Produkty

Jak przyspieszyć nakładanie fug

Jak przyspieszyć nakładanie fug

Wypełnienie szczelin pomiędzy płytkami układanymi na podłożu lub ścianie to ostatnia czynność, jaką fachowcy lub majsterkowicze, wykonują podczas wykańczania pomieszczeń domowych. Fugę o nowoczesnej strukturze i właściwościach układa się dość dobrze i szybko, ale i przy tego rodzaju pracy można popełnić błędy. Jak przyspieszyć nakładanie fugi i jednocześnie cieszyć się jej wysokim walorem użytkowania?

nakładanie płytekSpośród obecnie stosowanych fug, najczęściej wybieranym materiałem będzie produkt o właściwościach epoksydowych. Te bardzo wydajne fugi mają wiele walorów. Przede wszystkim są nienasiąkliwe oraz gładkie. Taka fuga stanowi dużą konkurencję dla materiałów standardowych – cementowych, które po krótkim czasie użytkowania mogą się kruszyć.

Nawet dobry materiał, trzeba jednak nakładać w odpowiedni sposób, tak aby zachował swoje najważniejsze właściwości. Chcąc jednocześnie przyspieszyć prace wykończeniowe, pamiętajmy:

Odmierzajmy prawidłową ilość produktu – fuga jest zwykle dostępna w opakowaniach 5 kg lub większych. Naturalnie, nie potrzebujemy jednocześnie takiej ilości fugi – mogłaby wtedy szybko zaschnąć. Lepiej trzymać się zasady podziału wagowego, zgodnie z którym na jedną część utwardzacza przypada dziewięć części wypełniacza.

Aplikujmy właściwymi narzędziami – fuga epoksydowa wymaga zastosowania specjalnej pacy (gumowej lub silikonowej) oraz twardej gąbki wykonanej z włókniny. Wreszcie do końcowego wyprofilowania fugi przyda się także gąbka wiskozowa.

Jeśli chcemy uzyskać bardzo cienką fugę – wypełniacz powinniśmy rozgrzać w wiaderku, które będzie wypełnione ciepłą wodą. Materiał stanie się zdecydowanie bardziej plastyczny, tym samym łatwiej uformujemy z niego taki kształt fugi, jaki preferujemy.

Uwaga! Pamiętajmy, że ciepły utwardzacz wiąże się bardzo szybko. Dlatego podgrzewajmy tylko sam wypełniacz.

fuga epoksydowaFugę najlepiej układa się w dwie osoby, wówczas można podzielić obowiązki – pierwsza osoba układa fugę, a druga zmywa powierzchnię ciepłą wodą. W ten sposób praca jest wykonana w sposób estetyczny, a po zakończeniu fugowania nie ma konieczności doczyszczania płytek.

Przy wypełnianiu szczelin fugą epoksydową lepiej wykonać czynność starannie, uważając aby powstałe w niektórych miejscach zabrudzenia, od razu zmywać. Fuga tego typu szybko wysycha, a po jakimś czasie trudno usunąć ją z powierzchni (warto tutaj zaznaczyć, że fuga epoksydowa, powoduje znacznie mniejsze zabrudzenia powierzchni niż cementowa).

Jeśli ukończyliśmy uzupełnianie szczelin fugą, upewnijmy się, ile czasu powinna ona schnąć. Taka informacja najczęściej jest umieszczona na opakowaniu produktu. Zbyt szybkie użycie fugi może być przyczynkiem do uszkodzenia jej struktury oraz zabrudzenia powierzchni.

Data publikacji: 18.08.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?
Okładzina ceramiczna na ścianach i podłodze w kuchni – chociaż jest trwała i łatwo utrzymać ją w czystości – wraz ze zmianą aranżacji i wyposażenia me...
Czytaj więcej

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?
Płytki i znajdujące się pomiędzy nimi spoiny stanowią spójną kompozycję, dekorując podłogi i ściany w niemal każdym wnętrzu. Jak wszystkie elementy, k...
Czytaj więcej

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?
Budynki wykonane z cegły mają swój urok. Cegła klinkierowa jest uznawana za solidny materiał, który zachowuje atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas. Ni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak przyspieszyć nakładanie fug