Produkty

Jak przygotować i malować ściany? Krok po kroku

Jak przygotować i malować ściany? Krok po kroku

Czy malowanie ścian jest trudne? Nie, ale tylko pod warunkiem, że wiemy jak przeprowadzić wszystkie prace profesjonalnie. Estetyczne wykończenie, odpowiedni dobór narzędzi, zabezpieczenie wszystkich przedmiotów, kolorystyka farby dopasowana do intensywności nasłonecznienia we wnętrzu. Jak przygotować, a następnie malować ściany? Oto nasz poradnik.

W większości prac malarskich, proces odmalowywania przebiega bardzo podobnie. Rozpoczynamy od uprzątnięcia pomieszczenia, następnie sprawdzamy jakość podłoża (stan techniczny, wytrzymałość, zniszczenie). Wreszcie dobieramy narzędzia oraz kolory farb wraz z odpowiednim składem i zabieramy się do pracy. Poniżej znajdziecie praktyczny poradnik, który wskaże Wam kolejne kroki odświeżania ścian wewnętrznych budynku.

Krok I

Przygotujmy materiały

Farba Magnat Ceramic fiołkowy ametyst 2,5 l
Farba Magnat Ceramic fiołkowy ametyst

Do malowania powierzchni ściennych, znajdujących się wewnątrz domu, będą potrzebne narzędzia malarskie:

1. Kuwety – tacki wykonane z tworzywa sztucznego, w których umieszczamy farbę, aby następnie moczyć w niej wałek; przygotowujemy je zawsze w takiej liczbie wszystkich zaplanowanych kolorów.

2. Pędzle – służą do malowania naroży oraz miejsc, do których trudno jest się dostać wałkiem (szczeliny pomiędzy grzejnikiem, a ścianą, oknem oraz ścianami przylegającymi).

3. Wałki – podobnie jak kuwety, w liczbie wszystkich stosowanych kolorów, przy czym warto dobrać wałek szerszy oraz jakiś miniprodukt, który zastąpi nam w niektórych miejscach pędzel.

4. Farby – dobrane odpowiednio do danego wnętrza. Co to oznacza? Inną farbę dobierzemy do kuchni, inną do łazienki. W niektórych pomieszczeniach ze względu na specyficzną temperaturę oraz wysoki poziom wilgoci konieczne jest bowiem zastosowanie produktów o właściwościach innych niż w przypadku tradycyjnego produktu. Wyróżniamy następujące rodzaje farb:

Farba winylowa – uzyskane dzięki niej powłoki są odporne na zmywanie, ale niestety nie pozwalają na takie oddychanie ścian, jakie niezbędne jest np. w łazienkach. Spoiwem tego rodzaju produktów jest polichlorek oraz polioctan winylu.

Uwaga

Jeśli zależy nam na uzyskaniu powierzchni odpornej na zmywanie, wybierzmy farbę z cyklem zmywań, która na karcie technicznej produktu będzie określona jako ta powyżej 800 cykli. Istnieje także zasada – im bardziej błyszcząca jest powierzchnia, tym łatwiej będzie można ją doczyścić. Dlatego sufity zwykle malujemy farbami matowymi, ściany półmatami lub środkami błyszczącymi.

Farba akrylowa – przepuszcza parę wodną, ale nie pokryje powierzchni, na której widoczne są duże zniekształcenia czy zarysowania, spoiwem jest tutaj żywica akrylowa.

Farba lateksowa Beckers Vaggfarg Colour blue sky 2,5 l
Farba lateksowa Beckers Vaggfarg Colour blue sky 2,5 l

Farba lateksowa – powłoki, które dzięki niej uzyskujemy są trwałe i dość elastyczne, farba ta pozwala oddychać ścianom i jest niezwykle odporna na szorowanie.

Farba akrylowo – lateksowa – to połączenie farb o właściwościach przepuszczalnych oraz tych odpornych na szorowanie, elastycznych.

Uwaga

Jeśli szukamy farb kolorowych, możemy kupić produkt barwiony fabrycznie, farbę białą oraz barwnik albo skorzystać z mieszalników. Trzecia opcja pozwala na uzyskanie najbogatszej palety barw, jednocześnie dając pewność, że nie będziemy mieli później problemu z dokupieniem podobnego produktu.

Dobierając kolor, zawsze lepiej wybrać ten o jednym tonie jaśniejszym od pożądanego. Na dużych powierzchniach kolory wyglądają bowiem zwykle na dużo ciemniejsze.

5. Taśma malarska – cieńsza oraz grubsza, do oklejenia wystających elementów, a także ram drzwi, okien.

6. Folia malarska – grubsza i cieńsza, do okrycia grzejników, okna, mebli, podłogi.

7. Przedłużka teleskopowa – na którą nakładamy wałek, otrzymując w ten sposób znacznie większy zakres możliwości pomalowania warstw ściany, wydłuży zasięg naszej ręki od 1 do 3,5 m.

