Produkty

Jak suszyć pranie – przydatne akcesoria

Jak suszyć pranie – przydatne akcesoria

Robienie prania to dla wielu z nas codzienność – brudną odzież wrzucamy do bębna pralki, by po określonym czasie ją wyjąć i pozostawić do wyschnięcia. Jednak suszenie prania może okazać się kłopotliwe, szczególnie jeśli mieszkamy w kawalerce i nie posiadamy balkonu, tarasu czy strychu. W jakie akcesoria warto się wyposażyć, by móc wygodnie rozwiesić mokrą odzież?

Suszenie prania – jak wybrać miejsce?

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, ze znalezieniem miejsca na suszenie prania najpewniej nie będziemy mieli trudności – możemy rozwiesić je na strychu, na balkonie, na tarasie lub wystawić do ogrodu. W czasie niesprzyjającej pogody w roli suszarni – jeśli nie wydzieliliśmy na nią osobnego wnętrza – sprawdzi się chociażby jeden z pokojów czy przestronny przedpokój na piętrze. Tak komfortowej sytuacji nie mają mieszkańcy kamienic czy bloków, którzy często dysponują niewielką przestrzenią mieszkalną. W okresie letnim do suszenia prania wykorzystują małe przydomowe ogródki lub balkony, jednak zimą znalezienie miejsca na mokrą odzież okazuje się o wiele trudniejsze. Trzeba jednak wygospodarować odrobinę miejsca na suszarkę, by umożliwić praniu jak najszybsze wyschnięcie.

Suszarka stojąca Sepio Vistula
Suszarka stojąca Sepio Vistula

Aby móc rozwiesić mokre tkaniny – czy to mieszkając w domu, czy w kawalerce – najlepiej wyposażyć się w akcesoria do suszenia prania. Wspomnieliśmy już o suszarce – na ryku znajdziemy wiele różnych modeli, co jednak nie wyczerpuje wszystkich naszych możliwości. Jakie produkty mogą nam się przydać?

Suszarka na pranie – jaką wybrać?

Najpopularniejszymi produktami wybieranymi w trosce o możliwość rozwieszania i suszenia prania, są suszarki. Wśród nich znajdziemy następujące grupy produktów:

- suszarki stojące – suszarki stojące to najczęściej modele składane, które po ściągnięciu z nich prania możemy łatwo przechować. Po złożeniu ich nóżek i ramion są niemal płaskie, więc zmieszczą się w szafie bądź za nią. Tego typu suszarki różnią się od siebie pod względem wielkości powierzchni suszenia czy liczby prętów. Do ich wykonania stosuje się najczęściej stal malowaną proszkowo bądź też aluminium. Dużą zaletą suszarek stojących jest fakt, że możemy ustawić je w dowolnym miejscu – zimą będzie to dom, a wiosną i latem ogród lub balkon.

Czy wiesz, że...?

Wśród suszarek stojących znajdziemy także modele pionowe, których wysokość jest po rozłożeniu większa niż szerokość. Te niestandardowe suszarki są wielopoziomowe, przez co pozwalają na suszenie na nich nawet do kilu prań. Modele takie sprawdzą się szczególnie wśród wieloosobowych rodzin.

Suszarka sufitowa Sepio 6 x 120 cm
Suszarka sufitowa Sepio 6 x 120 cm

- suszarki sufitowe – przeznaczone są do montażu w łazienkach, gdzie mocuje się je nad wanną. Produkowane są w wielu różnych rozmiarach, co pozwala dopasować je do naszych potrzeb lub dostępnego miejsca w pomieszczeniu. Dzięki ulokowaniu ich pod sufitem nie zajmują wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, dlatego nadają się nawet do małych łazienek. Takie modele posiadają łatwy w obsłudze system sznurkowy, który umożliwia szybkie i wygodne obniżanie poszczególnych prętów i podciąganie ich.

