starajmy się regularnie obracać je tak, by każda ze stron otrzymywała tę samą ilość promieni słonecznych. W ten sposób nawet jeśli meble tracić będą część koloru, będzie się to odbywało równomiernie.

Ostrożność przed uszkodzeniami mechanicznymi powinna przyświecać nam na co dzień, a tym bardziej w otoczeniu zabytkowych mebli. Aby ochronić ich powierzchnie, zaopatrzmy się w kapy, narzuty lub obrusy, które będą stanowić ochronę przed postawionymi na blacie szklankami czy w przypadku kanap – siedzącymi na nich osobami. Znacznie łatwiej będzie je wyprać, niż wywabiać plamy z tapicerki czy lakierować drewno.

Czyszczenie

Regularne czyszczenie powinno być w przypadku zabytkowych mebli mniej intensywne. Kurz czyśćmy na sucho za pomocą miotełki, która tylko omiecie powierzchnię bez ryzyka zadrapania. Możemy do tego użyć też miękkiej końcówki do odkurzacza. Jeśli potrzebujemy użyć środka chemicznego, zadbajmy, by była to emulsja bez alkoholu. Parując, wysusza on meble i sprawia, że dość szybko ujawniają się oznaki zużycia. Powierzchni szklanych i metalowych również nie czyścimy silniejszymi środkami, ponieważ doda im to lat, wysuszy je czy nawet uszkodzi. Do tych pierwszych możemy zastosować roztwór wody i octu w proporcji 2:1. W tak przygotowanej mieszaninie maczamy papierowe rączniki i dokładnie czyścimy kilka razy powierzchnię. Do metalu najlepiej użyć rozpuszczonego w ciepłej wodzie mydła. Przemyty mebel wycieramy do sucha szmatką, a następnie przemywamy wodą destylowaną.

zabytkowe mebleKonserwacja

Aby meble cieszyły oko i służyły nam przez długie lata, warto pokryć je ochronną warstwą pasty lub wosku. Znajdziemy wiele wersji tego rodzaju smarowideł, wyszukajmy takie, które będzie pasowało kolorystycznie do odcienia naszych mebli. Unikajmy środków z alkoholem i siemieniem lnianym, ponieważ wiążą one kurz i źle oddziałują na oryginalne wykończenie mebli.

Metalowe elementy powinniśmy pokryć co najmniej raz na 10 lat warstwą ochronnego lakieru. Dobierzmy go kolorystycznie do rodzaju metalu oraz całości mebla. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu lustra, możemy zamówić usługę posrebrzania jego rewersu, co powinno wyrównać powierzchnię.

Renowacja

Jeżeli nie znamy specyfiki mebli z drewna i metalu, nie powinniśmy zabierać się za prace konserwatorskie. Większość zniszczeń i uszkodzeń na powierzchni da się naprawić odpowiednimi środkami, jednak powinny one być dobierane indywidualnie do każdego przypadku. Uważajmy także na reklamowane w Internecie „domowe” sposoby renowacji, w szczególności metalu, które zazwyczaj polegają na użyciu silnych środków chemicznych, a te przyspieszają starzenie się mebli.

Data publikacji: 09.01.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wybieramy pastę polerską – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy pastę polerską – na co zwrócić uwagę?
Na samochodzie pojawiły się rysy, a jego kolor stracił swoją głębię? Możemy łatwo przywrócić karoserii dawną estetykę, wykorzystując pastę pole...
Czytaj więcej

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o paście polerskiej

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o paście polerskiej
Pasta polerska to środek o uniwersalnym zastosowaniu. Wykorzystamy go zarówno do szybkiego odświeżenia lakieru przed latem, jak również ...
Czytaj więcej

Czym wypolerować powierzchnie z metalu i drewna

Czym wypolerować powierzchnie z metalu i drewna
Polerowanie powierzchni metalowych i drewnianych można wykonać we własnym zakresie, pracując ręcznie. Jednak kiedy materiału do obróbki jest dużo, o w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak obchodzić się z zabytkowymi meblami?