Ponadto potrzebne będą także materiały do wzmocnienia oraz oczyszczenia podłoża (ich dobór zależy od stanu technicznego ściany, zastosowanej kolorystyki oraz tego, czy konieczna będzie naprawa dziur lub usunięcie miejsc zagrzybionych). Wyróżniamy:

- Farby na zacieki i plamy
- Preparaty grzybobójcze
- Preparaty wzmacniająco-gruntujące
- Masy szpachlowo – naprawcze
- Mydła malarskie
- Uszczelniacze
- Emulsje podkładowe

Konieczna będzie także ochrona naszego ciała: tutaj warto pamiętać o rękawicach, ubraniu roboczym wraz z obuwiem i ewentualnie okryciu głowy.

Dodatkowo mogą się przydać: gąbki, wiadro, szpachelki metalowe, pacę szlifierską, pistolet do silikonu, akryl oraz nożyk tapicerski.

Krok II

Zorganizujmy miejsce pracy

Malowanie podłoży ściennych może się odbywać w dwóch sytuacjach – jeśli remontujemy pomieszczenie już zamieszkałe oraz kiedy kupujemy zupełnie nowe mieszkanie.

W pierwszym wypadku powinniśmy, oczywiście w miarę możliwości, wynieść wszystkie meble i wyposażenie do innego pomieszczenia. Jeśli nie mamy takiego luksusu, ustawmy je przynajmniej na środku wnętrza, tak, aby nie utrudniały dostępu do poszczególnych ścian.

Aby równomiernie pokryć wszystkie podłoża usuwamy z nich także obrazy, lustra i inne drobne dekoracje. Odkręcamy także osłony wszystkich kontaktów znajdujących się w pomieszczeniu (lub oklejamy je taśmą) oraz zabezpieczamy wystające elementy. Ściana powinna być zupełnie pusta – nie tylko łatwiej będzie nam pokryć podłoże farbą, ale również uzyskamy znacznie gładszą fakturę.

W drugim przypadku cały proces przygotowania wnętrza ogranicza się właściwie do zabezpieczenia kontaktów oraz podłogi.

Masa szpachlowa Diall Finisch 8 kg
Masa szpachlowa Diall Finisch 8 kg

Krok III

Przygotowanie podłoża

Pomieszczenia odnawiane

Oceniamy stan podłoża – pocierając dłonią powierzchnie ścienne. Jeśli na skórze pozostaną stare pigmenty farby oznacza to, że konieczne będzie przemalowanie całości środkiem gruntującym. Możemy też dla uzyskania większej pewności wykonać test. Nacinamy ścianę nożem tapicerskim w postaci kilku pasów, oddzielonych od siebie na szerokość kilku centymetrów. Na tak przygotowane nacięcia naklejamy taśmę malarską. Następnie energicznie ją odrywamy – jeśli na lepkiej taśmie pozostaną fragmenty ściany, oznacza to, że taką powierzchnię należy usunąć – zdzierakiem.

Jeśli wszystko jest w porządku, wystarczy że powierzchnię ścian przemyjemy wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

Niekiedy na powierzchni ściany znajdują się także miejsca z widocznymi pęcherzami. Nie wolno nakładać na nie świeżej warstwy farby. Ta, prędzej czy później, odejdzie płatami. Taką powierzchnię należy zmoczyć, a następnie usunąć. Powstające w ten sposób ubytki i pęknięcia szpachlujemy masą wzmacniająco-gruntującą.

Porada eksperta:

Jeśli powierzchnie ścian są niespójne, popękane, ukruszone, podważamy je za pomocą szpachelki, a uszkodzenia pokrywamy gładzią gipsową, szlifując po wyschnięciu papierem ściernym.

Jeśli planujemy zamalować kolor ciemniejszy jaśniejszym, na całą powierzchnię ściany nałóżmy lateksową emulsję podkładową, która wyrówna fakturę i ułatwi pokrycie starej powierzchni.

Emulsja gruntująca Diall 1 l
Emulsja gruntująca Diall 1 l

Pomieszczenie nowe

Zabezpieczamy ścianę tak samo jak w poprzednim przypadku – oklejamy kontakty oraz futryny drzwi i okien. Folią pokrywamy też podłogę. Tutaj wystarczy pokryć ściany środkiem gruntującym. Zadaniem tego produktu jest zwiększenie przyczepności farby. Nakładamy go wałkiem lub natryskowo. Uzyskamy w ten sposób jednolite krycie emulsji pokryciowej i zmniejszymy zużycie farby.

Do gruntu dolewamy około 20% wody pitnej i po wymieszaniu rozpoczynamy malowanie najpierw naroży, później innych trudno dostępnych miejsc. Dopiero później resztę ścian.

Krok IV

Malowanie właściwe

Większość produktów będących farbami kolorowymi jest gotowa do użycia bezpośrednio po otwarciu. Przed bezpośrednim malowaniem warto jednak taką farbę wymieszać mieszadłem mechanicznym wolnoobrotowym lub drewnianym patyczkiem. Uwaga, mieszanie farby powinno być delikatne i wykonywane wolnymi ruchami. Zbyt silne ruchy mogą bowiem doprowadzić do napowietrzenia produktu.

Porada eksperta:

Jakość otrzymanej powierzchni po pokryciu farbą nie zależy wyłącznie od techniki malowania czy jakości produktu, ale również od zastosowanych narzędzi.

