Produkty

Jak oświetlić taras i balkon?

Jak oświetlić taras i balkon?

Zarówno balkon jak i taras są miejscami, w których lubimy przesiadywać po zapadnięciu zmroku. Aby wytworzyć miłą i relaksującą atmosferę, konieczne będzie zapewnienie tym przestrzeniom odpowiedniego oświetlenia. Dzięki niemu nie tylko stworzymy odpowiednie do relaksu warunki świetlne, ale również dekoracyjnie zaakcentujemy te miejsca, które warte są wydobycia z mroku.

Balkon i taras jako przedłużenie salonu

Współcześnie stawiane budynki mieszkalne charakteryzują się zróżnicowanymi kształtami i wykorzystaniem dostępnej przestrzeni w formie rozległych tarasów lub przestrzennych balkonów, czym różnią się od typowych bloków budowanych w ubiegłych dekadach, które wyposażane były w niewielkie balkony, często w formie wnęk, przeszklone loggie czy namiastki balkonów – uchylane portfenetry. Obecność balkonu lub tarasu zwiększa atrakcyjność danego lokum na rynku mieszkaniowym, a od nas samych zależy, jak wykorzystamy ten fragment mieszkania – czy będzie stanowił przechowalnię przedmiotów używanych sezonowo, czy reprezentacyjne przedłużenie salonu.

Taras i balkon są miejscami szczególnymi, które łączą wnętrza naszych mieszkań z przestrzenią usytuowaną poza budynkiem. Jeśli pozwalają na to warunki, na przykład wielkość dostępnego miejsca lub jego usytuowanie z dala od zatłoczonej ulicy, lubimy na nich przebywać za dnia i wieczorami, stąd ich powierzchnię zajmują wygodne ogrodowe meble i pojemniki z roślinnością, na którą składa się nie tylko uprawa zawsze gotowych do użycia ziół, ale także ozdobne okazy z barwnymi kwiatami. W ich otoczeniu urządzamy miejsca pracy i odpoczynku, a także przebywamy z rodziną i znajomymi. Jeśli życie towarzyskie nie jest ograniczane przez zachodzące słońce i toczy się po zmroku, konieczne będzie dodatkowe oświetlenie, ponieważ to przenikające z wewnątrz mieszkania okazać się może niewystarczające.

Sposoby na oświetlenie tarasu łączącego dom z ogrodem

Taras, który łączy budynek z ogrodem, to często stosowane rozwiązanie architektoniczne w domach otoczonych rozległym terenem pokrytym roślinnością. Jego otwarta na teren zielony forma sprawia, że już na powierzchni tarasu czujemy się tak, jak w ogrodzie, zwłaszcza jeśli postawione są na nim donice i inne pojemniki wypełnione roślinnością i barwnymi kwiatami. Miejsce takie jest często wykorzystywane w celach rekreacyjnych, dlatego wyposażamy je w meble ogrodowe. Wygodne siedziska zapraszają do spędzania w nich czasu wolnego i poświęcanego na pracę, którą równie efektywnie wykonywać możemy wewnątrz domu, ale która na świeżym powietrzu jest bardziej komfortowa. Taras jest miejscem spotkań w gronie najbliższych i znajomych, a te będą miały dobrą atmosferę i niezapomniany nastrój, jeśli towarzyszyć im będzie odpowiednia oprawa świetlna.

Kinkiet ogrodowy Blooma Metallic 2 x 35 W GU10 czarny
Kinkiet ogrodowy Blooma Metallic 2 x 35 W GU10 czarny

Obecność światła wpływa nie tylko na zapewnienie odpowiedniej widoczność osobom, z którymi przebywamy poza domem, ale również na ich poczucie bezpieczeństwa – wyraźnie wydobyta z mroku droga prowadząca do wnętrza budynku uniemożliwi ewentualne potknięcie się o pozostawione przez dzieci zabawki, a oświetlenie poszczególnych fragmentów naszego ogrodu rozwieje poczucie zagrożenia czającego się w ciemnościach spowijających w całości teren tuż za barierką tarasu lub schodów prowadzących do zielonej części naszej posesji. Co więcej – znacznie ułatwiony będzie spontaniczny spacer z tarasu do ogrodowych alejek, jeśli wyposażymy je co najmniej w oświetlenie LED-owe z czujnikiem ruchu. Energooszczędne źródła światła, jakimi są diody LED, wykorzystać możemy również do oświetlenia większej przestrzeni naszej posesji – do tego celu służą naświetlacze. W zależności od specyfikacji czujnika ruchu, uaktywniają się one z odległości kilkunastu metrów i w promieniu do 90 stopni.

Oświetlenie tarasu jako dopełnienie wyglądu elewacji

Oświetlenie zewnętrzne, jakie towarzyszy nam w czasie wieczorów spędzanych na tarasie, ma do spełnienia funkcję użytkową, jak również dekoracyjną. Dom nowoczesny, o którego wyglądzie przesądza nie tylko zdecydowana bryła budynku, ale i materiały wykorzystane do wykończenia elewacji, wymaga innej zewnętrznej oprawy świetlnej niż utrzymany w stylu wiejskim czy dworkowym budynek o wymyślnych zdobieniach ścian, okien, drzwi zewnętrznych i poręczy towarzyszącej schodom doń wiodącym.

Porada eksperta:

Odpowiedni wybór opraw świetlnych do zastosowanej aranżacji sprawi, że źródła światła nie tylko będą dekoracyjnym jej uzupełnieniem po zmroku, kiedy wypełnią się jasnością na tle najbliższego otoczenia, ale również za dnia, kiedy w całej okazałości widoczne będą kształty opraw i barwy materiałów użytych do ich wykonania.

