Produkty

Jak pielęgnować i czyścić dywan

Jak pielęgnować i czyścić dywan

Odpowiednia pielęgnacja dywanu gwarantuje jego znakomitą użyteczność przez wiele lat. Z tego względu, już od pierwszego dnia po jego zakupie należy zwrócić na to szczególną uwagę. Nie przywiązując do tego wagi, spotkamy się z sytuacją jego szybkiej utraty koloru oraz właściwości (np. puszystości), co z kolei przełoży się na obniżenie walorów wizualnych w pomieszczeniu. 

Czyszczenie na sucho


Podstawowym, a zarazem najpopularniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odkurzanie dywanu. Odkurzanie zwane jest również czyszczeniem na sucho. Tylko w ten sposób, na bieżąco pozbędziemy się kurzu i drobnych zanieczyszczeń. W przeciwnym razie, wdeptany w włókna dywanu brud, z dnia na dzień będzie coraz trudniejszy od usunięcia. Odkurzać powinniśmy nie rzadziej niż raz w tygodniu – dotyczy to szczególnie pokoi, w których czynnie przebywamy najwięcej czasu.


Czyszczenie na mokro


Czyszczenie na mokro to drugi nieodłączny element pielęgnacji dywanu. Nie jest to częsty zabieg, ale powinien mieć miejsce raz na jakiś czas. Czyszczenie na mokro wykonujemy przy pomocy specjalnych odkurzaczy piorących. Sprawdzą się one głównie w przypadku większych zabrudzeń. Jeśli jednak zabrudzenia nie są zbyt duże, odkurzanie na mokro można przeprowadzić ręcznie - za pomocą wody i środka pielęgnacyjnego. Należy tu jednak uważać, by nie doprowadzić do przemoczenia dywanu. Jeśli tak się jednak stanie, w celu jego osuszenia zastosujmy bawełniane szmatki lub ręczniki. Warto zapamiętać, że całościowo wyprany dywan powinien schnąć w pozycji poziomej w temperaturze pokojowej. Pozwoli to na całkowite zachowanie jego kształtu.

 

Usuwanie plam


Pojawianie się plam to naturalna rzecz w każdym domu. Niestety nie ma sprawdzonego sposobu na ich uniknięcie. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, musimy się dostosować do dwóch głównych zasad.

 

Po pierwsze, musimy działać szybko. Tylko z takim postępowaniem zagwarantujemy brak wsiąknięcia wylanej cieczy bądź innego zabrudzenia w głąb tkaniny. To z kolei
 pozwoli uniknąć utrwalania się plam. Przypomnijmy, że przy odsączaniu cieczy warto użyć papierowego ręcznika bądź miękkiej ściereczki. Nie należy ich jednak zbytnio dociskać. Przy innych zabrudzeniach należy skorzystać np. z noża.

 

Drugą ważną kwestią jest odpowiednie czyszczenie plam. Czynność tę należy wykonywać w ruchu od krawędzi plam do jej wewnątrz. Dzięki temu nie doprowadzimy do rozprzestrzenienia się plam. Warto pamiętać o jednej rzeczy – korzystając z nowego środka czyszczącego należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Dotyczy to także dywanu – koniecznie zwróćmy uwagę na informacje znajdujące się na dołączonej metce.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk
Aby skutecznie i w wygodny sposób uporządkować dom oraz teren wokół niego, konieczne będzie posłużenie się przeznaczonymi do tego celu narzędziami. Pr...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pielęgnować i czyścić dywan