Produkty

Jak samodzielnie wykonać hamak

Jak samodzielnie wykonać hamak

Hamak w stylu hawajskim, na którym wygodnie rozłożysz się w swoim ogrodzie lub na tarasie, sprawi, że wreszcie nauczysz się wypoczywać na świeżym powietrzu. Wykonanie hamaku nie jest na tyle trudne, by nie móc sobie poradzić samemu. Poniżej kilka praktycznych porad, jak wykonać jeden z najwygodniejszych mebli w naszym ogrodzie.

hamak jak samodzielnie wykonaćPodstawa mocnego hamaku to liny i dobrej jakości płótno. Im bardziej będzie ono kolorowe, tym bardziej będzie nawiązywało do hawajskiego stylu.

Niezbędne materiały:

- Grube, mocne płótno - najlepiej spadochronowe o wielkości około 200 cm x 100 cm,

- Ok. 15 metrów mocnej liny do huśtawek,

- Dwie listwy o szerokości 70 cm,

- Farba do pomalowania listew - dowolnego koloru,

- Metalowe oczka z nasadkami - ok 20 sztuk,

- Karabińczyk.

Rozpoczynamy od przygotowania płótna. Zakładamy brzegi materiału i przeszywamy maszyną tak, by uzyskać płótno o wymiarach mniej więcej 170 x 70 cm (nie ma jednak reguły, nasz hamak może być znacznie większy). Przy krótszych krawędziach mocujemy metalowe kółeczka, które będą otworami do przeplatania lin. Odległości pomiędzy poszczególnymi otworami powinny wynosić około 10 cm, przy czym pierwszy nie powinien być bliżej brzegu niż na odległość około 2,5 - 3 cm. Otwory możemy wcześniej wykonać przy pomocy wycinaka lub młotka.

Specjalne oczka metalowe zakończone nakładką, które zabezpieczają otwory, znajdziemy na półce sklepowej obok śrubek i gwoździ w marketach budowlanych.

Czas na listwy, które wzmocnią nasz hamak z każdej strony. Wykonujemy w nich otwory. Najpierw dwa skrajne, w takiej samej odległości od końca, jak w przypadku płótna. Następnie kolejne otwory wykonujemy w odległościach około 3,5 cm względem otworów w płótnie. Aby nasz hamak wyglądał pięknie, pomalujmy listewki na dowolny kolor, tak żeby pasował do płótna. jak samodzielnie wykonać hamak

Zabieramy się za wiązanie liny. Koniec sznura przewiązujemy przez pierwsze oczko w  płótnie. Następnie prowadzimy linę przez otwór w deseczce (również ten, który znajduje się przy samym brzegu) i do karabińczyka (mocowania, przy pomocy którego nasz hamak zawiśnie w danym miejscu). I tak do końca płótna oraz listewki, aż nasz sznur znajdzie się w ostatnim oczku płótna. Końcówki liny nie obcinamy, ale oplatamy powstały pęk lin przy karabińczyku na wysokość około 10 cm.

Oczywiście tę samą czynność wykonujemy także z drugim końcem płótna.

Do mniejszego zakończenia karabińczyka przywiązujemy linę o długości około 2 m. Aby mieć pewność, że nasz hamak będzie mocny, owińmy ją na wysokość około 10 mm linką o grubości kilku mm.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Srebro w mieszkaniu

Srebro w mieszkaniu
Kolor srebrny jest bezpieczny i stonowany. Łatwo się go łączy w klasyczne kompozycje nawet z bardzo nowoczesnymi dodatkami. Srebrny pomaga nadać wnętr...
Czytaj więcej

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – jak zaaranżować wspólną przestrzeń?

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – jak zaaranżować wspólną przestrzeń?
Sypialnia i pokój dziecka w jednym to rozwiązanie, na które powinni zdecydować się posiadacze niewielkich mieszkań. Choć może się to wyd...
Czytaj więcej

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?
Beż to jeden z uniwersalnych kolorów, który z powodzeniem może stać się motywem przewodnim wielu aranżacji. Z łatwością dopasujemy do niego meble i do...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie wykonać hamak