Produkty

Jak szpachlować regipsy – instrukcja krok po kroku

Jak szpachlować regipsy – instrukcja krok po kroku

Płyty kartonowo-gipsowe zwane także rigipsami to popularny materiał wykończeniowy. Jednak, by cieszyć się doskonałym efektem i równymi ścianami, ważny jest ich prawidłowy montaż oraz wykończenie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak szpachlować regipsy, by nie powstawały na nich rysy i pęknięcia.

Przejdź do następnych akapitów:

Montaż ścian z płyt gipsowo-kartonowych wymaga dokładności i skupienia. Jednak to końcowe etapy, takie jak spoinowane oraz szpachlowanie, są kluczowe dla osiągnięcia zadowalającego efektu. Jakie zatem materiały oraz narzędzie potrzebne będą do wykonania tego zadania? Na co zwrócić uwagę podczas pracy? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części naszego artykułu.

Szpachlowanie regipsów – dlaczego jest takie ważne

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych należy zaspoinować, zaszpachlować i pomalować. Dzięki temu stworzysz estetyczne oraz nowocześnie wyglądające powierzchnie. Wszystkie te zadania powinno wykonywać się zgodnie ze sztuką, w innym przypadku możesz liczyć się z przykrymi niespodziankami.

Na źle zaspoinowanej i zaszpachlowanej ścianie bardzo szybko mogą pojawiać się pęknięcia i rysy. Ich usunięcie nie jest już takie proste, wymaga dużo pracy i fachowej wiedzy. Dlatego szpachlowanie łączeń płyt gipsowych jest tak istotne. Na całe szczęście, by prawidłowo je wykonać, nie są potrzebne szczególne umiejętności, a tylko odpowiednie narzędzia i materiały wykończeniowe.

Czym szpachlować regipsy – materiały i potrzebne narzędzia

Do szpachlowania płyt gipsowych należy się odpowiednio przygotować. Jeżeli decydujesz się na samodzielne wykonanie takiego projektu, zadbaj o odpowiednie wyposażenie.

Materiały wykończeniowe

By móc spoinować i szpachlować płyty gipsowo-kartonowe przygotuj sobie:

 • Masy szpachlowe do spoinowania – na rynku dostępne są różne tego rodzaju masy. Możesz zdecydować się na produkt do rozrobienia lub gotowy. Jeżeli nie masz doświadczenia, to sugerujemy wybór drugiego rozwiązania. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o zachowanie odpowiednich proporcji proszku i wody. Dodatkowo masy gotowe wzbogacane są o komponenty syntetyczne lub mineralne, dzięki którym charakteryzują się większą elastycznością lub oferują dodatkowe zbrojenie. Dzięki temu na przykład nie jest konieczne stosowanie dodatkowych akcesoriów, takich jak taśmy.

 • Taśmę fizelinową – służy ona do łączenia spoin między poszczególnymi płytami. Dzięki zastosowaniu fizeliny, materiału o wysokiej jakości, taśma jest elastyczna, a jednocześnie wytrzymała. Na rynku dostępne są także taśmy z innych tworzyw, dlatego możesz wybrać te najbardziej odpowiednie w przypadku Twojego remontu, np. papierowe czy siateczkowe.

 • Preparat gruntujący – zapobiegnie on pyleniu się płyt oraz ułatwi nakładanie masy szpachlowej.

Narzędzia do szpachlowania i spoinowania

Same materiały to jednak nie wszystko. Powinieneś zaopatrzyć się także w specjalistyczne narzędzia, dzięki którym Twoja praca będzie skuteczna. Są to:

 • Spoiner do płyt gipsowo-kartonowych – praktyczne urządzenie, stosowane głównie przez profesjonalistów. Pozwala na bardzo szybkie i precyzyjne nakładanie taśmy spoinowej. Przypomina duży aplikator taśmy klejącej i działa bardzo podobnie. Znacznie przyspiesza czas, jaki jest potrzebny na nałożenie taśmy, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku montażu płyt w podwieszanych sufitach.

 • Strug do frezowania krawędzi – pomaga zaokrąglić krawędzie płyt po ich docięciu do odpowiedniego wymiaru. Dzięki temu wszystkie płyty będą doskonale do siebie pasować, a masa szpachlowa będzie miała gdzie zostać rozprowadzona. Narzędzie to stosuje się przed szpachlowaniem, po zamontowaniu płyt możesz je zastąpić ostrym nożykiem do tapet.

 • Szlifierka – bez znaczenia czy będzie ona ręczna, czy też elektryczna. Dzięki temu narzędziu będziesz mógł wyrównać powierzchnię płyt oraz usunąć pozostałości szpachli z miejsc, gdzie nie powinna ona się znaleźć. Jest to ważne, gdyż ewentualne grudki będą widoczne po pomalowaniu gotowej ściany.