Dlatego wybierając wałek kierujmy się następującą zasadą. Im powierzchnia naszej ściany jest równiejsza, tym korzystniej użyć wałka o krótszym runie – najlepiej maksymalnie 1 cm. Dłuższe runo będzie idealne do powierzchni ścian zewnętrznych, nierównych i chropowatych.

Podkład gruntujący Diall biały 10 l
Podkład gruntujący Diall biały 10 l

Przygotowując wałek do użycia najpierw należy zwilżyć go zimną wodą, a następnie odsączyć jej nadmiar dociskają go np. na kuwecie. Tak przygotowana powierzchnia runa spowoduje racjonalne zużycie farby.

Porada eksperta

Malowanie zaplanujmy, kiedy na zewnątrz odczuwana temperatura wynosi ok. 18-21°C, ponieważ w trakcie pracy mieszkanie trzeba często wietrzyć.

Farba emulsyjna Maleinak Plus biała 1 l
Farba emulsyjna Maleinak Plus biała 1 l

Nakładanie farby rozpoczynamy zawsze:

1. W przypadku sufitu – od miejsca tuż przy oknie lub w pomieszczeniach, gdzie ono nie występuje od miejsca przy drzwiach (czyli takiego, które znajduje się w bliskiej odległości od światła). Wałek kierujemy od góry do dołu, pamiętając o tym, aby kolejne warstwy farby nakładać na poprzednie – na mokro. Wówczas kolejne warstwy będą na siebie nachodzić, tworząc idealnie równomierną powierzchnię.

2. W przypadku ścian – od miejsc trudno dostępnych, znajdujących się przy narożnikach. W tym celu nakładamy farbę na pędzel skośny lub mini wałek. Po przemalowaniu całego pasa - od narożnika do narożnika – rozpoczynamy malowanie większych powierzchni – wałkiem.

Malujemy tak, jak w przypadku sufitu, od góry na dół oraz z delikatnym nachyleniem na boki (układając wałek w kształt litery V). Ostatnie pociągnięcie wałka powinno jednak zawsze pójść do pionu. Wałek o szerokości ok. 25 cm będzie najwygodniejszy – zaoszczędzi nasz czas oraz materiał. Farbę nakładamy na wałek obficie i następnie starannie rozprowadzamy na podłożu – uważając, aby nie dociskać wałka zbyt mocno do powierzchni ściany. Łączenia kolejnych fragmentów ściany powinny odbywać się na mokro. Po nałożeniu jednej warstwy czekamy od około 2 do 4 godzin aż farba wyschnie. Dopiero wówczas możemy nakładać kolejną warstwę. Czas schnięcia farby zależy od wielu czynników, m.in. temperatury panującej w pomieszczeniu oraz temperatury na zewnątrz.

Kiedy dwie warstwy znajdują się już na ścianach oraz suficie możemy oderwać naklejoną taśmę – mniej więcej 15 minut po zakończonej pracy. Wówczas unikniemy zerwania powłoki farby, który zniszczyłby efekt równych pasów.

Krok V

Po malowaniu

Można już usunąć folie ze wszystkich powierzchni oraz dokręcić gniazdka oraz oświetlenie. Używane narzędzia dokładnie umyjmy i wysuszmy. Przydadzą się przy kolejnym remoncie!

Najczęściej popełniane błędy podczas malowania ścian:

- Nieodpowiednia farba do danego podłoża – czyli farba przeznaczona do odświeżania elewacji wykorzystana do malowania pomieszczeń domowych,
- Zbyt wczesne pokrycie podłoża – pęknięcia i puchnięcie powłoki,
- Niezagruntowanie podłoża – niska wydajność farby, powstawanie nieestetycznych plam,
- Dobarwianie farb – płowienie powłoki, różne tonacje farb w kilku miejscach,
- Zacieki – zbyt gruba powłoka na ścianie, powstająca podczas nadmiernego dociskania wałka do powierzchni,
- Źle dobrany sprzęt – wałek z długi włosiem pozostawia widoczną fakturę na gładkiej ścianie, wałek z krótkim włosiem nie pokryje równomiernie powierzchni ścian chropowatych,
- Zbyt mocne rozcieńczenie farby wodą – farba nie będzie kryła kolorowej powierzchni, kapie i spływa, nie jest odporna na szorowanie.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie folie przydadzą się nam przy standardowych remontach

Jakie folie przydadzą się nam przy standardowych remontach
Wszelkie prace, które wiążą się z ryzykiem zabrudzenia czy zakurzenia przestrzeni powinny być wykonywane dopiero wtedy, kiedy się odpowiednio d...
Czytaj więcej

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?
Malowanie mieszkania stanowi część składową wielu remontów. Jest ono na tyle proste, że możemy wykonać je samodzielnie. Często jednak zapominamy o tym...
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi malarskich

Przegląd narzędzi malarskich
Malowanie, coraz chętniej wykonujemy samodzielnie, gdyż zarówno farby, jak i narzędzia malarskie są zaprojektowane są tak, aby znacząco ułatwić i przy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować i malować ściany? Krok po kroku