Produkty

Jak przełamać biel wnętrz

Jak przełamać biel wnętrz

Czy to ze względu na modny aktualnie w urządzaniu wnętrz styl skandynawski, czy uniwersalność bieli, jest to obecnie bardzo chętnie stosowana barwa. Białe ściany, białe podłogi, sufit, kafle, meble – jak przełamać ten wszechobecny trend, by wnętrza prezentowały się jasno, ale przytulnie i ciepło?

Biel daje wiele możliwości. Możemy wykończyć nią wszelkie powierzchnie naszych pomieszczeń, by następnie bez trudu dobrać do nich odpowiednie dodatki. Zdarza się jednak, że białe pomieszczenia sprawiają wrażenie chłodnych i sterylnych – przypominają raczej szpitalne sale i korytarze. Aby to zmienić, możemy wykorzystać kilka prostych sposobów – dzięki nim nie tylko przełamiemy biel, ale także nadamy naszym wnętrzom indywidualnego, przytulnego charakteru.

biel i fioletGra kolorem

Jeżeli biel wyłania się z każdego zakątka naszego domu, warto ocieplić wnętrze wykorzystując inne kolory. Pomysłów jest wiele – możemy przemalować jedną ze ścian lub tylko jej fragment. Sprawdzi się tutaj każdy kolor – od ciemnego i głębokiego po jasny pastelowy.

Farbę możemy wykorzystać także do odmalowania białych (zwłaszcza starych) mebli – np. krzeseł, stolików, ław.

Jeżeli jeszcze nie wybraliśmy mebli do naszego wnętrza, możemy zdecydować się projekty w ciemniejszych barwach, kontrastujących z wykończonym bielą pokojem.

Kolor to także dodatki. Do białych ścian i podłóg pasują wszystkie kolory. Dobierając więc akcesoria takie jak zasłony, poszewki, dywany, narzuty, serwety, podkładki, wazony czy świeczniki, wybierajmy te o żywszych barwach. W ten sposób stworzymy pomieszczenia jasne, ale i kolorowe i pełne życia.

Możemy także zdecydować się drugi, obok bieli, kolor przewodni, który zastosujemy we wnętrzach, i dobierzemy dodatki w tej samej barwie lub jego odcieniach. Dzięki temu otrzymamy aranżację spójną stylistycznie i ograniczymy ryzyko, że próby ocieplenia wnętrza spowodują wrażenie chaosu zamiast przytulności.

Materiały i faktury

Inny sposobem na przełamanie bieli ścian, podłóg, a także mebli jest wykorzystanie drewna. Połączenie koloru białego i drewna stanowi kompozycję uniwersalną – prostą i estetyczną. Drewniane elementy dodają ciepła i swojskości, są miłe w dotyku. Możemy zastosować je jedynie na kuchennych blatach białych mebli bądź zdecydować się na meble w całości wykonane z drewna.

Drewniane mogą być również parapety, ławy czy stoliki, ale także dodatki – np. wazony.biel i brąz we wnętrzu

Tym, co wniesie nieco industrialnego charakteru do naszych białych wnętrz, a jednocześnie ociepli je dzięki swojej barwie, będzie cegła. Możemy zastosować ją na fragmencie ściany w kuchni, wykończyć nią komin lub ścianę wzdłuż schodów prowadzących na piętro czy poddasze. Ścianę wykonaną z cegły możemy zastosować także w sypialni czy przedpokoju.

Na różnorodność faktur możemy też zdecydować się w przypadku tkanin. Grube dywany, miękkie koce, narzuty i poszewki sprawią, że wnętrze nabierze przytulności i zneutralizuje chłód bijący z białych powierzchni.

Zieleń

Zieleń może być jedną z barw, które stworzą z bielą duet idealny, warto tu wykorzystać w aranżacji wnętrza także żywe rośliny. Możemy zaaranżować nimi nie tylko parapet, ale stworzyć zielone ściany porośnięte pnączami wybranych gatunków lub wypełnione wiszącymi kwietnikami. Dla wizualnego efektu, ale i dla naszego zdrowia, warto wybrać np. paprocie.

Jako żywe ozdoby sprawdzą się każde gatunki roślin, którym zapewnimy odpowiednie warunki, jednak dla efektu dekoracyjnego możemy wybrać kwitnące. Barwne storczyki nie potrzebują wiele uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych, a ich kwiatami możemy cieszyć się przez wiele miesięcy.

Najmniej opieki wymagają kaktusy – jeśli wybierzemy kilka dużych egzemplarzy, możemy ustawić je na podłodze w dekoracyjnych dużych osłonkach. Pomysłów na wykorzystanie zieleni jest tyle, ile sami wymyślimy – rośliny sprawdzą się też w kuchni (np. zioła) czy w większych łazienkach.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przełamać biel wnętrz