Produkty

Jak samodzielnie położyć terakotę?

Jak samodzielnie położyć terakotę?

Przez to że prace remontowo-budowlane są obciążeniem dla naszego portfela, często decydujemy się na samodzielne wykonanie niektórych prac. Położenie terakoty jest jedną z czynności, którą przy odpowiednim przygotowaniu możemy wykonać bez pomocy fachowców.

terakotaJeżeli dysponujemy wolnym czasem i nie boimy się nowych wyzwań, to z pewnością zdołamy samodzielnie położyć terakotę w mieszkaniu. Może się to wiązać z koniecznością zakupu narzędzi, które do położenia płytek są niezbędne. Koszty ich zakupu będą jednak dużo niższe niż opłacenie pracy fachowca.

 

Od czego zacząć?


Zanim przystąpimy do właściwej pracy, musimy dokładnie zmierzyć pomieszczenia, w którym będziemy pracować i wybrać się na zakupy. Najważniejszy jest zakup odpowiednich płytek. Na materiałach nie warto oszczędzać, bowiem mają nam one służyć przez długi czas. Należy pamiętać o tym, że powinniśmy zdecydować się na zakup większej ilości terakoty niż obliczyliśmy. Płytki mogą się uszkodzić lub pęknąć, dlatego warto mieć zapas i uniknąć dodatkowych wypraw do sklepu. W zależności od tego w jaki sposób będziemy kłaść płytki, zapas powinien wynosić od 5% (przy układzie prostym) do 15% (układ karo lub kombinowany). Aby ułatwić sobie pracę, powinniśmy zaopatrzyć się również w poziomicę, przyrząd do cięcia płytek, szpachlę do nakładania kleju, mieszadło i wiadro na klej, plastikowe krzyżyki i kliny oraz szpachelkę do fug. Z takim wyposażeniem możemy zabierać się do pracy.

 

Układanie terakoty krok po kroku

terakota na tarasie

Podłoże, na którym będziemy kłaść terakotę, powinno być starannie przygotowane. Musimy je wyrównać i oczyścić z kurzu oraz brudu. Wszystkie nierówności muszą zostać usunięte, a ubytki dokładnie wypełnione. Tylko na tak przygotowanym podłożu możemy kłaść płytki.

 

Jeżeli zdecydowaliśmy się na układanie płytek w karo, to warto ułożyć je najpierw „na sucho”. W tradycyjnym układzie kładzenie płytek zaczynamy od ścian i kierujemy się w stronę wyjścia.

 

Przygotowany wcześniej zgodnie z instrukcją na opakowaniu klej nakładamy szpachlą bezpośrednio na płytkę i dociskamy ją do podłoża, wyciskając nadmiar kleju. Tak samo postępujemy z kolejnymi płytkami, oddzielając je od siebie krzyżykami dystansowymi.

 

Po ułożeniu kilku płytek warto poziomicą sprawdzić ich wypoziomowanie, aby naprawić ewentualne niedociągnięcia. Na końcu kładziemy płytki skrajne, które najczęściej trzeba docinać. Najlepiej robić to przy pomocy specjalnego urządzenia do cięcia płytek, jednak możemy użyć do tego również szlifierki.

 

Następnego dnia (lub po 2-3 dniach, w zależności od rodzaju kleju) możemy usunąć krzyżyki, oczyścić szczeliny i przejść do fugowania. Zaprawę fugową przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta i szpachlą nakładamy do szczelin. Gdy fuga lekko przeschnie, przecieramy ją mokrą szmatką.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jadalni – jaka sprawdzi się najlepiej?

Podłoga w jadalni – jaka sprawdzi się najlepiej?
Podłoga w jadalni powinna spełniać dwie podstawowe funkcje – musi ładnie wyglądać, a przy tym była łatwa w czyszczeniu. Liczy się oczywiście jej jakoś...
Czytaj więcej

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?
Podłoga w przedpokoju powinna być trwała i estetyczna. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni materiał, warto dowiedzieć się, które z nich szczególnie wa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
26.05.2016
Taaak, to tak wszystko tutaj łatwo brzmi, ale może macie jakiś film albo dokładniejsze instrukcje?

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie położyć terakotę?