Co zrobić, gdy nasza kanalizacja jest niedrożna?
Niedrożna kanalizacja jest jedną z najbardziej dokuczliwych usterek. Aby ich uniknąć, warto zawczasu przygotować odpowiednie środki i narzędzia, po to, aby poradzić sobie z ewentualnym problemem. Jednym z najczęstszych przypadków awarii jest ta spowodowana przez złogi. Jeśli zator w kanalizacji wystąpił w umywalce albo zlewie kuchennym, można wykorzystać chemiczne środki udrażniające. W przypadku zatkania syfonu, najlepiej odkręcić jego spodnią część i dobrze wyczyścić. Jeśli środki chemiczne nie skutkują, można skorzystać z rozwiązań mechanicznych. Najlepszym tego typu rozwiązaniem umożliwiającym udrożnienie instalacji kanalizacyjnej jest spirala. W marketach budowlanych dostępne są różne długości takich spiral – nawet do kilkunastu metrów. Podczas udrażniania instalacji warto również zaopatrzyć się w długie gumowe rękawiczki oraz okulary ochronne, gdyż czasem, podczas wyciągania spirali, luźne fragmenty znajdujące się na niej mogą trafić do naszych oczu.
Co zrobić, kiedy woda kapie z rury?
Z pozoru wydaje się, że usterka może być dość trudna do usunięcia. Istnieją jednak proste sposoby, które pomogą przy takim uszkodzeniu. Najpowszechniej stosowanym środkiem, który poradzi sobie z przeciekiem rury, jest zastosowanie kitu dwuskładnikowego. Przed przystąpieniem do naprawy należy odciąć dopływ wody i kranem spustowym usunąć ją z instalacji. Po wysuszeniu elementu, który chcemy zakleić (można do tego użyć suszarki do włosów), nakładamy warstwę kitu zmieszanego z dwóch składników i pozostawiamy do wyschnięcia. Po upływie ok. 1 godziny kit jest na tyle twardy i szczelny, że możemy na powrót zalać rury wodą z instalacji. Środkiem tym możemy uszczelniać zarówno miejsca połączeń kształtek z rurą, jak i pęknięcia powstałe na samej rurze. Nie nadaje się on do połączeń ruchomych (takich jak śrubunki) oraz do uszczelniania gwintu wewnątrz rury. Uszczelnienie tych miejsc może skutkować problemem przy odkręcaniu tych elementów ze względu na trwałe ich złączenie.
Jak poradzić sobie z cieknącą spłuczką?
Cieknąca spłuczka oprócz uciążliwego hałasu naraża nas także na dodatkowe koszty i wysokie rachunki za wodę. Najczęściej przeciek taki występuje na dolnej uszczelce przy obudowie spłuczki. Istnieją dwa sposoby na usunięcie tej awarii, przy czym oba są bardzo proste w wykonaniu. Jeśli uszczelka odkształciła się nieznacznie, przez co docisk spłuczki nie może zablokować wycieku, można zastosować tam dodatkowy docisk w postaci gumki recepturki. Montując ją między plastikiem dociskającym a uchwytem uszczelki, dodatkowo przyciśniemy uszczelkę do otworu, przez który woda wydostaje się do muszli. Jeśli uszczelka jest już bardzo zużyta, można ją wymienić na nową. Niestety każdy producent stosuje inne rozmiary, co utrudnia wyszukanie tej właściwej. Najlepiej zakręcić dopływ wody do spłuczki, wyjąć ją ze środka i dobrać w sklepie drugą o dokładnie takich samych wymiarach. Oszczędzi to nam dodatkowych kosztów z powodu nietrafionych uszczelek, które najpewniej nigdy nie zostaną wykorzystane w naszym domu.