Plafon Horoz HL238 1 x 15 W E27 matowy chrom
Plafon Horoz HL238 1 x 15 W E27 matowy chrom
Lampa solarna LED do zabudowy Blooma Lelantos 2 x 0,1 W biała
Lampa solarna LED do zabudowy Blooma Lelantos

Budynki wiekowe lub stylizowane na stare wymagać będą takich dekoracji świetlnych, których kształt nawiązywać będzie do przeszłości, na przykład do gazowego oświetlenia ulicznego z ubiegłych wieków. Poszczególni producenci proponują w tym zakresie serie różnego rodzaju opraw, na które składają się wykonane w tym samym stylu wiszące kinkiety, mocowane do ścian plafony, ogrodowe lampy stojące i słupki umieszczane wzdłuż ścieżek i wybrukowanych alejek.

Zastosowanie jednorodnej linii stylistycznej produktów oświetleniowych uniemożliwi wywołanie efektu chaosu kompozycyjnego i wpłynie na spójność odbioru wizualnego przestrzeni budynku i przylegającej do niego posesji. W takim samym stopniu dotyczy to również aranżacji nowoczesnych, którym odpowiadać będą oprawy świetlne minimalistyczne w kształcie, wykonane z użyciem metalicznych, chromowanych elementów. Zwolennicy ducha nowoczesności również znajdą adresowane do nich serie opraw, w których znajdą elementy wiszące, ścienne i umieszczane w wybrukowanym podjeździe i w sąsiedztwie ogrodowych ścieżek.

Ogrodzony taras i balkon – jak je oświetlić?

Jeśli metraż naszego lokum ograniczona jest poręczą balkonu lub tarasu, z którego nie ma możliwości pójść dalej, możemy skoncentrować się tylko na oświetleniu dostępnej nam przestrzeni. Dbałość o zachowanie spójności stylistycznej opraw nie obejmuje już terenu podjazdu, elewacji czy ogrodowych alejek, a to zwiększa ilość możliwości aranżacyjnych, jakie znajdują się w zasięgu naszego zastosowania – wystarczy tylko, że lampy oświetlające taras czy balkon umiejscowione na ścianie będą jednakowe.

Plafon ogrodowy Blooma Thetis 1 x 60 W E27 biały
Plafon ogrodowy Blooma Thetis 1 x 60 W E27

Ważne, by kinkiety i plafony do zawieszenia na ścianie sąsiadującej z balkonem charakteryzowały się budową i parametrami umożliwiającymi bezpieczną eksploatację w warunkach zewnętrznych, a więc ze stopniem zabezpieczenia przeciwpyłowego i przeciwwilgociowego o wartości co najmniej IP 54 i z materiałami wykonania odpornymi na znaczne wahania temperatur i powstawanie korozji. Zwróćmy też uwagę na energooszczędność ogniw świetlnych, wśród których bezkonkurencyjne są diody LED. Mają one jeszcze tę właściwość, że emitowane przez nie światło nie budzi zainteresowania latających owadów w takim stopniu, jak snop pochodzący z tradycyjnych żarówek i halogenów.

Solarne lampy ogrodowe – nie tylko na rabaty

Zasilane energią słoneczną magazynowaną w zminiaturyzowanych ogniwach solarne lampy ogrodowe stanowią dziś dużą część asortymentu producentów opraw oświetleniowych. Są często spotykane na zielonych terenach, ponieważ jakość światła, jakie emitują po zmroku jest coraz lepsza, działają długo po zapadnięciu ciemności, są lekkie i łatwe do przenoszenia do miejsc, które o różnych porach roku szczególnie warte są świetlnego zaakcentowania. Na ich popularność wpływa również wielość ich kształtów – od imitujących polne kamienie po nowoczesne, minimalistyczne i surowe w wyrazie słupki z regulowanym kierunkiem świecenia.

Lampa solarna plastikowa czarna
Lampa solarna plastikowa czarna

Balkon i taras są miejscami, które szczególnie nadają się do zastosowania na nich oświetlenia solarnego. Dlaczego? Ponieważ światło, jakie emitują tego typu oprawy, posłuży nam do efektywnego względem ilości zużytej energii i efektownego podkreślenia po zmroku piękna roślin, jakie na co dzień towarzyszą nam w donicach i innych pojemnikach. Wystarczy umieścić w nich jedną z lamp solarnych, by obecność hodowanych przez nas okazów flory była widoczna po zapadnięciu ciemności. Na dekoracyjny charakter takiego oświetlenia wpływa również to, że dobywa się ono najczęściej z dołu rośliny, przez co podkreślone zostaną kształty jej pnia, łodyg i liści. Co więcej – dzięki temu że lampy solarne nie wytwarzają ciepła, można je umieścić również w najbliższej bliskości od części zielonych bez obaw o nadmierne rozgrzanie stykających się z oprawą żywych części roślin.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowujemy taras i ogród na imprezę

Przygotowujemy taras i ogród na imprezę
Już kilka dekoracji i odpowiednie oświetlenie wystarczą, aby nasza przestrzeń na świeżym powietrzu zachęcała do organizowania niezapomnianych przyjęć....
Czytaj więcej

Jak oświetlić podjazd?

Jak oświetlić podjazd?
Oświetlenie podjazdu to niezwykle ważna kwestia, która będzie wpływać na nasz codzienny komfort podczas korzystania z niego – szczeg&oacu...
Czytaj więcej

Świecący słoik – DIY

Świecący słoik – DIY
Wykonany z bezbarwnego szkła i przykryty od góry denkiem. Zwykle stosowany do przechowywania przypraw lub konfitur, w nowoczesnych wnętrzach przybiera...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak oświetlić taras i balkon?