- suszarki na wannę – kolejna propozycja, którą wykorzystamy w łazience, jeśli tylko jesteśmy posiadaczami wanny. Suszarka nawannowa to praktyczny element wyposażenia, który po rozłożeniu ustawia się na równoległych brzegach wanny bądź opiera z jednej strony o wannę, a drugiej o ścianę. Nie zajmuje wolnego miejsca na podłodze, więc nie ogranicza możliwości poruszania się po łazience. Taki produkt można też dopasować do wanien o różnej wielkości.

Porada eksperta:

Suszarka nawannowa to dobre rozwiązanie dla osób mieszkających samotnie bądź mających duże rodziny. W pierwszym wypadku może pełnić rolę jedynej suszarki, w drugim zaś stanowić uzupełnienie np. suszarki sufitowej.

Suszarka harmonijkowa Sepio 80 cm
Suszarka harmonijkowa Sepio 80 cm

- suszarki harmonijkowe – modele tego typu również najczęściej spotkamy w łazienkach. Przeznaczone są do montażu na ścianie, jednak dzięki temu, że są składane, nieużywane nie zajmują wolnego miejsca. W razie potrzeby rozłożymy je błyskawicznie jednym ruchem ręki. Chociaż suszarki harmonijkowe występują w różnych rozmiarach, należą raczej do niewielkich akcesoriów. Najlepiej sprawdzą się do suszenia bielizny innych lekkich tkanin.

- suszarki wysuwane – podobnie jak suszarki harmonijkowe mocuje się je na ścianie i w sytuacji, gdy nie są nam potrzebne, nie zajmują wolnej przestrzeni. Użycie takiego modelu wymaga jednak zamocowania także uchwytów po przeciwległej stronie suszarki, o które będzie można zahaczyć wysunięte linki – suszarkę rozsuwaną należy więc ulokować pomiędzy dwiema ścianami lub też na balkonie (pod warunkiem, że jest odporna na działanie czynników zewnętrznych).

- suszarki balkonowe/grzejnikowe – w naszym domu, a także na balkonie, znajdą zastosowanie praktyczne suszarki wyposażone w specjalne ramiona. Dzięki temu, że w wielu przypadkach są one regulowane, takie suszarki możemy zamocować na poręczy balkonu, a także na większości grzejników pokojowych. Suszarki grzejnikowe charakteryzują się różną powierzchnią suszenia, a wśród nich znajdziemy także modele małe, przypominające raczej wieszaki na ręczniki – przydadzą się one np. do suszenia bielizny i innych drobnych elementów.

- suszarki ogrodowe – to produkty przeznaczone dla osób posiadających duży ogród. Suszarka ogrodowa swoją forma przypomina np. parasol ogrodowy – jej ramiona osadzone są na umocowanym w podłożu słupie i połączone ze sobą systemem linek. Możemy zdecydować się na model o większej lub mniejszej rozpiętości, różnej liczbie ramion oraz wyposażony w dodatkowe udogodnienia (jak np. system zwijania linek do wsporników, który pozwala na zachowanie ich w czystości).

Suszarka elektryczna i grzałka elektryczna

Osobną grupę produktów stanowią suszarki elektryczne, które swoją formą przypominają drabinkowe grzejniki łazienkowe. Są one bezcieczowe, co oznacza, że nie wymagają podłączenia do instalacji wodnej i są łatwe w montażu. Większe produkty tego typu dają nam możliwość regulacji ich mocy i szybkie wysuszenie całego prania. Dodatkowo pozwalają dogrzać łazienkę poza sezonem grzewczym. Mniejsze produkty posłużą nam natomiast przede wszystkim do suszenia ręczników czy bielizny.

