Produkty

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?

Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się temu wyjątkowo opornie. Jeśli nie sprzątamy jej zakamarków sukcesywnie, będziemy mieć do czynienia z trwałymi przebarwieniami na powierzchni kafelków i fug – jak je usunąć i przywrócić łazience dawny wygląd?

Dywanik łazienkowy Cooke&Lewis Doudou 60 x 90 cm pomarańczowy
Dywanik łazienkowy Cooke&Lewis Doudou

Dlaczego podłoga w łazience sprawia tyle problemów?

Łazienka, z racji panujących w niej warunków temperaturowych i wilgotnościowych, jest pomieszczeniem wyjątkowym w naszym mieszkaniu. Nie tylko wymaga wzmożonej dbałości o dokładne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej na powierzchni ścian i podłogi i doboru odpowiedniej okładziny charakteryzującej się niskim współczynnikiem nasiąkliwości, ale także większym zakresem prac porządkowych, jakie w niej wykonujemy.

Podatność na zaplamienia kropelkami wody i skraplającej się wilgoci w połączeniu z wyższą niż w innych pomieszczeniach temperaturą w czasie korzystania z wanny czy prysznica, a także często niewystarczającą wentylacją tego pomieszczenia tworzy w efekcie warunki idealne do rozwoju pleśni i grzybów. Zapobiegamy ich pojawieniu się przez stosowanie takich materiałów wykończenia, których właściwości uniemożliwiają pojawienie się na widocznych powierzchniach czarnego osadu i innych wykwitów, czego przykładem są silikony sanitarne. Jednak nawet jeśli w zasięgu naszego wzroku nie spostrzegamy niepokojących oznak rozwijających się kolonii niechcianych gości, nie znaczy to, że nie pojawiły się one w miejscach trwale niewidocznych.

Wiadro z wyciskaczem Paclan 13 l
Wiadro z wyciskaczem Paclan 13 l

Pomieszczenie łazienkowe w dużej części mieszkań jest niewielkie, a ponieważ muszą znaleźć w nim miejsce wanna lub kabina prysznicowa, pralka, sporej wielkości kosze na brudną bieliznę, a także mieszczące detergenty i kosmetyki meble, wszystkie te gabarytowo spore przedmioty umiejscowione są względem siebie niemal na styk. Skutkuje to brakiem wolnej przestrzeni pomiędzy nimi, co znacznie utrudnia – jeśli nie uniemożliwia – skuteczne sprzątanie wszystkich zakamarków łazienkowych. Tymczasem kurz w połączeniu z wilgocią obecną w powietrzu szybko tworzy bardzo trudną do usunięcia warstwę oblepiającą te spośród miejsc, do których nie docierają sukcesywnie ani ssawka odkurzacza, ani mokry mop lub namoczona detergentem ściereczka.

Po pierwsze – regularność prac porządkowych

Systematyczność w dbałości o porządek łazienki jest pierwszym warunkiem sukcesu w utrzymywaniu higienicznej czystości. Ważne, by nasze czynności porządkowe nie ograniczały się do przywracania połysku i zmywania śladów wody i kamiennego osadu jedynie z widocznych części armatury i łazienkowych sprzętów i sięgały miejsc, które są trwale przed naszym wzrokiem ukryte. Niezwykle przydatnym urządzeniem, które nam to ułatwi, będzie odpowiedni odkurzacz. Odpowiedni, ponieważ nie każdy znajdzie zastosowanie w pomieszczeniu zagrożonym występowaniem wilgoci.

Obecność dużego stężenia pary wodnej w powietrzu co prawda nie uniemożliwia użycia w nim odkurzacza, ale zagrożeniem dla jego sprawnego działania będą miejsca występowania wody na posadzce. A ich obecności możemy nie być świadomi, kierując rurę z niewielką ssawką w przestrzeń między pralką a ścianą czy pod wanną. Nawet niewielkie nieszczelności w łączeniu odcinków rur doprowadzających i odprowadzających wodę spowodować mogą wyciek trwale zalegający w miejscu łączenia ściany z posadzką, zwłaszcza jeśli ta ostatnia wykonana została niezgodnie ze sztuką, bez zachowania spadku w kierunku odpływu wody.

