Produkty

Jak oświetlić taras

Jak oświetlić taras

Umiejętnie oświetlony taras jest prawdziwą ozdobą naszej posiadłości – zachęca do przebywania na świeżym powietrzu do późnych godzin wieczornych, wydobywa z mroku kształty roślin oraz najbliższą salonowi przestrzeń znajdującą się na świeżym powietrzu. Jak operować światłem, by taras wyglądał zjawiskowo?

lampa castoramaPrzebywanie na tarasie nie musi kończyć się wraz z zachodem słońca – wręcz przeciwnie, po zmroku taras roztacza atmosferę błogiego, wieczornego wypoczynku. W zależności od tego, jakie przeznaczenie ma przedłużenie domowego salonu, może spełniać ono zadanie miejsca do biesiadowania, do pracy, relaksu w ciszy i odpoczynku po dniu pełnym zajęć.

Najbardziej podstawowe oświetlenie tego miejsca to poświata bijąca od zapalonych w salonie lamp, jednak decydując się jedynie na takie rozwiązanie, nie wyzyskamy uroku miejsca, jakim jest taras. Odblask salonowych lamp czy żyrandola jest ubogim oświetleniem i aby z korzyścią dla siebie przebywać na zewnątrz, potrzebne będzie światło dedykowane tylko i wyłącznie tarasowi. Wybierając odpowiadające nam wzory i kształty opraw oświetleniowych, pamiętajmy, że będą one wystawione na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, w tym promieni UV i wilgoci pochodzącej z deszczu, mgły czy osadzającej się rosy. Dlatego konieczne jest zainstalowanie takich opraw, które charakteryzują się odpornością na powyższe czynniki, z oznaczeniem IP 54 i wyższym.

Innym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa na ciemnym tarasie będzie świetlne wyznaczenie jego granic, w czym pomoże oświetlenie umieszczone w deskach tarasowych lub w glazurze. Wybierając oprawy do desek, pamiętajmy o tym, by elementami świecącymi nie były tradycyjne żarówki, które zanadto rozgrzać mogą wydzielanym przez siebie ciepłem oprawy, w których zostały umieszczone. W tej roli lepiej sprawdzą się żarówki halogenowe lub diody LED. Z ich pomocą dobrze jest też zaznaczyć stopnie schodów, jeśli przedłużeniem tarasu jest ogród.

Na zewnątrz mieszkania użyć możemy światła bardziej rozproszonego, niż w jego wnętrzu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nasz taras będzie miejscem do pracy, które będzie wymagało solidnej dawki światła, przy którym na przykład możemy czytać książki. Jeśli natomiast w pracy towarzyszy nam laptop, bijące z niego światło warto skonfrontować z wyraźnym, ale rozproszonym oświetleniem bocznym, pochodzącym na przykład z niewielkiej lampki z abażurem tłumiącym jaskrawe promienie żarówki.

Przy oświetleniu skąpanego w wieczornym mroku tarasu warto wykorzystać to, co na nim cieszy oczy za dnia – rośliny. Jeśli w naszym towarzystwie w dużych donicach rosną dekoracyjne okazy flory, punktowo skierowane na nie światło sprawi, że będą widoczne także po zachodzie słońca. Tutaj przydadzą się nisko umieszczone oprawy świetlne, za pomocą których wyeksponujemy samą roślinę rzutem światła od przodu lub jej kształt i ciekawy układ cieni, jeśli światło umieścimy za donicą. Podobnie warto postąpić z altaną, na której kwiaty co prawda po zmroku nie są widoczne, ale dekoracyjne liście – tak. lampa tarasowa Jeśli na naszym tarasie nie znajdziemy tego typu ozdób, snop światła można skierować na ściany domu, tak aby uwypuklić fakturę nałożonego na nie tynku. Taki efekt dodatkowo rozproszy światło i sprawi, że przebywanie na tak oświetlonym tarasie stanie się cowieczorną rodzinną tradycją. Dodatkowego uroku przydadzą światła dobiegające z pobliskiego oczka wodnego lub większego zbiornika wodnego – ich refleksy wzmocnione przez odbicie w tafli wody nie zwiększą co prawda mocy oświetlenia tarasu, ale stanowić będą dodatkowy walor dekoracyjny miejsca, w którym przebywamy.

Wybierając konkretne modele lamp, jakie możemy zastosować, warto dopasować ich wzory i kształty do przestrzeni tarasu i jego aranżacji. Tradycyjne tarasy zdobędą dodatkową ozdobę w formie stylizowanych na stare lamp, natomiast na nowoczesnych dobrze zaprezentują się bardzo funkcjonalne reflektorki na słupkach z ruchomymi głowicami, dzięki którym kierujemy snop światła na wybrane przez nas przedmioty lub rośliny. Ciekawym wizualnie rozwiązaniem jest wykorzystanie w funkcji stolika oświetlonej od środka poliwęglanowej osłony – taki element przyciągnie spojrzenia naszych gości. Warto też dodać, że oświetlenie tarasu, podobnie jak ścieżek i bramy wjazdowej wyposażonej w czujniki ruchu, można zintegrować z systemem domu inteligentnego, którego sterowanie możemy modyfikować w każdym miejscu, gdzie tylko jest zasięg internetu.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć
Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedn...
Czytaj więcej

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?
Ponieważ ścieżki wytyczone i utwardzone brukowaną nawierzchnią służą do poruszania się również po zapadnięciu zmroku, przydatne będzie ich oświetlenie...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
23.07.2016
My mamy kilka latarni, ale takie światło na stół to najlepsze są lampiony no i obok wejścia do domu kinkiet.

Ocena i komentarz dla:

Jak oświetlić taras