Produkty

Jak pozłacać elementy wyposażenia domu

Jak pozłacać elementy wyposażenia domu

Odnawianie przedmiotów, które znajdują się na wyposażeniu naszego domu, nierzadko ogranicza się do ich odmalowania czy ozdobienia techniką decoupage`u. Możemy jednak pójść o krok dalej i nadać leżącym na dnie piwnic starociom nowy blask – złoty. Jak zrobić to we własnym zakresie?

pozłacane elementy

Pozłacaniu poddać możemy wszelkie drewniane elementy, np. ramki na zdjęcia czy ramy obrazów. Efekt pozłoty otrzymamy poprzez wykorzystanie tzw. szlakmetalu. To nic innego jak płatki złota, srebra, brązu bądź miedzi. Aby pozłocić wybrany przedmiot, potrzebne będą nam również: ostry nóż, flanelowa szmatka, mały pędzelek, podkład olejny, politura, ewentualnie oksyda jubilerska i gąbka.

 

Pozłacanie drewna krok po kroku

 

Pracę rozpoczynamy od przygotowania płatków szlakmetalu, które rozkładamy i przycinamy do odpowiedniego rozmiaru. Po tej czynności przecieramy nóż szmatką.

 

Następnie drewnianą powierzchnię pokrywamy cienką warstwą podkładu olejnego i czekamy,

farba dulux złoty castorama

aż nieco przeschnie. Będziemy wtedy mogli zacząć nanosić na drewno przypominające złoto płatki.

 

Ponieważ aplikować je będziemy na dekorowaną powierzchnię za pomocą pędzelka, najlepiej przesuńmy nim po tkaninie z włókna sztucznego, by uniknąć elektryzowania się. Następnie przenosimy poszczególne fragmenty szlakmetalu i delikatnie dociskamy do podłoża. Nasza praca jest już niemal gotowa – pozostaje wyłącznie pokrycie złocenia politurą, którą dla lepszego efektu możemy nałożyć kilkukrotnie.

 

Jeżeli jednak chcemy, by nasz przedmiot stylizowany był na postarzane złoto, zanim pokryjemy go warstwą wykończeniową, użyjmy rozcieńczonej oksydy jubilerskiej. Nanosimy ją punktowo za pomocą małej gąbki, a po upływie kilku sekund spłukujemy wodą. Na koniec osiągnięty efekt wykańczamy politurą.

 

 

Pozłocić możemy również inne – nie tylko drewniane – elementy wyposażenia. Najszybszym sposobem będzie wykorzystanie w tym celu szybkoschnącej farby w sprayu w kolorze złotym. Na wybranym przedmiocie, np. filiżance, talerzu czy świeczniku, możemy uprzednio nakleić taśmę klejącą, by wyznaczyć wzór, jaki zdobić będzie dekorowany element. Na koniec warto jeszcze skorzystać ze specjalnego utwardzacza do farby, który utrwali efekt zdobienia.

 


Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić odpryski emalii na wannie?

Jak naprawić odpryski emalii na wannie?
Wanny emaliowane, dawniej cieszące się ogromną popularnością, są obecnie częściowo zastępowane wannami akrylowymi. Jednak ciągle wielu z nas chętnie s...
Czytaj więcej

Dekoracyjne krzesła w jadalni – pomysły DIY

Dekoracyjne krzesła w jadalni – pomysły DIY
Krzesło to bardzo wdzięczny mebel do renowacji. Można je ładnie odmalować, obić nowym materiałem lub udekorować poduszką. Wariacji aranżacyjnych z krz...
Czytaj więcej

Malowanie proszkowe – na czym polega

Malowanie proszkowe – na czym polega
Wiele kupowanych przez nas produktów o różnym przeznaczeniu zostało pomalowanych proszkowo. Na czym polega ta technika malowania i jakie właściwości n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.05.2016
Ja sobie sprayem różne przedmioty lecę, takim złotym z brokatem, fajny efekt

Ocena i komentarz dla:

Jak pozłacać elementy wyposażenia domu