Odkurzacz uniwersalny Karcher WD 3
Odkurzacz uniwersalny Karcher WD 3

Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym trwałym uszkodzeniem odkurzacza, którego ssawka natrafi na kałużę z wodą, należy wybrać jego model przygotowany konstrukcyjnie na tę ewentualność. Spośród urządzeń o uniwersalnym zastosowaniu znajdujemy wyposażone w filtr kartridżowy, który umożliwia pochłanianie przez ssawkę nie tylko zanieczyszczeń stałych, ale także rozlanych płynów. To zaleta, którą w mniejszym stopniu docenimy używając odkurzacza na co dzień, za to w razie sytuacji szczególnych, a taką jest awaria pralki czy duży wyciek wody w miejscu rozszczelnienia miejsca łączenia rur transportujących wodę – sprawnie działające urządzenie w krótkim czasie pozwoli nam na usunięcie skutków nagłej awarii.

Po drugie – możliwość dotarcia do każdego miejsca w łazience

Aby nie dopuścić do powstania na ceramicznych okładzinach brudnego nalotu, który scementuje w trwały sposób utrzymująca się wilgoć, należy zapewnić sobie swobodny dostęp do wszystkich jej zakamarków.

Porada eksperta:

Jeśli wyłączone z trwałego dostępu środków i akcesoriów służących do czyszczenia będzie miejsce pod pralką z racji jej gabarytów, pamiętajmy o nim w przypadku wykonywania generalnych porządków. Przyda się tu obecność drugiej osoby, która podnosząc bok urządzenia umożliwi jego spenetrowanie rurą odkurzacza i wilgotnym mopem.

Podczas codziennego dbania o porządek i czystość staranności wymagać będzie nie tylko kabina prysznicowa, obrzeże umywalki czy powierzchnie łazienkowych mebli i ich błyszczące fronty, ale również podłoga w najbliższym sąsiedztwie wanny (a także pod nią) i toalety. O czym warto pamiętać? Nie wystarczy tu jedynie odkurzenie trudno dostępnej przestrzeni, ale także jej skuteczne umycie. Skuteczne – w tym wypadku oznacza przetarcie nawilżoną w detergencie wilgotną i czystą ściereczką materiałową – jeśli do tego celu służy mop wyciskany w wiadrze z pozostałościami zanieczyszczeń z całego mieszkania (co ma miejsce w przypadku porządkowania i mycia łazienki jako ostatniego w kolejności pomieszczenia), cząsteczki brudu nie tylko nie zostaną usunięte z podłogi, ale wnikną w strukturę fug łączących ceramiczne płytki. Już w krótkim czasie skutkować to będzie zmianą w ich wyglądzie polegającą na stopniowym przyciemnieniu ich koloru.

Po trzecie – odpowiednie do czyszczenia łazienki detergenty

Pomieszczenie to charakteryzuje się jeszcze jedną ważną cechą – zachowanie w niej higienicznej czystości jest utrudnione, jeśli wnętrze to łączy funkcję łazienki i toalety. W tym wypadku szczególnie istotne jest, aby wyrobić u każdego z domowników nawyk opuszczana klapy sedesu przed użyciem spłuczki. Dlaczego? Intensywny strumień wody ze zbiornika WC powoduje wydostawanie się z wnętrza muszli zanieczyszczeń osiadających na okolicznych powierzchniach, przedmiotach, urządzeniach, ręcznikach. Tym sposobem stajemy się narażeni na kontakt z florą kałową i aby uniemożliwić jej swobodne rozprzestrzenianie się po całej łazience, konieczne jest używanie silnego detergentu wewnątrz muszli klozetowej po zakończeniu każdego dnia.

Uwaga!

Ponieważ flora bakteryjna osiada w największej ilości w bezpośrednio przy muszli klozetowej, warto usunąć z jej pobliża ręczniki, gąbki, szczoteczki do zębów czy ubrania służące nam po kąpieli, na przykład szlafroki. Zachowamy higieniczną czystość nie tylko za pomocą sukcesywnego mycia łazienki i dezynfekowania wnętrza WC, ale również przez przechowywanie wyżej wymienionych w zamykanych szafkach łazienkowych mebli. Pomocne będzie również wydzielenie miejsca usytuowania muszli klozetowej za pomocą przegrody, na przykład wykonanej z luksferów.

