![]() |
Farba Colours Premium subtelny różowy |
Aranżacja sypialni – domowej oazy wypoczynku
Sypialnia jest pokojem, w którym panuje spokój i cisza – tutaj odpoczywamy, relaksujemy się, regenerujemy siły. Jej aranżacja powinna obejmować nie tylko odpowiednie elementy wyposażenia, szczególnie w postaci wygodnego łóżka, ale także właściwą kolorystykę, która będzie sprzyjała wyciszeniu. Nawet jeśli tak właśnie jest, nasza sypialnia może z czasem okazać się dla nas mało ciekawa – w takim wypadku wystarczy kilka zmian, by znów zachwyciła nas swoim urokiem. Zmieńmy nieco kolor ścian lub dodajmy im dynamiki za pomocą dekoracyjnych wzorów. Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie fototapety bądź tapety. Na końcu przyjrzyjmy się tekstyliom i dodatkom – ich wymiana będzie przysłowiową kropką nad i, która zwieńczy metamorfozę sypialni.
Etap I Malowanie
Malowanie pokoju to szybki sposób na nadanie mu nowego wizerunku – wiąże się z potrzebą zabezpieczenia lub wyniesienia elementów wyposażenia, jednak w sprzyjających okolicznościach jesteśmy w stanie uporać się z aplikacją farby w jeden dzień. Jeżeli chodzi o wybór emulsji, która sprawdzi się w sypialni, do wyboru mamy cały szereg preparatów – od akrylowych, przez lateksowe, po ceramiczne – jeśli sypialnia służy nam niemal wyłącznie jako pokój, w którym wypoczywamy, z powodzeniem wystarczy farba lateksowa.
![]() |
Szablon Colours XXL apple tree 84 |
Pozostaje jeszcze dobór kolorów do sypialni. Tutaj mamy wiele możliwości – uwzględnijmy jednak fakt, że wybrane odcienie nie powinny być zbyt jaskrawe, bo w efekcie zamiast uspokajać, będą działać na nas pobudzająco i drażniąco. W sypialni sprawdzą się pastele oraz barwy stonowane, np. błękity (od jasnych po nieco ciemniejsze), zielenie, fiolety i rozmyte szarości.
Jeśli wszystkie ściany w naszej sypialni pomalowane są na taki sam kolor, dobry efekt przyniesie także przemalowanie na inny odcień tylko jednej z nich. Nową barwę dobierzmy na zasadzie harmonii lub kontrastu – w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Uzupełnieniem malowania będzie też ozdobienie wybranej ściany za pomocą wzoru odmalowanego od szablonu – motyw możemy odwzorować np. na niemalowanej ścianie, tak by kolorystycznie nawiązywał do barwy świeżo odnowionej powierzchni (najlepiej użyć tej samej farby).
Porada eksperta: Jeżeli ściany w naszej sypialni są czyste i podobają nam się takie, jakie są, nie musimy zmieniać ich koloru. Żeby nadać im świeżości, wystarczy kupić lub stworzyć szablon malarski – odmalowany od niego wzór, np. nad wezgłowiem łóżka lub przy szafce nocnej, spełni rolę nowego, ciekawego akcentu. |
![]() |
Tapeta winylowa Exotic 32-457 na flizelinie |
Etap II Tapeta, fototapeta, naklejka ścienna?
Jeśli zdecydowaliśmy się na zmianę wizerunku jednej ze ścian, możemy uniknąć malowania. Wystarczy, że zakupimy tapetę lub fototapetę. Oba materiały spełnią tu podobną rolę: wzorzysta tapeta do sypialni będzie głównym akcentem dekoracyjnym w pomieszczeniu, podobnie jak jedna z fototapet utrzymanych w stonowanej kolorystyce. Dodatkowo dzięki fototapecie możemy wpłynąć na optyczny odbiór wnętrza – podczas urządzania małej sypialni doskonały efekt przyniosą fototapety przestrzenne dające efekt głębi – a tym samym wizualnie powiększające niewielki pokój.
Co jeszcze możemy nakleić na ścianie w sypialni? Poza tapetą i fototapetą pozostają nam dekoracyjne naklejki. Różnorodne wzory, rozmiary i kolory pozwalają na dobór dekoracji pasującej do naszego gust i stylu, w jakim urządzamy wnętrze. Naklejki pełnią podobną rolę co wspomniane wyżej wzory odmalowane od szablonów malarskich – mają nad nimi jednak tę przewagę, że ozdobienie nimi ściany trwa zaledwie chwilę.
