Produkty

Jak przygotować drewno do dalszej obróbki?

Jak przygotować drewno do dalszej obróbki?

Drewno to materiał niezwykle wymagający – co prawda efekt aranżacyjny, który jesteśmy w stanie osiągnąć za jego pomocą potrafi być oszałamiający, niemniej musimy w to włożyć bardzo dużo pracy. Żeby zatem drewno służyło nam długo, musi być odpowiednio przygotowane oraz zabezpieczone. Sprawdźmy, co trzeba zrobić i w co się wyposażyć, żeby piękne drewno decydowało o obliczu naszego domu przez bardzo długi czas.

bejcowanie, obróbka drewnaZapoznaj się z drewnem

W czasach, w których żyjemy, dominują specjalizacje – najbardziej wziętymi pracownikami są zazwyczaj ci, którzy są ekspertami w wąskiej dziedzinie. Podobnie jest z drewnem: zanim zabierzemy się za jakąkolwiek pracę, musimy zapoznać się z charakterystyką konkretnego gatunku, a dopiero później dobierać do niego konkretne specyfiki. Najpopularniejsze do prac budowlanych jest drewno sosnowe – charakteryzuje się dobrą elastycznością oraz wytrzymałością. Z kolei w stolarstwie dominują gatunki liściaste, takie jak dąb czy buk. Pamiętajmy przy tym, że drewno ciężkie i twarde szybciej wchłania wodę, zatem zdecydowanie lepiej sprawdzi się wewnątrz pomieszczeń.

Następnie surowiec musimy wysuszyć – drewno twarde schnie o wiele dłużej aniżeli gatunki miękkie, a do tego suszone powinno być w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach. Przeciętnemu zjadaczowi chleba pozostaje zatem nabycie drewna już po wysuszeniu – dopiero wtedy możemy zabrać się za impregnację. W przeciwnym razie środek zabezpieczający nie wchłonie się dostatecznie.

Czego użyć do zabezpieczenia powierzchni?

Impregnacja drewna to warunek konieczny. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że materiał wytrzyma próbę czasu i swoim szlachetnym pięknem będzie cieszyć oczy przez bardzo długi czas. Wykorzystując impregnat zabijemy w zarodku wszelkie mikroorganizmy, które w przyszłości mogą powodować degradację drewna. Dzięki temu niestraszne nam będą grzyby, pleśń czy też owady lubujące się w drewnie.szlifowanie

Pierwsza warstwa w postaci impregnatu pomoże nam również wyrównać powierzchnię drewna. Przy okazji zmniejszymy apetyt drewna na pozostałe dekoracyjne warstwy, których nie będzie potrzeby mnożyć, wystarczą z powodzeniem dwie. Pamiętajmy, że przed impregnacją (ale również przed nałożeniem warstwy ozdobnej) powierzchnię należy wytrzeć z kurzu, pyłków i żywicy.

Czym ozdobić drewno?

To zależy od tego, czy powierzchni chcemy nadać konkretną barwę (wtedy wybierzemy bejcę), czy też tylko dodać błysku (wtedy sięgniemy po lakier) – więcej informacji o bejcach i lakierach znajdziemy tutaj. Teraz przypomnimy tylko, że wybierając impregnat oraz jego kolor (bez znaczenia czy będzie to barwnik syntetyczny, czy naturalny) musimy mieć na uwadze, jakie drzewo będzie malowane, bo każdy gatunek na konkretny specyfik reaguje inaczej.

Zazwyczaj nałożenie jednej warstwy nie wystarcza – zanim jednak zaczniemy pracę nad naniesieniem kolejnej, powierzchnię musimy delikatnie przeszlifować, usuwając tym samym drobne nierówności oraz kurz i powstały w wyniku szlifowania pył.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują
Każda moda ma tendencję do powracania – również ta, która dotyczy wystroju wnętrz. Pomimo coraz nowszych sposobów na wykończenie ścian, które są nieko...
Czytaj więcej

Demontaż boazerii czy odświeżenie?

Demontaż boazerii czy odświeżenie?
Boazeria to materiał, bardzo często utożsamiany z niezbyt atrakcyjnym, PRL-owskim wnętrzem. Nie ma w tym nic dziwnego. Drewniana okładzina, położona n...
Czytaj więcej

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii
Stara drewniana boazeria wciąż pokrywa nasze ściany, ale z pewnością dawno nie jest już ich ozdobą. Zamiast zrywać wszytkie deski możemy ją odnowić, n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować drewno do dalszej obróbki?