Smary i smoła
Tam gdzie tarcie, praca tłoków i maszyn, tam nietrudno o oleiste zabrudzenia. Jeśli nie wycieramy ich na bieżąco, wysychają i tworzą trudną do usunięcia powłokę. Na szczęście nie ma takiego tłuszczu, który nie rozpadnie się pod wpływem działania benzyny ekstrakcyjnej. Podobne działanie ma pasta BHP i preparaty do czyszczenia silnika. Zabrudzone klucze, śrubokręty czy lewarki należy intensywnie przetrzeć szmatą lub gąbką nasączoną wyżej wymienionymi środkami. Jeżeli nie chcą zejść, możemy wlać benzynę do plastikowej miski i zanurzyć narzędzia na dłuższą chwilę, po czym wytrzeć szmatą. Jeśli przeszkadza nam zapach specyfików, dodatkowo możemy umyć je w silnym płynie do mycia naczyń. Wyschną szybciej i zmyje to wszelkie pozostałości chemikaliów
Farba
Większość plam z farby można usunąć za pomocą rozpuszczalnika zaaplikowanego na szmatkę. Jeśli to nie zadziała, użyjmy benzyny ekstrakcyjnej, pamiętając o jej właściwościach zapachowych.
Rdza
Efekt utleniania się metalu z czasem może wpłynąć na wytrzymałość naszych sprzętów, poza tym wygląda bardzo nieestetycznie. Nalot należy usunąć za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego. Im mniejszą ma gradację, tym szybciej poradzimy sobie z zadaniem, jednak zostawi to większe zarysowania na powierzchni metalu. Łańcuchy, rurki i inne elementy można odrdzewić za pomocą coli lub melasy (wymieszana w stosunku 1:10 z wodą). W pierwszym wypadku zostawiamy je na noc, w drugim na kilkanaście dni. Odczyszczone narzędzia przemywamy płynem do mycia naczyń, suszymy i zabezpieczamy lakierem antykorozyjnym lub preparatem bezsilikonowym.
Ziemia i rośliny
W glebie znajduje się prawdziwe mrowie bakterii, które z przyjemnością wejdą w reakcję z narzędziami. Dlatego po każdym dniu korzystania z łopat, wideł czy motyki należy oskrobać je z większych grud błota, a następnie umyć wodą. Jeżeli zabrudzenia nie chcą zejść, zostawmy narzędzia zanurzone na noc w wodzie - nad ranem nawet najbardziej zaschnięta ziemia powinna odejść. Przed odłożeniem narzędzi na zimę warto zdezynfekować je, zanurzając we wrzątku.
Koniecznie usuwamy wszystkie szczątki organiczne, a w szczególności soki roślin. Ze względu na swoją kwasowość potrafią nadwerężyć strukturę metalu, dlatego powinniśmy dokładnie wycierać je szmatką.
Mechanizmy
Ponieważ posiadają dużo ruchomych części, najlepiej umyć je ręcznie, używając gąbki lub szczotki i silnego roztworu wody oraz płynu do mycia (pamiętajmy o rękawicach). Do zakamarków maszyn niedostępnych dla naszych rąk dotrze myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy. Pamiętajmy, że dotyczy to tylko sprzętu spalinowego. Zasilane elektrycznością kosiarki i kosy powinny być czyszczone ręcznie i odstawione do całkowitego wyschnięcia przed podłączeniem do prądu.
Konserwacja
Przedłuża życie narzędzi i maszyn o długie lata. Koniecznie zaopatrzmy się w puszkę uniwersalnego preparatu do metali i maszyn (WD-40, AC-90, WS-50). Jeśli nie będziemy korzystać przez dłuższy czas z tych sprzętów, do zabezpieczenia ich powierzchni nada się oliwa, olej techniczny lub malarski podkład antykorozyjny. W ten sposób nie zawiodą nas, gdy będą potrzebne.