Produkty

Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Rower staje się coraz popularniejszym pojazdem – zarówno w przypadku wycieczek za miasto, jak i w roli codziennego środka transportu. Jednak wraz ze wzrostem popularności rowerów rośnie także ilość kradzieży. Co zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć nasz jednoślad?

zabezpieczenie rowerowe castoramaRóżne zabezpieczenia

Istnieją różne rodzaje zapięć, zabezpieczających rowery. Co prawda uparty złodziej znajdzie sposób na sforsowanie każdego z tych nich, jednak w naszym interesie leży, by jak najbardziej utrudnić mu to zadanie. Z pewnością pozostawienie roweru bez zabezpieczenia – nawet, gdy wchodzimy tylko na chwilę do sklepu – jest niedopuszczalne – nasz rower stać się może łatwym łupem. Warto wybrać takie zapięcie, które pozwoli odstraszyć złodzieja i sprawi, by ten zostawił nasz rower w spokoju.

- Jedną z najpopularniejszych i najtańszych metod zabezpieczenia są linki lub spirale. Nie jest to oczywiście rozwiązanie nie do sforsowania, jednak w wielu przypadkach mogą zniechęcić złodzieja. Zaletą tej metody jest to, że linki i spirale są lekkie – przez co nie trzeba jeździć z dodatkowym obciążeniem (jak ma to miejsce w przypadku zapięć łańcuchowych), a do tego są one elastyczne i długie – dzięki czemu możemy przypiąć rower nawet do nietypowych elementów – np. do dużego drzewa. Dostępne są wiązania zarówno na kluczyk, jak i na szyfr.

- Jednym z najbardziej chwalonych i docenianych jest zapięcie typu U-lock, czyli stalowa rama zagięta w kształcie litery U. Jest to zapięcie stosunkowo trudne do sforsowania – jego wadą jest to, że nie zawsze się sprawdza (na przykład gdy nie ma w pobliżu typowego stojaka).

- Łańcuchy, zwłaszcza z hartowanej stali są jednym z trudniejszych zabezpieczeń do sforsowania – ich wadą jest za to wysoka cena i stosunkowo duża waga (zwykle kilka kilogramów).

O czym powinniśmy pamiętać?

W przypadku zabezpieczenia roweru liczy się zarówno odpowiednia metoda przypięcia roweru, jak i odrobina ostrożności i zdrowego rozsądku. Zostawiając rower należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach

- Jeśli zostawiamy rower bez opieki, unikajmy pozostawiania go w odludnych miejscach. Klatki schodowe i piwnice to miejsca, w których złodziej ma idealne warunki do pracy. Jeżeli to możliwe, wybierajmy miejsca, w których jest duży ruch – dzięki temu jest szansa, że potencjalny złodziej nie zaryzykuje próby kradzieży. Złym pomysłem jest także pozostawianie roweru na balkonie – dla zdeterminowanego złodzieja nawet to nie będzie to stanowiło problemu.

- Dobrym pomysłem jest przechowywanie roweru w domu – jednak aby uniknąć zagracenia, warto zawiesić go na ścianie  na specjalnych uchwytach.zabezpieczenie rowerowe

- Zostawiając rower pamiętajmy też, aby zabrać wszelkie elementy łatwe do odpięcia. Zabierzmy więc liczniki, lampki pompkę i inne elementy, które złodziej bez problemu mógłby przywłaszczyć. Co cierpliwsi z rowerzystów, zostawiając jednoślad decydują się na rozpięcie jego hamulców i zdjęcie łańcucha z tarcz.

- Nie wystarczy przypiąć rower, należy także zrobić to umiejętnie. Przede wszystkim bezwzględnie  unikajmy przypinania roweru jedynie za koła. Najlepszym sposobem jest przypięcie roweru zarówno za ramę, jak i koło. Uważajmy także, aby element, do którego przypinamy był stabilny i trudny do sforsowania.

- Metodą, która ma utrudniać kradzież, jest także sposób „na kopciuszka” – czyli celowe szpecenie roweru, tak aby ten nie wyglądał na swoją cenę. W tym celu stosuje się różne techniki – od brudzenia, poprzez drapanie, obklejanie – po  inne autorskie wynalazki. Jednak metoda ta jest dość kontrowersyjna – z pewnością nie spodoba się estetom i tym, którzy są dumni z marki i dobrego stanu swojego roweru.

- Jeśli chcemy zmniejszyć problem kradzieży rowerów, pamiętajmy o tym, aby przy ich zakupie zawsze sprawdzać jego pochodzenie – aby nie kupować rowerów kradzionych.

- Jeśli nasz rower posiada przy kołach albo siodełku szybkozamykacze, warto wymienić je na tradycyjne zapięcie. Szybkozamykacze pozwalają na równie błyskawiczne otwieranie i podbieranie części roweru, bo szybkozamykacz to też szybkootwieracz - złodzieje o tym wiedzą.

Data publikacji 20-05-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dbać o bezpieczeństwo – skuteczna ochrona dobytku przed kradzieżą

Jak dbać o bezpieczeństwo – skuteczna ochrona dobytku przed kradzieżą
Dzięki odpowiednim akcesoriom możemy należycie zadbać o nasze mienie, zarówno w domu, jak i na zewnątrz budynków. Marka Smith and Locke ...
Czytaj więcej

Miejsce przyjazne rowerom - jak przystosować przestrzeń wokół firmy?

Miejsce przyjazne rowerom - jak przystosować przestrzeń wokół firmy?
Rower to – szczególnie w mieście – świetna alternatywa dla samochodu. W odróżnieniu od niego nie stoi w korku, jest ekologiczny i zdrowy. Jeśli ...
Czytaj więcej

Kiedy możemy zabezpieczyć rower linką?

Kiedy możemy zabezpieczyć rower linką?
Żadne zabezpieczenie rowerowe nie daje gwarancji, że nikt nam nie ukradnie naszego jednośladu – jeśli złodziej się uprze, prędzej czy póź...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
07.09.2015
Nie dajmy się zwieść reklamom, nie ma zapięcia nie podatnego na złamanie! Nawet stosując drogie u-locki nie możemy mieć 100% pewności, są takie przecinaki które i z tym sobie poradzą. Wszystko jest kwestią ceny i ceny roweru. Nikt nie będzie ryzykował dla obdrapanego roweru za 100. Ci zaś którzy mają rowery za kilka tysięcy złotych powinni nie spuszczać swojego pojazdu z oka, a przechowywać tylko i wyłącznie w mieszkaniu, albo w bardzo dobrze zabezpieczonym garażu
10.06.2015
ja myślę, że nie ma skutecznej metody zabezpieczenia przed kradzieżą. jak złodziej bedzie chciał to i tak zabierze. a już na pewno te najtańsze zapinki w niczym nie pomogą.

Ocena i komentarz dla:

Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą?