Produkty

Jak samodzielnie wykonać podstawkę na wino?

Jak samodzielnie wykonać podstawkę na wino?

Czy przechowujemy wino w piwnicy, czy w mieszkaniu, warto zwrócić uwagę nie tylko na temperaturę otoczenia i oświetlenie pomieszczenia. Trend do eksponowania kolekcji sprawia bowiem, że podstawki są ciekawym elementem wystroju wnętrza. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu zmniejsza się również ryzyko stłuczenia butelek z winem, ponieważ dostęp do wybranego przez nas trunku jest znacznie ułatwiony.

Podstawki pod wino warto podzielić na te, które mają służyć przechowywaniu większej jego ilości (np. w piwnicy) oraz na te, które posłużą nam do wyeksponowania kolekcji mniej okazałej, a pełniącej również funkcję dekoracyjną w salonie lub kuchni. W jednym i drugim przypadku ich rola jest nie tylko użytkowa, ale w dużym stopniu podstawki podkreślają szlachetność trunku. Podstawka na kilka butelek sprawi ponadto, że szybko znajdziemy odpowiedni gatunek, co w przypadku magazynowania butelek w domowym barku lub szafce w kuchni wydłuża czas poszukiwań.

Regał

Kuchnia ze stojakiem na winoJeżeli zamierzamy przechowywać większą ilość wina, najlepiej urządzić domową piwniczkę, w której znajdzie się cały nasz zbiór. Podstawowym elementem każdej winiarni są regały, na których leżą butelki. Ich kształt i wielkość zależy od nas samych, warto jednak skonstruować całość tak, aby umożliwiała przechowywanie butelek różnych rozmiarów.

Jedym ze sposobów na skontruowanie regału jest zrobienie kratownicy z prostopadle przylegających do siebie desek w taki sposób, aby powstały niewielkie półki o ściankach długości 10x10 cm. Każda z takich półek służy do przechowywania jednej butelki. Ich głębokość powinna mieć około 20 cm, co umożliwia łatwy dostęp do każdej z nich. Ilość pięter i szerokość zależy od nas samych, jednak warto przewidzieć rozmiary naszej kolekcji i dopasować do niej regał. Ważne także, aby w budowaniu takiego mebla zadbać o precyzję, by każdy otwór wyglądał identycznie, co pozytywnie wpłynie na estetykę wykonanej konstrukcji.

Innym rozwiązaniem, które jest trudniejsze do wykonania, ale umożliwia rozbudowę, jest regał składający się z kolejno leżących na sobie półkach. Ich szerokość może być różna, ale najczęściej nie przekracza możliwości położenia 8 butelek obok siebie.

Specyfiką każdej takiej półki są specjalnie wyżłobione miejsca, w których położone są butelki. Aby wykonać taki regał, należy na każdym jego poziomie wykonać dwa egzemplarze identycznych desek, w których przy pomocy wyrzynarki wytniemy odpowiednie, leżące w równej odległości zagłębienia. Deski będą przylegać do siebie równolegle, ale ich odległość musi pozwalać na właściwe podparcie butelek. Łączymy je ze sobą przy pmocy prostopadłych listew i gwoździ lub wkrętów do drewna. Do każdej z nich montujemy również pionowe deski tak, aby możliwe było postawienie na nich kolejnego piętra. W zależności od preferencji, możemy także pokusić się o takie ustawienie względem siebie desek, na których leżą butelki, aby zapewnić ich niewielki przechył. W takim jednak przypadku wymagana jest dodatkowa listwa w tylnej części konstrukcji, która zablokuje szkło przed ześlizgnięciem się.

Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, jednak wymaga od nas wiele wysiłku, dlatego taki regał najlepiej na początku skonstruować w wersji kilkupiętrowej z możliwością dalszej rozbudowy.

Podstawki na wino w domu

organizer pod winoZupełnie inny charakter mają stojaki, które służą przechowywaniu wina w domu, ponieważ służą również właściwemu prezentowaniu naszego zbioru. Tym samym możemy stworzyć zarówno podstawkę na jedną butelkę, jak i większą ich ilość. Jednym z pomysłów jest posłużenie się deską, w której wykonujemy otwory dopasowane do szerokości szyjki butelek. W ten sposób do przymocowanej pionowo deski w kuchni lub salonie powkładamy każdą z nich bez obaw, że upadną na podłogę. Całość prezentuje się dobrze zwłaszcza w przypadku włożenia butelek z winem z obu stron.

Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania takiego stojaka, możemy skonstruować podstawkę wolnostojącą. Podobnie jak w piwnicy, jednym z rozwiązań jest wykonanie niewielkich regałów i w takim przypadku częstym rozwiązaniem jest kratownica z cienkich, drewnianych listew, z tą jednak różnicą, że ściany otworów odwrócone są w poziomie o 90ᵒ. To sprawia, że butelka opiera się na dwóch listwach i dzięki temu jest unieruchomiona.

Innym pomysłem na podstawkę na wino jest wykorzystanie sprężyn z materaca. Jej wykonanie jest szybkie i proste. Wystarczy, że sprężyny przymocujemy do deski w taki sposób, aby szerszy otwór był skierowany do góry. Do takiego stojaka wkładamy butelki od strony szyjki i nie musimy – wbrew pozorom – martwić się o wytrzymałość całej konstrukcji.

Natomiast jeżeli nie zależy nam na stojakach, możemy wykonać podstawki na butelki z korków. Aby całość nie była zbyt wysoka, korki przecinami w połowie długości i sklejamy ze sobą bokami, co umożliwia tworzenie różnorakich kształtów. Jest to bardzo prosty i efektowny sposób na wykonanie gustownej podkładki, dzięki czemu butelka nie będzie już musiała stać bezpośrednio na stole.

Konstrukcje metalowe

Jeżeli mamy możliwość tworzenia metalowych konstrukcji, możemy również wykonać oryginalne podstawki na wino. Tak samo jak w przypadku drewna, ogranicza nas jedynie nasza pomysłowość. Metalowe podstawki mogą mieć zarówno formę regałów, konstrukcji pionowych, jak i finezyjnych podkładek na jedną butelkę. Do tego potrzebujemy jednak warsztatu, bowiem metalowe elementy musimy odpowiednio nagrzać, by móc tworzyć z nich najróżniejsze konstrukcje.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Sauna w łazience – czy warto?

Sauna w łazience – czy warto?
Dzisiejsze łazienki coraz rzadziej służą jedynie celom higienicznym. Coraz częściej są to przestronne, funkcjonalne, domowe centra spa wyposażone w ak...
Czytaj więcej

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane – wady i zalety
Drewniana podłoga, choć sukcesywnie zastępowana innymi rozwiązaniami, wciąż należy do tych rodzajów posadzek, które są uważane za najbar...
Czytaj więcej

Budujemy antresolę

Budujemy antresolę
Nasze mieszkanie ma wysoki sufit? Mamy niewiele miejsca, a wnętrza są ciasne? Chcemy zyskać dodatkową przestrzeń, a jednocześnie pragniemy, aby było b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie wykonać podstawkę na wino?