Produkty

Jak prawidłowo wybrać stojaki, stoły i imadła?

Jak prawidłowo wybrać stojaki, stoły i imadła?

W pracach warsztatowych nieraz będziemy potrzebowali oparcia i umocowania. Aby nasze działania były precyzyjne, musimy znać różne sposoby na zapewnienie sobie solidnych fundamentów.

Stoły warsztatowe

Podstawa dla każdego majsterkowicza. Na samym początku musimy ustalić, w zależności od zakresu naszych zajęć, jaki dokładnie stół będzie nam potrzebny. Czy będzie to typowy stół ślusarski, strugnica stolarska, blat do mechaniki precyzyjnej czy też do lutowania. Na szczęście na rynku znajdziemy rozwiązania bardziej uniwersalne, miejmy tylko na uwadze podczas wyboru specyfikę naszych prac.

Jednym z podstawowych parametrów jest obciążenie, które stół będzie w stanie unieść. Przy drobnych pracach naprawczych wystarczy nam model, który utrzyma naszą wagę, obrabiany przedmiot oraz narzędzia. Jeżeli w garażu pracujemy na przykład nad silnikami, ta wartość musi ulec zwielokrotnieniu. Pamiętajmy, że oprócz leżącego na blacie ciężaru, do stołu zazwyczaj montujemy imadła i inne sprzęty podtrzymujące.

Zastanówmy się także, czy przy stole będziemy pracować w pozycji stojącej czy siedzącej. W tym drugim przypadku jedna ze stron musi być pozbawiona poprzecznych wzmocnień, aby można było wsunąć pod nią krzesło. W przypadku pracy na stojąco wysokość stołu powinna pozwolić nam na swobodne oparcie dłoni, do pracy na siedząco potrzebujemy wygodnego usadowienia się i postawienia łokci w kącie prostym.

Przy wyborze jedna wartość musi pozostać niezmienna – stabilność. Jeśli obawiamy się o osadzenie, wybierzmy model możliwie szeroki. Jego minusem będzie większa waga, jednak będziemy mieli pewność, że nie zagrożą mu drgania.

Sam blat może być wykonany z drewna lub metalu, ważne jednak, by był gruby i możliwie odporny na nieuniknione zwykle zniszczenia. Dodatkowo może być zaopatrzony w pokrycie z różnorodnych materiałów. Jeżeli pracujemy ze żrącymi substancjami, powinna być to blacha kwasoodporna, jeśli dużo malujemy lub rozkładamy i składamy mechanizmy, wybierzmy ryflowaną gumę olejoodporną. Oprócz tego stosowana jest także wykładzina PCV lub różne rodzaje sklejki i drewna bardziej odpornego na zarysowania.

Stoły mogą być rozkładane i ukrywać dodatkowe powierzchnie lub tworzyć szparę w środku, która może posłużyć za miejsce zamontowania pilarki. Dla majsterkowiczów skupionych na dłubaniu w mechanizmach niezastąpione będzie ściana do zawieszenia narzędzi, a malujący pod ciśnieniem docenią możliwość zamontowania kompresora.

Imadła

Jeśli nasza praca wymaga, by przedmiot znalazł się na jednym miejscu bez szansy na poruszenie się, do stołu musimy przykręcić imadło. W drobnych pracach najszersze zastosowanie będą miały imadła warsztatowe, w mniejszym stopniu będziemy korzystać z wersji maszynowych. Służą one  do współpracy z obrabiarkami, wiertarkami kolumnowymi i stojakami do elektronarzędzi, podsiadają też możliwość przesuwu na podstawie.

W codziennych pracach będziemy wykorzystywać mocowane do powierzchni imadła warsztatowe, które możemy podzielić na:

imadła ślusarskie, zazwyczaj z obrotową głowicą i wąskim zaciskiem, mocowane na stałe lub przenośne,

imadła stolarskie, o szerszych zaciskach, z otworami do mocowania drewna.

Oba rodzaje mogą mieć specjalne otwory do prowadzenia, wybierzmy modele z solidnej stali i możliwie szeroką regulacją. Do bardziej zaawansowanych prac w metalu możemy zaopatrzyć się w imadło krzyżowe. Jeżeli pracujemy na skomplikowanych mechanizmach lub malujemy w dużym szczególe, wybierzmy imadło precyzyjne, które zaopatrzone jest w szkło powiększające.

Stojaki

Nie wszędzie będziemy mogli skorzystać z naszego stołu. Przenośne stojaki posłużą nam przy obróbce czy malowaniu dłuższych kawałków drewna czy metalu, będą niezbędne do prac na świeżym powietrzu. Zwróćmy uwagę na solidność nóżek - nie chcemy, by położony na nich przedmiot chybotał się pod wpływem drgań lub wiatru. Najlepiej, jeśli stojaki posiadają zaciski, które upewnią nas, że nic z nich nie spadnie. Na rynku znajdziemy wiele wersji składanych, które będą łatwe w transporcie.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Dlaczego warto postawić na imadło wielofunkcyjne?

Dlaczego warto postawić na imadło wielofunkcyjne?
Imadło to przyrząd niezbędny przy wykonywaniu wielu prac. Zapewnia stabilność, co z kolei wpływa na większą precyzję, z jaką możemy obrabiać dany mate...
Czytaj więcej

Kiedy przyda nam się imadło przenośne?

Kiedy przyda nam się imadło przenośne?
Przenośne imadło może ułatwić i przyspieszyć wykonanie szeregu prac remontowych, naprawczych czy czynności podejmowanych w ramach majsterkowania. Jaki...
Czytaj więcej

Co przyda nam się do malowania w małej skali

Co przyda nam się do malowania w małej skali
Modelarstwo, malowanie figurek, ornamenty, malunki na ścianach czy renowacja przedmiotów. Do wszystkich tych czynności będziemy potrzebowali nie tylko...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo wybrać stojaki, stoły i imadła?