Produkty

Jak przygotować wnętrze pod aranżację domowej ciemni fotograficznej?

Jak przygotować wnętrze pod aranżację domowej ciemni fotograficznej?

Fotografia analogowa to jedna z najbardziej fascynujących gałęzi technologicznych, która mimo upływu lat i postępu techniki, nadal zbiera rzesze pasjonatów. Wykonywanie zdjęć bez możliwości nieskończonej ilości powtórek oraz konieczność oczekiwania na zobaczenie efektów swojej pracy, uczy pokory i cierpliwości oraz precyzji.

powiększalnikFotografia tradycyjna budzi w wielu osobach sentymentalne wspomnienia związane z uwiecznieniem młodości na fotograficznej kliszy. W dzisiejszych czasach stała się ona ciekawym hobby, które wymaga poświęcenia odrobiny czasu i uwagi. Nie inaczej jest w wypadku, gdy chcemy pójść o poziom dalej i robione przez nas fotografie wywołać samodzielnie. Dziś pokażemy, jak zaaranżować przestrzeń mieszkania po to, by zrealizować marzenie o domowej ciemni fotograficznej.

Pomieszczenie

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, myśląc o stworzeniu ciemni, jest zastanowienie się nad możliwościami aranżacyjnymi oraz sporządzenie listy potrzebnych przedmiotów. Przede wszystkim musimy przeanalizować kwestię właściwości pomieszczenia. Po pierwsze nie może być ono zawilgocone i zakurzone, więc niestety większość piwnic i garaży nie zda egzaminu w tym wypadku. Wilgoć fatalnie wpływa na jakość wykonywanych zdjęć, natomiast nawet najdrobniejsze pyłki kurzu, które osiądą na negatywach, mogą sprawić, że zdjęcia nie wyjdą lub ulegną zniszczeniu. Ważną kwestią jest także zaciemnienie pomieszczenia. Jeśli myślimy o zagospodarowaniu całego pokoju, możemy zadziałać kompleksowo. W ciemni idealna temperatura powinna wynosić 20 stopni Celsjusza, więc jeśli w naszym domu jest zimno, warto zastanowić się nad zakupem małego grzejnika, który zapewni odpowiednie ocieplenie ciemni. Jeżeli warunki mieszkaniowe uniemożliwiają zaanektowanie całego pokoju do celów fotograficznych, nic nie szkodzi. Tymczasową ciemnię możemy urządzić w łazience lub w swoim pokoju.

Negatywy fotograficzne są światłoczułe, więc do ich wywołania potrzebujemy bezwzględnego odcięcia dopływu światła. Nie możemy dopuścić do dostępu żadnych niekontrolowanych jego źródeł. Do tego zadania używa się specjalnych płacht, ale można je w powodzeniem zastąpić grubą warstwą czarnych worków foliowych umocnionych czarną taśmą izolacyjną. Podobnie działamy w przypadku drzwi, nad którymi można zamontować kawałek materiału odcinający dopływ światła podczas wchodzenia czy wychodzenia z ciemni. Dodatkowym aspektem, nad którymi warto pomyśleć, jest dostęp do bieżącej wody, który zapewni komfort pracy z odczynnikami.

Wyposażenie

Ppojemnik plastikowy castoramarzed przystąpieniem do wyposażenia naszej ciemni powinniśmy podzielić miejsce pracy na dwie strefy – „suchą” i „mokrą”. W pierwszej ustawimy przedmioty takie jak powiększalnik, maskownicę oraz pojemniki, w których będziemy przechowywać papier światłoczuły, negatywy i inne przybory, np. czarny papier na maski, nożyczki lupę i zegar ciemniowy. Może to być szafka z przystosowaną półką lub biurko z szerokim blatem. Jeśli ciemnię aranżujemy w specjalnym pokoju, ważne, aby znalazła się tam dość szeroka powierzchnia, na której będziemy pracować. Przestrzeń musimy wyposażyć także w lampę ciemniową, którą w celu zmniejszenia kosztów, można zastąpić zwykłą lampką z czerwoną lub oliwkową żarówką. Dzięki niej utrzymamy zdolność widzenia i swobodnego poruszania się po ciemni. W części „mokrej” ulokujemy kuwety na roztwory chemiczne – wywoływacz, przerywacz i utrwalacz oraz płuczkę na gotowe odbitki. Kuwety najlepiej opisać, starając się wlewać do nich zawsze ten sam płyn, ponieważ nawzajem się one neutralizują. Obok kuwet warto wydzielić miejsce na szczypce, klipsy do suszenia filmów oraz termometr. Większość sprzętów jest możliwa do zastąpienia standardowymi przedmiotami, które są dostępne w sklepach. Należy zadbać o to, by obie strefy były od siebie oddzielone. Pozwoli to na uniknięcie przypadkowego zalania cieczami maskownicy, płyty powiększalnika lub innych materiałów.

Tak przygotowana przestrzeń jest już gotowa do pracy z odbitkami. Koszt aranżacji ciemni wraz z zakupem potrzebnego wyposażenia waha się w granicach kilkuset złotych. Stworzenie od postaw takiego miejsca jest niewątpliwie przygodą i może być początkiem pasjonującego hobby, które kultywowane w gronie rodzinnym, będzie okazją do wspólnego spędzania czasu z dziećmi, a także nauką pożytecznych umiejętności technicznych, w dzisiejszych czasach nieco zapomnianych.

 

Data publikacji: 23.07.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak zmierzyć rolety? Instrukcja krok po kroku

Jak zmierzyć rolety? Instrukcja krok po kroku
Na rynku istnieje wiele rodzajów okien o różnych wymiarach – nie istnieje więc uniwersalna roleta, która będzie pasowała do...
Czytaj więcej

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować wnętrze pod aranżację domowej ciemni fotograficznej?