Produkty

Jak szybko wysuszyć pranie? To Ci się przyda!

Jak szybko wysuszyć pranie? To Ci się przyda!

Jak szybko wysuszyć pranie? Suszenie prania może okazać się kłopotliwe, szczególnie jeśli mieszkasz w kawalerce i nie posiadasz balkonu, tarasu czy strychu. W jakie akcesoria warto się wyposażyć, by móc wygodnie rozwiesić mokrą odzież?

Przejdź do następnych akapitów:

Gdzie i jak szybko wysuszyć pranie?

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, ze znalezieniem miejsca na suszenie prania najpewniej nie będziesz mieć trudności – możesz rozwiesić je na strychu, na balkonie, na tarasie lub wystawić do ogrodu. W czasie niesprzyjającej pogody w roli suszarni sprawdzi się chociażby jeden z pokojów czy przestronny przedpokój. Tak komfortowej sytuacji nie mają mieszkańcy kamienic czy bloków, którzy często dysponują niewielką przestrzenią mieszkalną. W okresie letnim nada się do tego mały przydomowy ogródek lub balkon, jednak zimą znalezienie miejsca na mokrą odzież okazuje się o wiele trudniejsze. 

Jak szybko wysuszyć pranie i jak suszyć pranie w domu, żeby nie śmierdziało? Przede wszystkim znajdź pomieszczenie, w którym jest względnie ciepło i sucho. W zimie najlepiej sprawdzi się do tego niewielkie i dobrze ogrzewane pomieszczenie. W lecie natomiast staraj się ustawić suszarkę tam, gdzie jest dobry przewiew. Zapach stęchlizny może zalęgnąć się w praniu, jeżeli rozwieszasz je we wnętrzu, gdzie panuje wilgoć. Dlatego łazienka czy piwnica nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem na suszarnię. Żeby szybko wysuszyć pranie rozwieś ubrania lub pościel równo. Staraj się też, żeby pomiędzy rozwieszonymi na suszarce elementami było względnie dużo przestrzeni. 

suszenie-prania

Jak suszyć pranie w mieszkaniu i w ogrodzie? Wybierz odpowiednią suszarkę!

Na rynku znajdziesz wiele modeli suszarek. Zróbmy ich przegląd. Każda z nich znajdzie zastosowanie w innej sytuacji mieszkaniowej. 

  • Suszarki stojące 

To najczęściej modele składane, które dość łatwo przechować. Po złożeniu nóżek i ramion są niemal płaskie, więc zmieszczą się w szafie bądź za nią. Tego typu suszarki różnią się od siebie pod względem wielkości powierzchni suszenia czy liczby prętów. Do ich wykonania stosuje się najczęściej stal malowaną proszkowo lub aluminium. Dużą zaletą suszarek stojących jest to, że możesz ustawić je w dowolnym miejscu – zimą będzie to dom, a wiosną i latem ogród lub balkon.

Czy wiesz, że...?

Wśród suszarek stojących znajdziesz też modele pionowe, których wysokość jest po rozłożeniu większa niż szerokość. Te niestandardowe suszarki są wielopoziomowe, przez co pozwalają na suszenie na nich nawet do kilku prań. Modele takie sprawdzą się szczególnie wśród wieloosobowych rodzin.

  • Suszarki sufitowe 

Zastanawiasz się, jak suszyć pranie w małym mieszkaniu bez balkonu? Suszarka sufitowa może być rozwiązaniem, jakiego szukasz. Najczęściej montuje się je w łazience nad wanną. Występują w wielu różnych rozmiarach, co pozwala dopasować je do Twoich potrzeb. Dzięki ulokowaniu ich pod sufitem nie zajmują wolnej przestrzeni, dlatego nadają się nawet do małych łazienek. Mają łatwy w obsłudze system sznurkowy, który umożliwia szybkie i wygodne obniżanie poszczególnych prętów i podciąganie ich.

  • Suszarki na wannę 

Kolejna propozycja, którą wykorzystasz w łazience, o ile masz wannę. Suszarkę nawannową ustawia się na równoległych brzegach wanny lub opiera z jednej strony o wannę, a z drugiej o ścianę. Nie zajmuje miejsca na podłodze, więc nie ogranicza możliwości poruszania się po łazience. Taki produkt można też dopasować do wanien o różnej wielkości.

Porada eksperta:

Suszarka nawannowa to dobre rozwiązanie dla osób mieszkających samotnie lub mających duże rodziny. W pierwszym wypadku może pełnić rolę jedynej suszarki, w drugim zaś stanowić uzupełnienie np. suszarki sufitowej.

  • Suszarki harmonijkowe 

Modele tego typu również najczęściej spotkasz w łazienkach. Przeznaczone są do montażu na ścianie, jednak dzięki temu, że są składane, nieużywane nie zajmują wolnego miejsca. W razie potrzeby rozłożysz je błyskawicznie jednym ruchem ręki. Chociaż suszarki harmonijkowe występują w różnych rozmiarach, należą raczej do niewielkich akcesoriów. Najlepiej sprawdzą się do suszenia bielizny lub innych lekkich tkanin.

