Produkty

Jak optycznie skorygować wygląd łazienki?

Jak optycznie skorygować wygląd łazienki?

Łazienki zajmują często jedynie niewielki fragment powierzchni użytkowej naszego mieszkania. Ich kształt i wielkość pozostawiają nierzadko wiele do życzenia. Jednak stosując odpowiednie triki, jesteśmy w stanie optycznie skorygować wygląd niezbyt foremnego wnętrza. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić.

Jakie wnętrze wymaga optycznego skorygowania?

Pomieszczenia łazienkowe przybierają różne kształty, szczególnie w budynkach starego typu. Bywają nie tylko bardzo małe, ale także zbyt wysokie lub wąskie. W takich pomieszczeniach nie czujemy się swobodnie, a ponadto mamy problem z ich funkcjonalnym urządzeniem. Jeżeli dodatkowo nasza łazienka nie posiada okna, staje się pomieszczeniem ciemnym i przytłaczającym. W każdym wypadku możemy jednak wpłynąć na optyczny odbiór wnętrza, czyniąc je na pierwszy rzut oka większym, szerszym, niższym bądź jaśniejszym, niż jest w rzeczywistości. W tym celu możemy sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, za pomocą których zmienimy łazienkę w przytulne i wygodne wnętrze.

Farba emulsyjna Maleinak Plus biała 5 l
Farba emulsyjna Maleinak Plus biała 5 l

Wykończenie łazienki

Wymiary łazienki należy uwzględnić już na etapie jej wykańczania – faktyczna powierzchnia wnętrza będzie dla nas sygnałem, jakie materiały i w jakich barwach powinniśmy wybrać oraz jak je zastosować. Należy przy tym pamiętać o specyfice pomieszczenia – panująca w nim podwyższona wilgotność powietrza oraz okresowo wyższa temperatura wymagają zastosowania produktów odpornych na tego typu czynniki. W łazienkach najchętniej stosujemy więc różnego rodzaju płytki bądź zmywalne farby przeznaczone specjalnie do tego typu wnętrza.

W małej łazience jednym z najważniejszych elementów jest kolorystyka. Zdecydowanie wybierajmy kolory jasne, które optycznie rozjaśnią wnętrze. Będzie to szczególnie ważne w sytuacji, gdy nasza łazienka nie posiada okna. Najlepiej decydować się na odcienie chłodne, które spowodują wizualne wrażenie oddalenia od siebie poszczególnych ścian (w przeciwieństwie do odcieni ciepłych, które je do siebie „zbliżają”). Jeśli decydujemy się na płytki w postaci glazury, które umieścimy na ścianach, wykorzystajmy te z połyskiem – ich gładka i błyszcząca powierzchnia będzie odbijała światło, powodując rozjaśnienie przestrzeni. Zwróćmy także uwagę na ewentualne wzory zdobiące kafle – tego typu ozdobniki w małej łazience nie prezentują się zbyt dobrze, ponieważ sprawiają wrażenie chaosu.

Czy wiesz, że…

W małej łazience nie bez znaczenia będzie także format płytek. Mamy w tym wypadku 2 wyjścia: pierwszym z nich jest wybór kafelków w tradycyjnym
rozmiarze, by uniknąć potrzeby docinania większych elementów i straty materiału. Druga opcja zakłada użycie płytek większych (zarówno na podłodze,
jak i ścianach), co z kolei pozwoli nam na uzyskanie mniejszej ilości fug, a tym samym osiągnięcie efektu bardziej jednolitej powierzchni.

Listwa Gerona 4 x 25 cm pomarańczowa
Listwa Gerona 4 x 25 cm pomarańczowa

Również kształt zbyt wąskiej łazienki możemy wizualnie zmienić za pomocą płytek – wybierzmy tu kafle w kształcie prostokątów i ułóżmy w poziomie. Dodatkowo możemy zastosować ciekawy trik i wykonać szersze poziome fugi i niemal niewidoczne fugi pionowe. Poziome pasy wizualnie poszerzą zbyt wąskie pomieszczenie – także wtedy, gdy wykorzystamy płytki w kontrastujących odcieniach.

