Produkty

Jak prawidłowo nawozić trawnik?

Jak prawidłowo nawozić trawnik?

Prawidłowe nawożenie trawnika to zagwarantowanie mu pięknego koloru, pobudzenie rozwoju, poprawa jego jakości oraz należyte przygotowanie do zimy. Jak się za to prawidłowo zabrać i o czym bezwzględnie pamiętać?

Wybór nawozu

Każdy trawnik wymaga dostępu do mikro i makroelementów, a tym samym musi być prawidłowo nawożony. Tylko wtedy zyska cenne substancje odżywcze zapewniające mu prawidłowy rozwój. Przykładowo, za sprawą azotu zostaje przyspieszony jego wzrost oraz zostaje przedłużony jego okres wegetacji. Z kolei obecność żelaza zapewni mu piękny i soczysty kolor. Ważny jest również fosfor, który poprawia gospodarkę pokarmową roślin oraz jest niezbędny do procesów przemiany  azotu, które w nich zachodzą Nie można zapomnieć także o potasie, którego zadaniem jest zwiększenie odporności roślin na choroby czy odpowiedzialność za ich gospodarkę wodną.

Okres nawożenia

Nawożenie trawnika to czynność, którą wykonujemy nie tylko wczesną wiosną. Zastosowanie nawozów ważne jest także późną wiosną, latem oraz jesienią. Warto tu zauważyć, że wiele osób zapomina o tym ostatnim okresie jesiennym, który jest niezwykle istotny do prawidłowego przygotowania trawnika na zimę.  Dzięki temu nawożeniu, trawnik będzie bardziej uodporniony na mrozy oraz uszkodzenia powstałe w wyniku opadów śniegu. Zauważmy, że nawozów wiosennych i jesiennych nie możemy używać zamiennie – w ich składzie są różne proporcje potasu czy azotu, które mają różny wpływ na trawę.

Czas nawożenia

Jeśli mamy zamiar nawozić, upewnijmy się, że ziemia jest sucha. Dzięki temu unikniemy sklejania się nawozu ze źdźbłami trawy, co w efekcie może doprowadzić do jej poparzenia i spalenia. Pamiętajmy jednak, by po tej czynności trawnik obficie podlać. Zagwarantuje to lepsze wchłonięcie nawozu.

Sposób nawożenia

Przed samym nawożeniem warto przeprowadzić aerację, czyli napowietrzanie gruntu oraz dobrze wygrabić obszar. Następnie musimy dobrać odpowiednią ilości nawozu do powierzchni trawnika. Tylko wtedy unikniemy sytuacji, w której w jego jednym miejscu, trawa będzie gęstsza i soczyście zielona, a w drugiej wyblakła i mniej zwarta. Istotne jest tutaj także zapoznanie się z zaleceniami producenta.

Należy tu zaznaczyć, że do nawożenia bardzo często wykorzystuje się specjalne siewniki – szczególnie na większych obszarach. W przypadku małych powierzchni najpopularniejszą metodą nawożenia jest metoda na krzyż – najpierw nawozi się w poprzek, a później wzdłuż trawnika.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak siać trawę? Zakładanie trawnika – praktyczne porady

Jak siać trawę? Zakładanie trawnika – praktyczne porady
Trawa to roślina, bez której nie obędzie się żaden ogród. Uprzyjemnia Ci każdą chwilę spędzoną na świeżym powietrzu. Marzysz o pięknym t...
Czytaj więcej

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy
Zadbane podwórze to nie tylko przestrzeń relaksu w pogodne dni, ale również wizytówka domu przez większą część roku. Wiemy, jak s...
Czytaj więcej

Piaskowanie trawnika – kiedy i jak przeprowadzić?

Piaskowanie trawnika – kiedy i jak przeprowadzić?
Jeśli zależy nam na posiadaniu pięknej, gęstej murawy, powinniśmy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Należy do nich m.in. piaskowanie trawnik...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo nawozić trawnik?