Produkty

Jak skutecznie porządkować rabaty?

Jak skutecznie porządkować rabaty?

Rabata jest częścią naszego ogrodu, która skupia szczególną uwagę, ponieważ to tam rosną zwykle najpiękniejsze kwiaty. Przenikające się kolory roślin tworzą piękny zakątek, będący często głównym punktem na naszej działce. Warto więc co jakiś czas, a szczególnie pod koniec sezonu uporządkować całą rabatę. Od czego zacząć?

porządkowanie ogródkaPrzegląd roślin

Na samym początku skontrolujmy stan zdrowia roślin. Sprawdźmy, czy nie dolegają im żadne choroby oraz czy nie pojawiły się szkodniki, które mogą zaburzyć ich prawidłowy wzrost i kwitnienie. Jeżeli nie widzimy nic niepokojącego, to nie ma tak dużych podstaw do niepokoju jak w przypadku od razu rzucających się w oczy nieestetycznie wyglądających objawów – wtedy należy działać szybko i zdecydowanie. W razie problemów warto poradzić się specjalisty w sklepie ogrodniczym, ten podpowie nam których preparatów użyć, a jakich unikać.

Nie zapominajmy także o roślinach, które wymagają wykopania na czas zimowy. Potrzebują tego rośliny cebulowe i bulwiaste. Przykładem są np. mieczyki lub dalie. Delikatnie podważamy całość bryły szpadlem i po oczyszczeniu przenosimy w miejsce przechowywania.

Sprzątanie rabaty

Jesienią warto usunąć zalegające na roślinach liście spadające z drzew. Możemy je wygrabić lub usunąć ręcznie. To, co uda nam się zebrać, włóżmy do specjalnego worka na zielone odpady. Unikajmy ich palenia, ponieważ jest to przede wszystkim niebezpieczne, a w wielu miejscach nielegalne. Poobcinajmy zeschłe kwiatostany i pożółkłe liście. Całkowicie jednak nie ogołacajmy bylin, ponieważ ciężej będzie im przez to przetrwać zimę.

Warto także usunąć chwasty, które pojawiły się na rabacie. Najlepiej zrobić to ręcznie, dokładnie wtedy przejrzymy i wyczyścimy rośliny. Możemy także użyć motyczki, ale na tyle delikatnie, by nie uszkodzić właściwych roślin.

Pod koniec sezonu uzupełniamy ściółkę, w której mogły powstać braki w ciągu sezonu. Dosypmy taką ilość, by powstała gruba warstwa, będzie to doskonałą ochroną korzeni roślin przed zimnem.

Przygotowanie do zimy

Jesienią, gdy temperatura znacznie spada i pojawiają się przymrozki, warto przygotować rośliny na rabacie do zimy. Jeżeli mamy trawy ozdobne, podwiązujemy je i owijamy ochronnymi matami ze słomy lub agrowłokniną. Mniejsze, wrażliwe rośliny okrywamy także agrowłókniną. Róże kopczykujemy, aby ochronić je przed niskimi temperaturami. W przypadku braku osłon roślin, gdy zima jest mroźna, wietrzna i bezśnieżna, występuje duże ryzyko przemarznięcia (więcej w artykule Okrywanie wrażliwych roślin).agrowłóknina castorama

Po zimie usuwamy z roślin osłony. Robimy to, gdy mamy pewność, że nawet w nocy temperatura nie spadnie nagle poniżej zera. Zbieramy zeschnięte liście i suche pędy. Możemy całość lekko zgrabić lub zrobić to ręcznie. Na koniec dosadzamy nowe rośliny, np. jednoroczne długo kwitnące, które ozdobią naszą rabatę przez cały sezon. Jednocześnie takie rośliny musimy wkomponować w istniejące już wcześniej byliny, które będą również się rozrastać. Starajmy się sadzić takie rośliny, aby kwitnienie było naprzemiennie, a rabata stale ukwiecona.

Data publikacji: 18.11.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak skutecznie porządkować rabaty?