Produkty

Jak udekorować okno na poddaszu?

Jak udekorować okno na poddaszu?

Okna na poddaszu to często okna umieszczone w skośnych płaszczyznach dachu. Z tego względu mają nieco inny charakter niż tradycyjne okna osadzone w ścianach pionowych – nie montujemy pod nimi parapetów, co znacznie ogranicza możliwości ich udekorowania. Nie jest to jednak niemożliwe – nawet okna połaciowe możemy ozdobić gustownie i elegancko.

uchylne okno na poddaszu dekoracjaBrak parapetu oznacza, że przy okiennej szybie nie umieścimy ulubionych kwiatów doniczkowych czy dekoracyjnych drobiazgów. Tę niedogodność możemy jednak zrekompensować sobie na kilka innych sposobów.

Najbardziej rozpowszechnionym elementem okien połaciowych są rolety i żaluzje. Mają one za zadanie ochraniać wnętrze pomieszczeń przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także przed jasnym blaskiem księżyca czy latarni, utrudniających nocny odpoczynek. Co więcej nowoczesne produkty tego typu łatwo utrzymamy w czystości, o czym dowiemy się z tego artykułu. Jednak poza praktycznym wymiarem, stanowią tez estetyczne uzupełnienie pustej okiennej szyby. Bogata oferta rolet i żaluzji pozwala na wybór produktu idealnie dopasowanego do stylistyki wnętrza, dzięki czemu stanowią one integralny element wystroju. Sprawdzą się one także w pokojach dziecięcych, gdyż wśród rozmaitych wzorów znajdziemy także te bajkowe, znane naszym dzieciom z kreskówek.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by okna osadzone na skośnej płaszczyźnie przyozdobić w tradycyjny sposób – firankami i zasłonkami. Należy jednak pamiętać, by spośród licznych tkanin wybrać te lekkie i by umocować je w nieco inny niż zazwyczaj sposób. Aby materiał nie zwisał prostopadle w dół – co na poddaszu będzie prezentowało się nieestetycznie – należy zamocować go na karniszach, które umieszcza się nie tylko nad, ale i pod oknem. Innym rozwiązaniem jest zebranie tkaniny u dołu przy ścianie za pomocą rozety. Do ozdoby okna połaciowego możemy więc wykorzystać także firanki, które do tej pory zdobiły okna na parterze.

Inną ozdobą okienną, która sprawdzi się także w przypadku okna na poddaszu, jest witraż. W tym wypadku sprawdzą się witraże w formie przeszkleń – częściowych lub zajmujących całą powierzchnię okna. Wykonanie takiej dekoracji najlepiej zlecić projektantowi lub większym firmom, które stworzą wzór idealnie dopasowany do rozmiarów naszego okna i zamontują go. Fakt, że witraże mogą zasłaniać widok na krajobraz na dworze nie ma tu większego znaczenia – z okien połaciowych i tak widzimy głównie niebo. Natomiast promienie słoneczne, prześwietlając różnokolorowy wzór, dadzą niesamowite efekty wizualne, znacznie wpływając na estetykę naszego wnętrza.

Szkło w każdej postaci jest tworzywem, które można ozdobić na wiele sposobów. Jednym z nich jest także zastosowanie oklein (folii okiennych), które zakupić można wokno poddachowe dowolnym rozmiarze i rozmaitych fakturach oraz wzorach. Mogą to być folie bez nadruku, np. szronione, o różnych odcieniach, folie we wzory (także różnokolorowe), folie wycinane, w których dany wzór jest wycinany, a także witrażowe, dające efekt barwionego szkła. Tego typu dekoracje przepuszczają światło i nie sprawiają trudności w montażu, jak również późniejszym demontażu. Na oknie połaciowym możemy nakleić również naklejkę w dowolnym wzorze – wykonuje się je z folii PCV, są odporne na działanie wody, a widniejące na nich wzory nie blakną pod wpływem słońca.

W roli dekoracji okien połaciowych możemy także wykorzystać niedrogie i kolorowe ozdoby żelowe. Tego typu produkty charakteryzują się lekkością i łatwością mocowania oraz ściągania z szyby. Nadają się szczególnie do pokojów dziecięcych, gdyż wśród nich znajdziemy wzory z motywem bajkowym. Jednak różnorodność oferowanych produktów tego typu pozwala regularnie je zmieniać i dostosowywać wystrój okna do pory roku lub rożnych okoliczności. Co więcej, żelowe dekoracje rozświetlane słońcem pięknie błyszczą i nabierają świetlistych barw.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.08.2015
ja włąsnie się bardzo ucieszyłem, jak znalazłem roletę dachową. słońce z rana daje ostro popalić i spać się nie da na poddaszu, na szczęście już kupiłem...

Ocena i komentarz dla:

Jak udekorować okno na poddaszu?