Produkty

Jak pozbyć się jaskrawych kolorów ze ścian?

Jak pozbyć się jaskrawych kolorów ze ścian?

Każde z wnętrz może być inne. Możemy je wykończyć tapetą, farbą, boazerią lub dowolnym materiałem o charakterze dekoracyjnym i funkcjonalnym jednocześnie. Pomimo tak obszernej oferty materiałów wykończeniowych, najczęściej decydujemy się jednak na farbę, a o jej zabarwieniu decyduje niejednokrotnie nie tylko styl architektoniczny domu, ale również nasze gusta i moda. To, co w jednym momencie może nam się wydawać przyjemne dla oka, po upływie określonego czasu będziemy chcieli konieczne przemalować. Jak sobie wówczas poradzić?

rozrabianie farbyŚciany mogą przybierać pełną paletę barw. W środowisku osób urządzających wnętrza znajdziemy fanów jasnych kolorów i ciemnych, wyrazistych tonacji, ale również osoby, które pod wpływem różnych czynników zainteresują się kolorami jaskrawymi. W każdym z tych przypadków o finalnym efekcie kompozycji będzie decydowała konsekwencja w doborze wyposażenia oraz dodatków. Jeśli aranżacja będzie spójna, z pewnością będziemy zadowoleni.

A co, jeśli za jakiś czas ta jaskrawo połyskująca cytryna lub pomarańcza widniejąca na ścianach wewnętrznych naszego budynku, zacznie się nudzić? Wówczas staniemy przed trudnym zadaniem. Tak mocnego koloru farby nie zamalujemy jedną lub dwiema warstwami nowego produktu. Czynność estetycznego wykończenia ściany będzie wymagała od nas nieco więcej poświęcenia i konsekwencji w wykonywaniu wszystkich prac.

W jaki sposób pozbędziemy się jaskrawych kolorów ze ścian?

1. Usunięcie starej powłoki – to dosyć czasochłonna czynność, ale jedna z najbardziej skutecznych. Pozbycie się starej farby niemal całkowicie usuwa nam problem z kolorem, który trudno jest pokryć. Planując zdzieranie powłoki, warto wyposażyć się w dobre narzędzia ręczne – zdzierak oraz gips, którym wyrównamy ewentualne nierówności.

2. Jeśli wolimy uniknąć żmudnego zdzierania starej powłoki, możemy spróbować pokryć ścianę kryjącą gładzią. Zarówno od jej grubości, jak i rodzaju zastosowanego materiału zależeć będzie powodzenie naszej pracy. Dobre gładzie kryjące bardzo dobrze poradzą sobie nawet z bardzo jaskrawym kolorem farby.

preparat gruntujący Castorama3. Dobra farba – tylko taki produkt sprawdzi się do pokrycia jaskrawej powierzchni. Zaopatrzmy się zatem w nową farbę, która idealnie zaprezentuje się na wykonanej gładzi i, co ważne, przygotujmy się, że będziemy nią malować nie jedną, a przynajmniej dwie warstwy.

4. Przed malowaniem właściwym możemy również zastosować farbę gruntującą, która wzmocni nasze podłoże i poprawi przyczepność nowej warstwy. Farbę tego typu nanosimy wałkiem lub pędzlem pionowymi ruchami, kierując się od góry do dołu.

Ciekawa wskazówka: podczas nakładania nowego produktu zwróćmy uwagę na narożniki ścian. W trakcie malowania zwykle trafia tam najwięcej farby, co tym samym może się wiązać z trudniejszym ich pokryciem nowym kolorem. Dlatego, chcąc zamaskować starą powłokę, emulsję rozsmarowujmy zawsze dokładnie i nieco grubiej właśnie w tych miejscach.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Kiedy można zrezygnować z gruntowania podłoża?

Kiedy można zrezygnować z gruntowania podłoża?
Gruntowanie podłoża wydaje się być koniecznością. Dzięki temu zabiegowi wzmacniamy powierzchnię, stabilizujemy jej chłonność, ujednolicamy fakturę czy...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - gruntowanie ścian

Instrukcja wideo - gruntowanie ścian
Każda ściana, którą chcemy przemalować powinna być odpowiednio przygotowana. Jednym z zabiegów, które ułatwiają nakładanie nowych warstw farby jest gr...
Czytaj więcej

Jak pozbyć się zacieków na suficie?

Jak pozbyć się zacieków na suficie?
Jego przyczyną może być zalanie wodą z pękniętej rury, uszkodzonej pralki lub nieszczelnego dachu – zaciek na suficie zawsze wygląda nieestetycz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się jaskrawych kolorów ze ścian?