  • Suszarki wysuwane 

Mocuje się je na ścianie. W sytuacji, gdy nie są Ci potrzebne, nie zajmują wolnej przestrzeni. Użycie takiego modelu wymaga jednak zamontowania uchwytów po przeciwległej stronie suszarki, o które będzie można zahaczyć wysunięte linki – suszarkę rozsuwaną należy więc ulokować pomiędzy dwiema ścianami lub na balkonie (pod warunkiem, że jest odporna na działanie czynników zewnętrznych).

  • Suszarki balkonowe/grzejnikowe 

To praktyczne suszarki wyposażone w specjalne ramiona. W wielu przypadkach są one regulowane, dlatego możesz zamocować je na poręczy balkonu czy na większości kaloryferów. Suszarki grzejnikowe mogą mieć różną powierzchnię suszenia. Wśród nich znajdziesz małe modele, przypominające raczej wieszaki na ręczniki – przydadzą się one, np. do suszenia bielizny i innych drobnych elementów.

  • Suszarki ogrodowe 

Suszarka ogrodowa przypomina parasol ogrodowy – jej ramiona osadzone są na umocowanym w podłożu słupie i połączone ze sobą systemem linek. Możesz zdecydować się na model o większej lub mniejszej rozpiętości, różnej liczbie ramion oraz wyposażony w dodatkowe udogodnienia (jak np. system zwijania linek do wsporników, który pozwala na zachowanie ich w czystości).

  • Suszarka elektryczna i grzałka elektryczna

To rozwiązanie problemu, jak suszyć pranie zimą! Suszarki elektryczne swoją formą przypominają drabinkowe grzejniki łazienkowe. Są one bezcieczowe, co oznacza, że nie wymagają podłączenia do instalacji wodnej i są łatwe w montażu. Większe produkty tego typu mają możliwość regulacji mocy. Dodatkowo pozwalają dogrzać łazienkę poza sezonem grzewczym. Mniejsze − posłużą doskonale do suszenia ręczników czy bielizny.

Jeszcze jednym sposobem na suszenie prania jest wykorzystanie specjalnej grzałki elektrycznej. Odpowiedni model łatwo podłączymy do grzejnika łazienkowego należącego do systemu centralnego ogrzewania. To z kolei pozwoli wykorzystać go w roli suszarki na mokre ubrania. Grzałka do grzejnika łazienkowego przyda się szczególnie poza sezonem grzewczym, gdy nie mamy potrzeby ogrzewania pomieszczeń, a jednocześnie chcemy przyspieszyć suszenie prania. 

jak-suszyc-pranie-w-mieszkaniu

Akcesoria do suszenia prania

Oprócz suszarki przyda Ci się kilka dodatkowych akcesoriów. Pierwsze z nich to klamerki na pranie. Skutecznie podtrzymają tkaniny umieszczone na linkach lub prętach suszarki albo na sznurze na pranie. Klamerki przydadzą się szczególnie na świeżym powietrzu, gdzie zabezpieczą czyste rzeczy przed upadkiem na ziemię, np. w wyniku silniejszych porywów wiatru.

Porada eksperta:

Klamerki można kupić jako samodzielne produkty lub w zestawie ze specjalnym wiszącym koszykiem. Taki pojemnik wyposażony jest w uchwyt, który pozwala na jego powieszenie, np. na suszarce – w ten sposób zyskujemy łatwy i wygodny dostęp do klamerek.

Wieszak na pranie  pozwoli Ci zwiększyć możliwości rozwieszania wilgotnych ubrań. Posiada kilka ramion, wyposażonych fabrycznie w małe klamerki. Możesz zaczepić go, np. o pręt suszarki lub sznur na pranie. Taki wieszak najlepiej sprawdzi się przy suszeniu niewielkich elementów odzieży, np. bielizny.

W końcu, w gospodarstwie domowym, przyda się także sznur na pranie. Warto wykorzystać go wtedy, gdy nie chcesz za każdym razem przenosić suszarki stojącej z domu na zewnątrz i z powrotem, a zależy Ci na stałej konstrukcji do suszenia prania ulokowanej w wybranym miejscu.

Szybkie i skuteczne suszenie prania

Połową sukcesu w szybkim suszeniu prania jest wybór odpowiedniej suszarki. Drugą połową jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Staraj się rozwieszać mokre rzeczy w pomieszczeniu względnie suchym i ciepły w zimie. W suchy, letni dzień pranie najszybciej wyschnie na polu. 

Data publikacji: 23.12.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

TOP 5 suszarek na pranie do Twojego domu

TOP 5 suszarek na pranie do Twojego domu
Dom to nie tylko miejsce odpoczynku. Zadbaj o to, by był przyjazną i zarazem funkcjonalną przestrzenią, która umożliwi Ci przyjemne wykonywanie...
Czytaj więcej

Jak wykończyć i urządzić pralnię?

Jak wykończyć i urządzić pralnię?
Obecność pralni coraz częściej uwzględniana jest w projektach domów jednorodzinnych. Trudno się temu dziwić – odpowiednio wykończone i wyposażone pomi...
Czytaj więcej

Nietypowe sposoby na suszenie prania – DIY

Nietypowe sposoby na suszenie prania – DIY
Suszenie prania w małym mieszkaniu nie zawsze jest łatwe – nie ma w nim miejsca na elektryczną suszarkę, a składana zajmuje zbyt wiele przestrze...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak szybko wysuszyć pranie? To Ci się przyda!