Dywanik łazienkowy Cooke&Lewis Eldorado 50 x 70 cm kremowy
Dywanik łazienkowy Cooke&Lewis Eldorado 50 x 70 cm kremowy

Wyposażenie łazienki wykonane jest z różnych materiałów, które wymagają przeznaczonych dla nich środków czyszczących. Osobne preparaty używane są do przywracania połysku kabiny prysznicowej, umywalki, akrylowej wanny z hydromasażem, luster i powierzchni łazienkowych mebli. Nie inaczej jest z podłogą, która w tym pomieszczeniu najczęściej wyłożona jest ceramiczną okładziną. O ile środki czyszczące powierzchnię płytek podłogowych mogą być używane wymiennie ze ściennymi, skuteczność ich działania skończy się, kiedy przyjdzie nam skutecznie umyć fugi. Powodem tego jest ich odmienna od ceramicznej struktura – porowata i szorstka – przez co z łatwością wnikają w fugi wszelkie zanieczyszczenia, a brud jest wyjątkowo trudny do usunięcia.

Ocet gospodarczy Starwax Fabulous 500 ml
Ocet gospodarczy Starwax Fabulous 500 ml

Do skutecznego usunięcia zabrudzeń z fug i przywrócenia im pierwotnej tonacji kolorystycznej warto zatrudnić specjalnie do tego celu przeznaczone detergenty. Ich skład chemiczny wzbogacony jest w porównaniu z innymi środkami w substancje likwidujące grzyby i pleśń, przez co warto je stosować nie tylko na dostępnej powierzchni podłogi, ale również w miejscu ich stykania się ze ścianami.

Porada eksperta:

Aby przedłużyć efekt działania specyfików do mycia fug, pomocne będzie użycie na wyczyszczonej, odtłuszczonej i osuszonej powierzchni wypełnienia między płytkami impregnatu, którego powłoka na długo odseparuje powierzchnię fugi od gromadzących się na niej drobin kurzu, pyłu, piasku i innych zanieczyszczeń. Tego typu ochrona przyczyni się również do zachowania trwałości wypełnień, ponieważ oddali w czasie ryzyko ich wykruszania.

Impregnat ORO Perfekt do fug i spoin 0,25 l
Impregnat ORO Perfekt do fug i spoin 0,25 l

Inne sposoby na zachowanie czystości podłogi w łazience

Aby zachować czystość na łazienkowej posadzce i dodatkowo zwiększyć komfort korzystania z pomieszczenia, przydatne będzie jej zakrycie za pomocą dywaników łazienkowych. Dostępne są one często w kompletach – z większym do położenia przed wanną lub wyjściem z kabiny prysznicowej i mniejszym, kształtem dopasowanym do miejsca styku muszli klozetowej z posadzką. Ich materiałowe wykonanie umożliwia częste pranie, a przez to – zachowanie ich czystości. Zwłaszcza jeśli dysponujemy dwoma takimi zestawami, jeden możemy wykorzystywać, a drugiemu przywracać świeżość w pralce.

Jeśli nie dysponujemy specjalistycznym detergentem do przywracania świeżości i koloru fug, możemy zastosować zmieszane z wodą substancje, które w domowych warunkach przeznaczone są do innych celów. Są to:

- amoniak,

- kwasek cytrynowy,

- ocet,

- wybielacz (o ile pozbawiony jest chloru),

- soda oczyszczona,

- płyn do mycia naczyń,

- terpentyna,

- sól kamienna,

- proszek do prania.

Data publikacji: 27.12.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Kiedy warto stosować środki do odwapniania

Kiedy warto stosować środki do odwapniania
Nieusuwany osad wapienny nie tylko psuje estetykę danych powierzchni, ale z czasem może także obniżyć funkcjonalność danych przedmiotów czy instalacji...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak odnowić podłogę w łazience?