Produkty

Jak stworzyć pokój kinowy?

Jak stworzyć pokój kinowy?

Własna sala kinowa jest marzeniem niejednego. Trudno się dziwić – możemy cieszyć się najwyższą jakością dźwięku i obrazu, nie docierają do nas irytujące komentarze, dzwoniące telefony i zapach popcornu dostarczany przez mniej kulturalnych bywalców kin. Od czego zacząć realizację tego ambitnego projektu?

Zakres pracy

Na początku musimy zdecydować o rozmiarze naszego przedsięwzięcia. Sprawa rozbija się o środki, które jesteśmy w stanie przeznaczyć na oglądanie filmów we własnym domu. Jeśli nie lubimy martwić się szczegółami i nie mamy w zwyczaju oszczędzać, możemy delegować całą pracę na specjalistyczne firmy, które stworzą wedle naszych wytycznych salę marzeń. Liczmy się jednak w tym przypadku z wysokimi kosztami. Na drugim końcu tej skali będą kameralne projekty z wykonaniem własnoręcznym i za pomocą niewielkich środków. Wbrew pozorom w ten sposób można stworzyć naprawdę wysoką jakość odtwarzania. Na pewno uda nam się znaleźć rozwiązanie pośrednie między prowizorką a przebudową godną milionerów. Wszystko zaczyna się w ten sam sposób – od wybrania pokoju, który stanie się naszą świątynią kina.

pokój kinowyPomieszczenie i akustyka

Jeśli zdecydowaliśmy się przeznaczyć jedno z pomieszczeń na salę kinową, zadbajmy by było ono jak najlepsze do odtwarzania. Idealna sala jest podłużna, przestronna i z dużą ilością miejsca na rozstawienie ekranu. Do okazjonalnego oglądania wystarczy jednak każdy pokój o kształcie prostokąta, z ekranem i głośnikami ustawionymi pod krótszą ścianą. Najlepiej, by pomieszczenie nie miało okien – światło słoneczne będzie utrudniało oglądanie. Jeśli w naszej sali będą okiennice, zadbajmy o dokładne blokowanie słońca za pomocą szczelnych żaluzji lub zasłon albo połączenia ich obu. Unikajmy oświetlania sufitu, zmniejszy to wizualnie pomieszczenie. Do zorientowania się w zaciemnionym pomieszczeniu i trafienia na swoje miejsce wystarczy nam kilka dyskretnych lamp na ścianach bocznych. Zadbajmy, by ich światła nie były skierowane bezpośrednio na ekran.

Jeżeli pomieszczenie nie ma okien, musimy znaleźć sposób na wymianę powietrza. Ze względów dźwiękowych nie są zalecane aktywne klimatyzatory. W tym wypadku lepszy będzie pasywny wywiew – można ukryć go w suficie, pod kasetonami.

Koniecznie powinniśmy zadbać o odpowiednią akustykę, dlatego warto zaopatrzyć się w jakiś sposób „zmiękczania” dźwięku. Ekrany akustyczne, gąbki, podwójne ściany z płyt gipsowych, powieszona makatka lub dywanik a nawet wytłaczanki po jajkach umieszczone na ścianie naprzeciw głośników polepszą wydatnie jakość brzmienia muzyki i dialogów. Warto zadbać także o podobne wytłumienie na wysokości naszych siedzisk, co pozwoli nam kontrolować rozchodzenie się fal dźwiękowych. Sufit możemy wyposażyć, niczym w salach kinowych z prawdziwego zdarzenia, w absorpcyjne panele lub kasetony. Nie są one tak estetyczne jak inne sposoby zabudowania sufitu, ale mają przede wszystkim spełniać swoją rolę. Podłogę wyłóżmy pochłaniającym dźwięki dywanem lub miękką wykładziną. Nie musimy się martwić o jej zużycie – w tym pomieszczeniu nie uświadczymy dużo ruchu. Jednak jeśli planujemy spożywać produkty żywnościowe, wybierzmy pokrycie podłogi łatwe do wyczyszczenia. Jeśli nadal nie jesteśmy zadowoleni z jakości dźwięku, możemy w rogach pomieszczenia zamontować pułapki basowe, które skutecznie skierują niższe tony do naszych uszu.

