Produkty

Jak oświetlić klatkę schodową

Jak oświetlić klatkę schodową

Wszyscy mieszkańcy bloków oraz kamienic wiedzą, jak ważną funkcję pełni odpowiednio dopasowane oraz wystarczająco intensywne światło zamontowane na klatce schodowej. Lampy z żarówkami o odpowiedniej mocy zapewniają bezpieczeństwo po zmroku oraz podczas wchodzenia oraz schodzenia po poszczególnych stopniach schodów. Jak oświetlić klatkę schodową, by było ładnie i komfortowo dla mieszkańców?

oświetlenie klatki schodowejJeśli klatka schodowa nie posiada odpowiedniego oświetlenia, stanowi niebezpieczny ciąg komunikacyjny, który nie tylko nie chroni mieszkańców przed niepostrzeżenie wchodzącymi osobami trzecimi, ale również nie sprawdzi się w przypadku pożarów oraz innych sytuacji awaryjnych w budynku.

Oświetlenie klatki schodowe może mieć różną formę, ale na pewno nie powinno:

- Mieć postaci lampy wiszącej – która znacznie utrudniałaby swobodne poruszanie się na klatce,
- Charakteryzować się małą intensywnością – wówczas widoczność na klatce jest ograniczona,
- Być zbyt kosztowne w utrzymaniu – pamiętajmy, że to mieszkańcy ponoszą koszty utrzymania także części wspólnej.

A jakie oświetlenie wybrać?

Bardzo dobrze sprawdzają się lampy sufitowe z zakrytym kloszem. Aby jednak to rozwiązanie było funkcjonalne, konieczne jest zamontowanie go w takich pomieszczeniach, które nie są zbyt wysokie. Pamiętajmy, że w razie awarii np. przepalenia żarówki, trzeba dostać się do lampy, a to w niektórych przypadkach wymaga naprawdę dużych umiejętności wręcz kaskaderskich.

Dlatego bardzo wysokie klatki schodowe lepiej oświetlić kinkietami umieszczanymi na ścianie klatki schodowej. Są ogólnie dostępne, a i oświetlenie wydaje się dużo bardziej efektowne. Światło z takiego kinkietu dociera bowiem do każdego zakamarka klatki schodowej.

Współczesne kinkiety mają ponadto bardzo ciekawe wykończenie w postaci interesujących opraw – w ten sposób dekorują klatkę schodową.kinkiet Temps

Dobierając oświetlenie, bez względu na to w jakim miejscu się ono znajdzie oraz jaki ma charakter, pamiętajmy, by miało ono zamknięty klosz. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu zdecydujemy się na klosze otwarte to dobierzmy źródło światła o rozproszonej, nieco zimnej barwie.

W nowoczesnym budownictwie ciekawym elementem oświetlenia są też delikatne diody zamontowane w suficie podwieszanym. Dają wspaniałe refleksy światła sztucznego.

Lampy z czujnikiem ruchu to kolejny, bardzo doceniony wariant oświetlenia do ciągów komunikacyjnych. Rozświetlają przestrzeń tylko wówczas, gdy na korytarzy pojawi się jakaś osoba.

Ponadto od kilku lat są dostępne na rynku automaty z funkcją ostrzegania przed wyłączeniem. Jest to niezwykle użyteczna funkcja, bowiem automat nie gaśnie całkowicie po upływie danego czasu. Najpierw następuje przygaszenie, które ostrzega przed ewentualnym zapadnięciem ciemności. Użytkownik ma czas, by za pomocą dodatkowego włącznika światła zamontowanego na ścianie ponownie uruchomić oświetlenie.

Przed przystąpieniem do zamontowania tego rodzaju oświetlenia warto jednak zwrócić uwagę, że każda lampa wyposażona w czujnik jest urządzeniem elektronicznym, dlatego w przypadku usterki konieczne jest wezwanie fachowca.

 

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.02.2016
Ja z kolei podkleiłem paski led pod stopniami i pod balustradą - wygląda ładnie, jest tanie i oświetlenie jest ani za mocne ani za słabe, a dokładnie takie, jakiego potrzebuje się do wchodzenia i schodzenia po schodach.

Ocena i komentarz dla:

Jak oświetlić klatkę schodową