Produkty

Jak ułatwić sobie grabienie

Jak ułatwić sobie grabienie

Wielu właścicieli przydomowego ogrodu lub działki grabienie traktuje jako zło konieczne. Niechęć do grabienia być może spowodowana jest wyborem nieodpowiedniego do tego narzędzia – przyjrzyjmy się pokrótce grabiom – które z nich wybrać?

grabienieGrabienie jest konieczne do utrzymania w czystości odkrytej przestrzeni, czy jest to nieduża działka, przydomowy ogród, czy w końcu miejski park. Niekiedy grabie pomagają w pracy, na przykład w sianokosach przeprowadzanych metodą tradycyjną. Utrzymanie w porządku niewielkiego ogródka czy zagrabienie siana z pola to dwie zupełnie inne czynności i chociaż można wykonać je tym samym narzędziem, działanie takie mija się z celem.

Grabie najczęściej używane są jesienią. Dzięki działaniu pracujących nimi osób zapewnia się trawie optymalny rozwój, który trwa również jesienią, kiedy opadają liście. Te uniemożliwiają promieniom słońca dotarcie do źdźbeł, co - w połączeniu z dużą wilgotnością podłoża - skutkować może chorobami i procesami gnilnymi, a te nie będą korzystne dla roślin zielonych. Aby do tego nie dopuścić, grabimy liście od początku ich opadania. Co więcej – dzięki naszej pracy ziemia na trawniku będzie lepiej napowietrzona, co przełoży się na ładniejszy wygląd zadbanego trawnika.

Jakie powinny być grabie idealne? Lekkie i skuteczne, czyli o takim rozstawie zębów, jaki nam aktualnie jest potrzebny. W sprzedaży można znaleźć już grabie z teleskopowo rozsuwanymi wachlarzami (od 35 do ponad 50 cm) – te przydadzą się zarówno podczas letniego przystrzygania trawy, jak i pozimowych wielkich porządków w ogrodzie. Grabie z regulowanym wachlarzem oraz modele tradycyjne mogą być wykonane z metalu (bardziej solidne, ale cięższe) oraz z tworzyw sztucznych (ich waga może być kilkukrotnie mniejsza od metalowych). Na ciężar grabi wpływa też materiał użyty do wykonania trzonka – najczęściej jest to drewno, ale spotkać możemy też plastikowe i metalowe.grabie Castorama

Lżejsze grabie będą bardziej przyjazne dla naszego trawnika z tej racji, że nie będą wyrywać zdrowych źdźbeł. Nie poradzą sobie jednak z cięższymi odpadami ogrodowymi, które będą omijać – tutaj przyda się narzędzie bardziej masywne. Dużym ułatwieniem dla tych, którzy grabią siano lub świeżo skoszoną trawę będą dodatkowe kabłąki obok zębów wachlarza, których zadaniem jest podtrzymywanie zbieranej trawy. W przeciwnym razie za każdym razem nadmiar trawy i siana wydostaje się spod narzędzia i w efekcie powtarzamy każdą czynność, co wpływa na wydłużenie czasu poświęconego na grabienie.

Oprócz nielicznych udoskonaleń projektowych w konstrukcji grabi możemy posiłkować się takimi mechanizmami jak ogrodowy odkurzacz z funkcją dmuchawy. Jakkolwiek możliwości jego zastosowania w ogrodzie nie ograniczają się do pomocy przy zbiorze liści, pamiętajmy, że tego typu udogodnienie nie przyda nam się do takich prac, jak na przykład grabienie żwiru na ogrodowych alejkach. Tutaj grabie druciane sprawdzą się najlepiej, a uporządkowana dzięki nim ścieżka, wytyczona wg zasad feng shui, stanie się przestrzenią do przepływu pozytywnej energii.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum
Pielęgnacja ogrodu to trudne zadanie, które przynosi olbrzymią satysfakcję. Zadbany zielony zakątek może przynieść Ci orzeźwienie po dniu pełny...
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi trzonowanych do ogrodu

Przegląd narzędzi trzonowanych do ogrodu
Pielęgnacja ogródka, warzywnika czy rabatek wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi trzonowanych. Ich szeroki wybór pozwala nam na dob...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.10.2016
Zgadzam się, że złe grabie to mogą porządnie mnie zniechęcić. Najlepsze są te z gęstymi dość i długimi pręcikami metalowymi.

Ocena i komentarz dla:

Jak ułatwić sobie grabienie