W niskich łazienkach lepiej układać kafelki w pionie, co pozwoli na optyczne wydłużenie ścian. Jeśli natomiast wnętrze jest zbyt wysokie, warto wykończyć ściany, uwzględniając połączenie różnych materiałów wykończeniowych. W takim miejscu sprawdzi się pas wyłożony płytkami wyraźnie ograniczony od górnej części ścian pomalowanych farbą (najlepiej na ten sam kolor, co sufit).

Czy wiesz, że…

W aranżacji małej łazienki może pomóc fototapeta z odpowiednim wzorem – najlepsza będzie okleina trójwymiarowa, która sprawia wrażenie głębi.

Umywalka narożna Kerra Elf
Umywalka narożna Kerra Elf

Wyposażenie łazienek

Gdy wykończyliśmy już ściany i podłogi naszej łazienki i zadbaliśmy o ich kolor i połysk, możemy przystąpić do kompletowania elementów wyposażenia.

- armatura sanitarna

W pierwszej kolejności wybierzemy urządzenia sanitarne i armaturę łazienkową. W przypadku braku miejsca na montaż wanny, zdecydujmy się na kabinę prysznicową – zwróćmy jednak uwagę, by jej drzwi i ściany wykonane były z bezbarwnego szkła, które nie przytłoczy wnętrza, nie stworzy niepotrzebnego podziału i nie wpłynie negatywnie na jego optyczny odbiór.

Warto zwrócić także uwagę na wybór sedesu oraz umywalki, które powinny wisieć zamontowane w ścianie. W obu przypadkach spowoduje to, że podłoga w łazience pozostanie niezastawiona, co doda wnętrzu lekkości i przestronności. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania będzie fakt, że posadzkę w łazience z łatwością utrzymamy w czystości.

Czy wiesz, że…

W małych łazienkach lepiej wyglądać będą kabiny prysznicowe bez brodzików. Dzięki odpływowi wmontowanemu w podłogę i brakowi podziału posadzki
nasza łazienka będzie wydawała się większa. Jeżeli natomiast pomieszczenie jest długie i wąskie, prysznic (lub małą wannę) możemy umieścić
na jego krótszej ścianie – pozwoli to na funkcjonalne urządzenie wnętrza, a przy tym optycznie zbliży jego kształt do kwadratu.

Kabina prysznicowa Cooke&Lewis Verona 80 cm aluminium / dymiona
Kabina prysznicowa Cooke&Lewis Verona

Wybierając kabinę prysznicową i umywalkę do małej łazienki, zdecydujmy się na urządzenia o tradycyjnych rozmiarach. O ile to możliwe, zrezygnujmy ze sprzętów w najmniejszych możliwych wersjach wielkościowych, by nie stworzyć we wnętrzu wrażenia chaosu.

Uzupełnieniem prysznica (bądź ewentualnie małej wanny) oraz umywalki będą odpowiednie baterie łazienkowe. Podobnie jak w przypadku doboru materiałów wykończeniowych, również i tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na ich wygląd. W niewielkich przestrzeniach baterie powinny mieć błyszczącą powierzchnię, która będzie odbijała światło. To samo dotyczyć będzie drobnych łazienkowych akcesoriów w postaci uchwytów czy wieszaków.

- meble łazienkowe

Meble do łazienki – właściwe ich dobranie to kolejna metoda na praktyczne zagospodarowanie przestrzeni i optyczne jej powiększenie. Bez wątpienia sprawdzi się tutaj szafka lustrzana, przeznaczona do zawieszenia nad umywalką. Warto także zdecydować się na podwieszenie pozostałych mebli – tradycyjnych szafek czy nawet słupków. Efekty będą takie same, jak w przypadku WC zamontowanego na stelażu podtynkowym – wolna przestrzeń na podłodze i wrażenie lekkości.

