Produkty

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne

Mimo popularności tzw. półek bezwspornikowych, nie warto przy aranżowaniu wnętrz pomijać tradycyjnych półek na podpórkach. Wsporniki mogą być tym detalem, który zdefiniuje i dopełni aranżację. Jakie wsporniki do półki wybrać, aby tworzyły harmonijną całość z resztą pokoju?

Przejdź do następnych akapitów:

Półka jest tym elementem wyposażenia wnętrza, który nie tylko pozwala na wygodne przechowywanie różnych przedmiotów, ale też wpływa na wystrój pomieszczenia. Warto zadbać, aby każdy jej element był dopasowany do stylu pokoju.

Wsporniki dekoracyjne w stylu industrialnym

Styl industrialny został wywiedziony z poprzemysłowych obiektów – hal produkcyjnych, wielkich zakładów i fabryk. Wnętrza w stylu industrialnym są przestronne, surowe, pełne nieukrytych instalacji, kabli, rur, nieosłoniętych tynkiem ceglanych murów i betonowych stropów. Jeśli chcemy urządzić apartament w stylu industrialnym, wybierzmy dodatki, takie jak lampy z miedzi i wsporniki w minimalistycznym stylu. Żeliwne proste uchwyty tworzą świetną całość z drewnianymi półkami. 

Wspornik Form Clever 200 x 280 mm biały

Porada eksperta

Montując wsporniki do ściany, wybierzmy kołki montażowe dopasowane do danego podłoża. Inne kołki należy zastosować do gazobetonu, inne do cegły, chyba że producent zapewnia o odpowiedniej nośności kołków na różnych rodzajach powierzchni budowlanej. Półka powinna opierać się na minimum dwóch wspornikach przykręconych do ściany. Przyjmuje się, że w przypadku półek z płyty wiórowej prawidłowy odstęp to 40-60 cm. Im twardszy materiał, tym te odległości mogą być nieznacznie większe. Nie mogą być jednak zbyt duże, aby półka nie wyginała się i nie pękła pod ciężarem przechowywanych przedmiotów.

Wsporniki dekoracyjne w stylu vintage

W jaki sposób przemycić styl vintage w aranżacji pokoju? Zawieszenie półki na dekoracyjnych wspornikach może być dobrym początkiem. Kute, żeliwne podpórki pod półki będą nie tylko ozdobą, ale też mocnym podparciem dla przechowywanych na niej, ciężkich rzeczy. Do aranżacji w stylu vintage idealnie pasują wsporniki z dekoracyjnie wygiętymi elementami. Najlepiej wyglądają one z sosnowymi lub dębowymi półkami w naturalnym odcieniu drewna.

Na nich możemy ustawić zabytkowy serwis do kawy, malowane wazony, stare książki i bibeloty z lat 60. czy 70. ubiegłego wieku. Z wykorzystaniem półki i dodatków w stylu vintage stworzymy aranżację pokoju, która pozwoli przywołać ducha minionych lat.

Wsporniki Form Clever i Antik

Wsporniki dekoracyjne w stylu rustykalnym

Styl rustykalny nawiązuje do natury i klimatu wsi. W rustykalnym wnętrzu dominują meble i podłogi z drewna, obecne są kwiaty, zioła i wiklinowe dekoracje. Drewniane półki z prostych lub rzeźbionych desek możemy zamocować na żeliwnych lub drewnianych wspornikach. Pamiętajmy, aby podpórki miały wystarczającą nośność.

Florystyczne wzory w rustykalnej kuchni lub salonie będą strzałem w dziesiątkę. Na rustykalnej półce możemy ustawić zioła w glinianych doniczkach, emaliowane rondelki czy zabytkowe bańki na mleko. Wspornik z drewna możemy też wykorzystać do zrobienia kwietnika na nasze rośliny doniczkowe. Bluszcz lub paprotka to idealna ozdoba wnętrza w rustykalnym stylu. 

Data publikacji: 28.10.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Przechowywanie z systemem Poppit - montaż półki krok po kroku

Przechowywanie z systemem Poppit - montaż półki krok po kroku
Brakuje Ci praktycznego regału, bo żaden z dostępnych w sklepie, nie spełnia Twoich wymagań lub nie mieści się na wyznaczonej przestrzeni? Skorzystaj ...
Czytaj więcej

Rodzaje wsporników – jakie wybrać?

Rodzaje wsporników – jakie wybrać?
Wsporniki mają różną zdolność udźwigu, mogą też być podwójne lub pojedyncze. Na tym się jednak nie kończą różnice pomiędzy poszcz...
Czytaj więcej

Jak wykończyć i urządzić pralnię?

Jak wykończyć i urządzić pralnię?
Obecność pralni coraz częściej uwzględniana jest w projektach domów jednorodzinnych. Trudno się temu dziwić – odpowiednio wykończone i wyposażone pomi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne