Produkty

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Małe pomieszczenia są nieodłącznym elementem wielu mieszkań. Na szczęście łatwo możemy przekonać się o tym, że i ten problem da się rozwiązać. Co więcej, nie musi  to być wcale takie trudne. Oto kilka trików na optycznie powiększenie pomieszczenia.


Gra kolorów

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w aranżacji małych pomieszczeń jest zły dobór kolorystyki. Warto przemyśleć przede wszystkim kolory, jakie pojawią się na ścianach. Te, pod żadnym pozorem, nie mogą być ciemne, ponieważ wśród takich barw czujemy się jeszcze bardziej przytłoczeni. Wyjątkiem od tej reguły są długie i wąskie pokoje, gdzie jedna z krótszych ścian może być przełamana ciemniejszą barwą, co da nam efekt przybliżenia i bardziej kwadratowego wnętrza. W większości przypadków zdecydowanie najlepszym wyborem są jasne, pastelowe kolory. Świetnie sprawdzić może się na przykład błękit czy beż, które będą przy tym bardzo oryginalne. Ściany powinny być jak najbardziej jednolite, pozbawione bogatego wzornictwa – mowa tutaj szczególnie o stosowaniu wzorzystych tapet. Kiedy mamy zaś problem z niskim pokojem, możemy optycznie powiększyć go, stosując pionowe pasy. 

Gra świateł

Jeśli tylko mamy taką możliwość, do małych pomieszczeń powinniśmy wpuszczać jak najwięcej światła naturalnego, dlatego też warto taki ruch zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Światło dzienne jest w stanie znacznie zniwelować dyskomfort wynikający z nieco przytłaczającego wnętrza. Możemy dodać też nieco więcej światła sztucznego, choć należy pamiętać również o tym, by pokoju nie zagracać lampami. Pomieszczenie, które chcemy optycznie zwiększyć, nie może być też mocno przysłonięte grubymi i szerokimi zasłonami. Najlepiej sprawdzają się półprzejrzyste i przezroczyste tkaniny, które nie zacieśniają wnętrza. 

Gra luster

Kolejna skuteczna i sprawdzona metoda na delikatne oszustwo w stosunku do naszych oczu, to zastosowanie lustra. To jeden z najprostszych trików, na jaki jesteśmy w stanie się zdecydować. Odpowiednio dobrane lustro stworzy wrażenie głębi przestrzennej w naszym pomieszczeniu. W dodatku będzie stanowić też znakomity element dekoracyjny. To małe optyczne oszustwo powinniśmy stosować głównie na krótszej ścianie i nie zapominać o tym, że w nadmiarze może nam zaszkodzić.

Gra mebli

Meble z kolei powinny być przede wszystkim niskie i stanowić prostą linię. Taki trik stosuje się po to, by zyskać jeszcze więcej pożądanej przez nas przestronności i ładu. Musimy pamiętać o tym, że w małych pomieszczeniach nie może panować chaos. I tak na przykład otwarte półki na szafkach nie mogą być zapełnione wieloma drobiazgami. Przy jaskrawych kolorach mebli może nam się wydawać, iż są one położone dalej niż w rzeczywistości. Świetnym rozwiązaniem są szafy równe wysokości pomieszczenia, które mają w pełni przeszklone drzwi, podobnie jak w przypadku frontów z przeszkleniami, którymi warto zastępować klasyczne drzwi. 

Gra podłóg

W przypadku doboru odpowiedniej powierzchni podłogowej, która pozwoli nam optycznie powiększyć wnętrze, powinniśmy się kierować jedną ważną zasadą – podłoga powinna pasować odcieniem do ścian, czyli powinna być przede wszystkim jasna. Długi i wąski pokój jest w stanie poszerzyć podłoga w paski. Skutecznym i bardzo modnym zabiegiem jest stosowanie powierzchni z połyskiem, tak samo jak udekorowanie za pomocą jasnych dywanów. 

Gra obrazów

Szansę na sukces daje nam też zastosowanie obrazów bądź plakatów. Najbardziej trafnym rozwiązaniem w tym przypadku jest wykorzystanie takich, które przedstawiają krajobrazy. Nie możemy przy tym zapominać o dopasowaniu ich do wystroju całego wnętrza.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak odnowić łazienkę? Pomysły na odświeżenie wnętrza

Jak odnowić łazienkę? Pomysły na odświeżenie wnętrza
Łazienka to jedyne pomieszczenie w domu, które trzeba urządzić tak, by było jednocześnie funkcjonalne i sprzyjało relaksowi. W łazience nie tyl...
Czytaj więcej

Jak optycznie powiększyć wnętrze przy pomocy luster?

Jak optycznie powiększyć wnętrze przy pomocy luster?
Nie jest żadną tajemnicą, że lustra są w stanie optycznie powiększyć wnętrze. Skorygować jego kształt, nadać mu głębi i sprawić, że pomieszczenie będz...
Czytaj więcej

Wielkie możliwości w małej łazience

Wielkie możliwości w małej łazience
Nawet małą łazienkę możemy urządzić tak, aby była jednocześnie wygodna, ładna i funkcjonalna. W takim pomieszczeniu najistotniejsze będzie to, po jaki...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?