Poza szafkami łazienkowymi warto uwzględnić w pomieszczeniu uzupełniające je półki. W niewielkich przestrzeniach najlepiej sprawdzą się produkty wykonane z transparentnego szkła.

Porada eksperta

Ważnym aspektem pozwalającym na zatuszowanie mankamentów niewielkiej łazienki jest panujący w niej porządek. Z tego powodu tak ważne jest przechowywanie większości akcesoriów łazienkowych w zamkniętych szafkach. Porządek panujący we wnętrzu sprawia, że wydaje się ono mniej
chaotyczne i bardziej przestronne.

- dodatkowe elementy wyposażenia

Wśród dodatkowych elementów bez wątpienia koniecznym produktem jest lustro – zwłaszcza w sytuacji, gdy nie zdecydowaliśmy się na szafkę z lustrzanym frontem. Najlepiej sprawdzi się tutaj płaskie zwierciadło w postaci gładkiej tafli pozbawionej ram. Będzie ono odbijało światło, rozjaśniając ciemne pomieszczenie i jednocześnie powiększając je. Najlepiej, by było duże – może zajmować nawet całą ścianę nad umywalką.

Porada eksperta

Pamiętajmy, by lustra wykorzystywać umiejętnie. Jedno z nich sprawdzi się w każdej łazience, ale już dwa, umieszczone niefortunnie w nieodpowiednich miejscach, mogą wnieść do wnętrza wrażenie nieładu. Dobrym sposobem na wykorzystanie lustra jest także wykończenie nim górnych partii ścian,
tuż przy suficie – w ten sposób powiększymy optycznie pomieszczenie i uczynimy je wyższym niż jest w rzeczywistości. Ciekawym zabiegiem jest też zastosowanie luster na przeciwległych ścianach bądź na suficie.

Plafon Colours Lantu 1 x 60 W E27 IP44 satyna
Plafon Colours Lantu 1 x 60 W E27 IP44 satyna
Szafka lustrzana 500 mm z rampą i oświetleniem
Szafka lustrzana z rampą i oświetleniem

- oświetlenie

Oświetlenie to bardzo ważny element wyposażenia każdej łazienki. Jak już wcześniej wielokrotnie wspominaliśmy, rozświetlone wnętrze będzie wydawało się większe i bardziej przytulne. Sztuczne oświetlenie konieczne jest w każdej łazience – nawet tej z oknem. Szczególną wagę należy jednak przyłożyć do jego wyboru w sytuacji, gdy tylko ono będzie rozjaśniało pomieszczenie. Konieczne będzie tu zastosowanie oświetlenia głównego oraz miejscowego. W wysokich wnętrzach na sufitach sprawdzą się zwisające żyrandole, które optycznie nieco obniżą pomieszczenie. W łazienkach niskich lepszym rozwiązaniem będą przylegające do sufitu plafony. Nie bez znaczenie jest także barwa światła emitowanego przez poszczególne lampy – najlepsze będzie zastosowanie odcienia chłodnego, który wizualnie powiększy łazienkę.

 


 

 

Data publikacji: 18.04.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Strefy ochronne w łazienkach - pamiętaj o nich przy wyborze oświetlenia!

Strefy ochronne w łazienkach - pamiętaj o nich przy wyborze oświetlenia!
Lampy w łazience muszą idealnie współgrać z układem wyposażenia. To ważne ze względu na funkcjonalność i odbiór pomieszczenia, ale też b...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Plafony i kinkiety – jak wykorzystać je w łazience?

Plafony i kinkiety – jak wykorzystać je w łazience?
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym królują kinkiety i plafony. Pozwalają budować przytulną atmosferę, nie rażą intensywnym światłem ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak optycznie skorygować wygląd łazienki?