Sprzęt

Bez niego będziemy siedzieć przed pustą ścianą, dlatego z rozmysłem musimy zaplanować wydatki z nim związane. Film możemy wyświetlać na projektorze, a wówczas powinniśmy zaopatrzyć się w ekran. Teoretycznie wystarczy zwykła płachta materiału, jednak obraz będzie bardziej wyraźny na rozwijanym ekranie wykonanym z tworzyw sztucznych. Nie musimy przeznaczać na to dużej sumy, wystarczy, że znajdziemy model o zadowalającej przekątnej i odpowiednim odcieniu białego. Na rynku nie brakuje projektorów, my powinniśy zainteresować się droższym końcem widełek cenowych. Ponieważ do wyświetlania obrazu w wysokiej jakości nie wystarczy model, który potrafi pokazać przeźrocza czy serię zdjęć z wakacji, dlatego więc szykujmy się na wydatek.pokój kinowy

Alternatywą będzie wysokiej jakości telewizor o dużej przekątnej. Modele o dużej ilości cali stają się coraz tańsze, znajdziemy także specjalne wygięte wersje, które naśladują ekrany znane z sal IMAX. Tutaj także czeka nas duży wydatek, jednak jeśli chcemy zbliżyć się do jakości kinowej, nie możemy oszczędzać.

Samo odtwarzanie może się odbywać w odpowiednim sprzęcie DVD/Blu-Ray, nowoczesnej konsoli lub komputerze. Każde z nich sprawdzi się doskonale, a za sprawą podłączenia do Internetu praktycznie każda pozycja kinowa jest w zasięgu ręki. Jeśli nie lubimy w swoim pobliżu widoku wielu pilotów, całość możemy kontrolować za pomocą aplikacji na telefon. Jej plusem będzie możliwość przygotowanie seansu poza domem i wcześnie wybranie pozycji filmowej na wieczór.

Nie zapominajmy też o wysokiej jakości sprzęcie audio, dla niektórych będzie on ważniejszym wydatkiem od samego ekranu. W sali kinowej nie poradzimy sobie za pomocą dwóch głośników, potrzebujemy co najmniej 4 otaczających nas kolumn oraz subwoofera do niskich tonów. Głośniki nadające wysokie tony powinny zostać zainstalowane bliżej sufitu, na stojakach lub przez montaż do ściany. Nie zapominajmy także o wzmacniaczu i wysokiej jakości kablach. Jeśli chcemy jeszcze bardziej pogłębić barwę, zaopatrzmy się w przedwzmacniacz. Głośniki ustawiamy tak, by ich fale dźwiękowe krzyżowały się w miejscu odsłuchu.

Wystrój

Do pełnego szczęścia w naszej własnej sali kinowej niezbędne nam będzie tylko miejsce do siedzenia. Jeśli możemy wybierać z całego wachlarza siedzisk i foteli – znajdźmy rozwiązanie najwygodniejsze, pamiętając że spędzimy w nim kilka godzin naraz. Przydatne będą modele ze schowkami na piloty, a jeśli chcemy zażyć jeszcze większej wygody, znajdźmy wersję z rozsuwanym podnóżkiem. Niektórzy decydują się na zakup siedziska z funkcją masażu, może ona jednak sprawić, że ułożymy się podczas seansu do snu, poza tym jej działanie jest dość głośne.

Dobrym dodatkiem będzie drewniana szafka na filmy, zwłaszcza jeśli jesteśmy ich kolekcjonerami. Oprócz łatwego dostępu do naszych tytułów poprawi ona akustykę pomieszczenia, pod warunkiem że będzie ustawiona pod boczną ścianą. Pod telewizorem ustawmy szafkę, tym razem dla sprzętu, z którego będziemy emitować dźwięk i obraz. Jeżeli korzystamy z projektora, możemy przesunąć ją do tyłu pomieszczenia. Jeśli jesteśmy zagorzałymi kinomanami, posłuży nam ona do zaprezentowania gadżetów, które zebraliśmy realizując naszą pasję. Jeśli chcemy dopełnić obrazu kinowej atmosfery, powieśmy na ścianach plakaty z ulubionych filmów, unikajmy jednak szklanych opraw, te zbytnio odbijają dźwięk.

Data publikacji: 09.01.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!
Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć pokój kinowy?