Uwaga! Pamiętajmy, że jeśli tapeta lub fototapeta zagości w naszej sypialni, lepiej zrezygnować z dodatkowego ozdabiania pozostałych ścian za pomocą naklejek |
![]() |
Firana Colours Spagetti 90 x 200 cm |
Etap III Tekstylia – firany, zasłony, dywan
Wprowadziliśmy zmiany na ścianach – są przemalowane lub ozdobione wybraną okładziną. To już duża zmiana, a pomieszczenie z pewnością prezentuje się całkiem inaczej niż do tej pory. Teraz czas na wymianę tekstyliów. Firany i zasłony wyglądają w sypialni pięknie – są dopełnieniem jej wystroju, ale także spełniają funkcję praktyczną. Po zimie trzeba je jednak wyprać. To dobry moment, by zmienić dekorację okien – nie zapominając o ich uprzednim umyciu. Co będzie podstawą aranżacji okien w odmienionej sypialni? To zależy od naszych upodobań – jeśli do tej pory były to tkaniny w postaci firan, może tak zostać – sięgnijmy jednak po nowe gotowe firanki lub zlećmy ich uszycie. Niech będą lekkie i swobodnie poruszają się na ciepłym wietrze. Możemy także śmiało sięgnąć po zasłony – również lekkie w stonowanych, jasnych kolorach.
Jeśli natomiast i w tym wypadku oczekujemy większej zmiany, zastąpmy firanki i zasłony roletami bądź żaluzjami. Choć te pierwsze nadają wnętrzu nieco przytulniejszą atmosferę, drugie wnoszą do niego nowoczesność i modny minimalizm. Wszystkie rozwiązania mają swoje zalety i wady, a ich porównanie znajdziemy tutaj.
Mówiąc o tekstyliach, nie sposób zapomnieć o dywanie. Jeśli jest już na wyposażeniu sypialni, z pewnością warto go wyprać, a przynajmniej porządnie wytrzepać. Nawet nieco podniszczony dobrze będzie wymienić na nowy. Dywan nie musi być na tyle duży, by zajmować całą powierzchnię podłogi – w sypialni powinien znajdować się przy łóżku, by można było komfortowo postawić na niego bose stopy podczas wstawania. Dywan – lub np. dwa mniejsze dywaniki – dopasujmy kolorystycznie do nowego wystroju wnętrza.
Porada eksperta: W ramach wymiany tekstyliów pozwólmy sobie także na nową pościel, która uzupełni nasze posłanie. Dobry efekt da też kilka dekoracyjnych poduszek |
![]() |
Poduszka Home 43 x 43 cm multikolor |
Etap IV Dodatki
Wszystkie najważniejsze etapy drobnej przemiany sypialni już za nami – nową aranżację uzupełnijmy teraz ciekawymi dodatkami i dekoracjami. Co mamy do wyboru?
Zwróćmy uwagę na oświetlenie – gdy stara lampa lub kinkiet nie pasuje do nowej sypialni, sprawdźmy, czy możemy wymienić w nich abażury. Te kupimy albo przy odrobinie wysiłku zrobimy samodzielnie. W ostateczności stare modele poddajmy drobnej metamorfozie. W roli dodatków do sypialni sprawdzą się też świecące kule, lampiony, świeczniki i świece – najlepiej zapachowe, które po zapaleniu będą wydzielały przyjemny, delikatny aromat. Jeśli do wnętrza to pasuje, zawieśmy na ścianie obraz na płótnie lub stwórzmy galerię zdjęć – w ten sposób nasz sypialnia stanie się naprawdę „nasza”.
W każdej sypialni sprawdzą się również rośliny doniczkowe umieszczone w eleganckich osłonach. Mogą to być barwnie i długo kwitnące storczyki, paprocie albo wymagające minimum pielęgnacji zamiokulkasy zamioslistne oraz draceny Sandera (zwane inaczej Lucku Bamboo).
Czy wiesz, że...? Do wieszania obrazów, ramek ze zdjęciami, a także wielu innych dekoracji możemy użyć specjalnych rzepów i pasków – poszczególne z nich przystosowane |
![]() |
Fototapeta Sunday 368 x 254 cm |
Podsumowanie
Jak urządzić sypialnię, nie wykonując generalnego remontu? Jak się okazuje, wystarczy drobna zmiana kolorystyczna na ścianach, interesująca okładzina ścienna lub dekoracyjny wzór. Do tego nowe, świeże tekstylia i kilka drobnych dodatków – wszystko razem daje efekt, jakiego oczekiwaliśmy. Dodajmy, że aby odświeżyć sypialnię nie musimy przeprowadzać wszystkich wymienionych etapów prac. Czasem wystarczający efekt wniesie fototapeta, czasem naklejka, a czasem jedynie wymiana dywanu i zasłon. Z zaproponowanych zmian wybierajmy te, które najbardziej nam odpowiadają lub dokonujmy ich stopniowo – w ten sposób możemy co jakiś czas subtelnie zmieniać wystrój sypialni i nigdy się nią nie nudzić.