Grzałka Terma Meg 1.0 300 W biała plus trójnik
Grzałka Terma Meg 1.0 300 W biała plus trójnik

Jeszcze jednym sposobem na suszenie prania jest wykorzystanie specjalnej grzałki elektrycznej. Odpowiedni model łatwo podłączymy do grzejnika łazienkowego należącego do systemu centralnego ogrzewania, co z kolei pozwoli wykorzystać go w roli suszarki na mokre ubrania. Grzałka do grzejnika łazienkowego przyda się szczególnie poza sezonem grzewczym, gdy nie mamy potrzeby ogrzewania pomieszczeń, a jednocześnie chcemy przyspieszyć suszenie prania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wykorzystamy ją jednak także jako ekonomiczne źródło ciepła, które podniesie temperaturę panującą w naszym wnętrzu bez względu na porę roku.

Klamerki na pranie Sepio lawenda 12 szt.
Klamerki na pranie Sepio lawenda 12 szt.

Akcesoria do suszenia prania

Bez względu na to, czy suszymy pranie na świeżym powietrzu, czy wewnątrz pomieszczeń, bez względu na to, czy posiadamy suszarkę stojącą, czy sufitową, możemy wyposażyć się także w kilka dodatkowych akcesoriów, które będą nam przydatne podczas rozwieszania wypranych tkanin.

Pierwsze z nich to klamerki na pranie. Skutecznie podtrzymają tkaniny umieszczone na linkach lub prętach suszarki bądź na sznurze na pranie, umocowanym na dworze albo na strychu. Klamerki przydadzą nam się szczególnie na świeżym powietrzu, gdzie zabezpieczą czyste ubrania, ręczniki czy pościel przed upadkiem na ziemię, np. w wyniku silniejszych porywów wiatru.

Porada eksperta:

Klamerki można kupić jako samodzielne produkty lub w zestawie ze specjalnym wiszącym koszykiem. Taki pojemnik wyposażony jest w uchwyt, który pozwala na jego powieszenie, np. na suszarce – w ten sposób zyskujemy łatwy i wygodny dostęp do klamerek.

Wieszak na pranie to z kolei praktyczne akcesorium, które pozwoli nam zwiększyć możliwości rozwieszania wilgotnych ubrań. Posiada kilka ramion wyposażonych fabrycznie w małe klamerki i uchwyt, który umożliwia jego zawieszenie (możemy zaczepić go np. o pręt suszarki lub sznur na pranie). Taki wieszak najlepiej sprawdzi się do suszenia niewielkich elementów odzieży, np. bielizny.

Wieszak na pranie Sepio parasol
Wieszak na pranie Sepio parasol

W końcu, w naszym gospodarstwie domowym, przyda się także sznur na pranie – możemy wykorzystać go do przygotowania oryginalnej suszarki na świeżym powietrzu, rozwiesić pod sufitem balkonu lub pomiędzy ścianami na strychu. Warto wykorzystać go wtedy, gdy nie chcemy za każdym razem przenosić suszarki stojącej z domu na dwór i z powrotem, a zależy nam na posiadaniu stałej konstrukcji do suszenia prania ulokowanej w wybranym miejscu.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

TOP 5 suszarek na pranie do Twojego domu

TOP 5 suszarek na pranie do Twojego domu
Dom to nie tylko miejsce odpoczynku. Zadbaj o to, by był przyjazną i zarazem funkcjonalną przestrzenią, która umożliwi Ci przyjemne wykonywanie...
Czytaj więcej

Jak wykończyć i urządzić pralnię?

Jak wykończyć i urządzić pralnię?
Obecność pralni coraz częściej uwzględniana jest w projektach domów jednorodzinnych. Trudno się temu dziwić – odpowiednio wykończone i wyposażone pomi...
Czytaj więcej

Nietypowe sposoby na suszenie prania – DIY

Nietypowe sposoby na suszenie prania – DIY
Suszenie prania w małym mieszkaniu nie zawsze jest łatwe – nie ma w nim miejsca na elektryczną suszarkę, a składana zajmuje zbyt wiele przestrze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
18.01.2017
taka nad wanną jednak najlepsza, jak trzeba suszyć pranie w domu. jak się dobrze nie odwirowały ubrania, albo są bardzo grube, to jeszcze mogą ociekać spokojnie

Ocena i komentarz dla:

Jak suszyć pranie – przydatne akcesoria