 • Szpachelki – przydadzą się przynajmniej dwie lub trzy różnych rozmiarów. Nakładanie szpachli na dużych powierzchniach powinieneś wykonywać większą szpachelką, natomiast w rogach lub trudno dostępnych miejscach, praktyczniejszym rozwiązaniem będzie mniejszy model. Dzięki nim dokładnie rozprowadzisz masę szpachlową we wszystkich wymagających tego szczelinach. 

 • Zestaw do szlifowania gipsu – składa się on z wygodnego uchwytu oraz siatek ściernych o różnym poziomie granulacji. Posłuży Ci do wygładzania spoin, zacierania krawędzi płyt gipsowo-kartonowych czy tych z dodatkiem włókien celulozowych.

Jak szpachlować regipsy – instrukcja krok po kroku

Teraz, kiedy wiesz już, jakie narzędzia oraz materiały będą potrzebne, czas dowiedzieć się jak przeprowadzić szpachlowanie łączeń płyt gipsowych. Oto krótki poradnik, który opisuje cały proces krok po kroku:

 1. Zaokrąglij krawędzie płyt – brzegi przylegających do siebie płyt powinny być lekko zaokrąglone, by zrobić miejsce na masę szpachlową. Użyj w tym celu wspomnianego wcześniej struga lub innego ostrego narzędzia.

 2. Zagruntuj płyty – wybierz grunt przeznaczony do powierzchni gipsowych. Zapoznaj się z instrukcją, by dowiedzieć się, ile warstw trzeba nałożyć i za pomocą jakich narzędzi.

 3. Zaszpachluj łączenia – za pomocą szpachelek nałóż gotową masę na wszystkie łączenia płyt, uszkodzenia oraz inne nierówności. Rób to naprzemiennymi ruchami, aż do uzyskania jednolitej powierzchni.

 4. Zamaskuj taśmą miejsca łączeń – zanim masa zastygnie zatop w niej taśmę. Umieść ją tak, aby środek szerokości przebiegał wzdłuż linii połączenia. Dociśnij ją do podłoża, starając się wycisnąć spod niej nadmiar masy. A następnie zbierz go za pomocą szpachelki. Nie musisz używać taśmy, gdy zdecydowałeś się na zastosowanie masy szpachlowej z dodatkowymi włóknami.

 5. Nałóż drugą warstwę masy szpachlowej – powinna ona zamaskować siatkę. Użyj w tym celu szpachelki. Pamiętaj o usunięciu nadmiaru szpachli.

 6. Wyszlifuj płyty gipsowe – po wyschnięciu masy należy wyszlifować powierzchnię łączeń, tak były one niewidoczne. W tym celu użyj szlifierki. Pamiętaj także o zabezpieczeniu oczu i dróg oddechowych. Szlifowanie wykonuj kolistymi ruchami aż do momentu uzyskania jednolitej powierzchni.

Jeżeli kierowałeś się naszymi wskazówkami, powinieneś uzyskać gładkie, eleganckie i gotowe do malowania ściany z płyt gipsowo-kartonowych. Jak widzisz, nie jest to specjalnie skomplikowane zadanie, jednak wymaga od Ciebie dokładności i skupienia. 

Zastanawiasz się, ile kosztuje szpachlowanie płyt gk? Cena poszczególnych materiałów oraz narzędzi nie jest wysoka i wynosi 10-12 zł/m2. Jeżeli zdecydujesz się na usługi specjalisty, zapłacisz dodatkowo za robociznę od 15 do 19 zł/m2.

Regipsy – szpachlowanie bez tajemnic

Płyty gipsowo-kartonowe to praktyczne i popularne rozwiązanie, także ze względu na łatwe szpachlowanie. Po lekturze naszego artykułu wiesz już, jak się do niego się przygotować. Dowidziałeś się także, jak prawidłowo szpachlować regipsy.

Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz remont, w tym szpachlowanie płyt gipsowych, zapraszamy do zapoznania się z asortymentem sklepu Castorama.pl. Znajdziesz tutaj wszystkie potrzebne akcesoria, materiały oraz narzędzia przeznaczone do prac z regipsami. Oferujemy wysoką jakość oraz atrakcyjne ceny.

Nie zwlekaj, odwiedź Castorama.pl i wyremontuj z nami Twój dom!

 

Data publikacji 30-11-2021
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak zmienić kolor tynku mozaikowego?

Jak zmienić kolor tynku mozaikowego?
Wszystko w miarę użytkowania z czasem ulega zniszczeniu. Tak samo jest z tynkiem mozaikowym, który jest narażony na działanie różnych cz...
Czytaj więcej

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia
Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Tworzy się z niego fundamenty, ściany i stropy, a także elementy konstrukcyjne. Nie je...
Czytaj więcej

Tynki maszynowe – cena, montaż i zastosowanie

Tynki maszynowe – cena, montaż i zastosowanie
Szukasz sposobu na szybkie nakładanie tynku? Doskonale nadają się do tego tynki maszynowe. Cena tego materiału jest niewygórowana i odznacza si...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak szpachlować regipsy – instrukcja krok po kroku