Produkty

Jak upiększyć schody wewnętrzne?

Jak upiększyć schody wewnętrzne?

Schody wewnątrz mieszkania coraz częściej znajdują usytuowanie w przestrzeni wspólnej, na przykład w salonie. Przez to, że mają fantazyjny kształt, stanowią największą dekorację wnętrza. Czy prowadzą na antresolę, czy bardziej rozbudowane piętro, możemy zadbać o to, by były jeszcze bardziej malownicze. Jak to zrobić?

schodyW standardowo projektowanych i stawianych budynkach schody są traktowane głównie funkcjonalnie – mają za zadanie umożliwiać komunikację pomiędzy strefą nocną a dzienną domu, sytuowane są w okolicach dalekich od miejsc wspólnych – w przedpokoju czy w okolicach drzwi wejściowych. Nie jest wykorzystywany potencjał dekoracyjny, jaki w nich drzemie.

Świadomi tego faktu właściciele dopiero projektowanych budynków zmieniają usytuowanie schodów i zapraszają je na salony, dokąd też przenosi się komunikacja między piętrami czy piętrem lub nawet samą antresolą. W parze z nowym umiejscowieniem idą też odmienne, bardziej rozbudowane kształty schodów i coraz to nowe materiały do ich wykonania, korespondujące z wyglądem salonu. Schody stają się dekoracją i to dekoracją pokaźnych rozmiarów, zwłaszcza jeżeli pomieszczenie, które ozdabiają, ma ściany wyższe niż 4 m. Źle wykonane (a wcześniej zaprojektowane) schody sprawią, że swoim wyglądem zdominują nawet tak pokaźną przestrzeń. Trudno też będzie mówić o funkcji dekoracyjnej, jaką miałyby sprawować.

Schody są konstrukcją, którą można ustawić w centralnej części salonu lub w jednym z jego boków, gdzie rolę balustrady przejmie jedna ze ścian. Tego typu rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – przestrzeń pod schodami nadaje się do zagospodarowania w różnorodny sposób i nawet w otwartej przestrzeni jest wydzielona optycznie i niejako zrośnięta ze schodami. Możemy urządzić w niej nie tylko garderobę czy składowisko ubrań na przyszły sezon i sprzętu AGD, ale też – i tu przyda się odpowiednie oświetlenie – kącik do odrabiania lekcji czy nawet miejsce do oglądania telewizji.

Aby schody należycie się prezentowały, przyciągać wzrok powinien ich kształt oraz jakość materiałów użytych do budowy. Kiedy jednak schody nie są wyposażone w fantazyjnie ukierunkowane stopnie wyłożone egzotycznym drewnem, nie stoimy na przegranej pozycji – ponownie schodów nie postawimy, ale możemy wyposażyć je w nadającą całej konstrukcji zwiewny wygląd balustradę wykonaną z połączenia stalowych i szklanych elementów. Jeśli całość wnętrza jest zaaranżowana w tradycyjny, a nie nowoczesny sposób, lepiej będą się tu prezentować elementy ręcznie kute.

Schody możemy – a nawet powinniśmy – oświetlić w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom podczas korzystania z nich w godzinach nocnych i aby je wyeksponować. W tym celu najlepsze będą taśmy ledowe, które zamocować można w noskach wystających poza stopnie. Więcej możliwości mamy w przypadku schodów usytuowanych wzdłuż ściany. W tym wypadku oprawy świetlne będą się prezentować w interesujący sposób umieszczone nad co drugim czy co trzecim stopniem, tuż nad nim lub nad cokolikiem, który wykańcza każdy ze stopni. taśma LED

Aby wygląd schodów był wtopiony we wnętrze, do ich wykończenia powinno się użyć tych samych materiałów, jakie zdobią na przykład drewnianą posadzkę – uzyskamy wtedy wrażenie dynamicznego ruchu skierowanego w stronę piętra lub antresoli. W celach dekoracyjnych użyć też możemy przestrzeni ściany tuż przy schodach – jeśli całość pomalujemy na biało, a stopnie zakotwione są pojedynczo w ścianie, za dnia droga na górny poziom mieszkania będzie niemal niewidoczna, za to po zapadnięciu zmroku, wraz z oświetleniem każdego stopnia z osobna, sprawiać będzie tajemnicze wrażenie i zachęci do odwiedzin góry naszego lokum. Ciekawy efekt, w zestawieniu z bielą ściany, nadadzą też pociągnięte na czarno powierzchnie stopni – uzyskamy tym samym kontrastowe połączenie, które widziane z pewnej odległości będzie symetrycznym rysunkiem składającym się z pionowych linii na białym tle – nada to salonowi wrażenia lekkości i dynamiki.

Powierzchnia stopni, które usytuowane są od posadzki po górne piętro, służyć nam też może jako przestrzeń do wykorzystania. Możemy na schodach poustawiać, oczywiście umożliwiając swobodne przejście używającym ich osobom, część naszego księgozbioru, płyty muzyczne czy różnokolorowe szkatułki, w których znaleźć się mogą jubilerskie precjoza czy rodzinne pamiątki. Tuż na wysokości naszych oczu dobrze będą się prezentować rodzinne zdjęcia, najlepiej oprawione w kolory przypominające wykończenie schodów. Jeśli w pobliżu znajdują się okna, w tego typu miejscu dobrze będą się czuły rośliny, zwłaszcza zwisające, o ile tylko korzystający ze schodów nie będą zahaczać o ich liście. Kwiaty szczególne malowniczo prezentują się na schodach drewnianych.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?
Schody nadają estetyczny i oryginalny charakter pomieszczeniu, w którym się znajdują. Ponadto są kluczowym uzupełnieniem całej aranżacji domu. ...
Czytaj więcej

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?
Prawidłowy montaż samej balustrady nie zawsze będzie oznaczać zadowalający efekt końcowy pod względem wizualnym. Aby zapewnić sobie estetyczne wyk...
Czytaj więcej

Pielęgnacja drewnianych poręczy

Pielęgnacja drewnianych poręczy
Drewniane poręcze spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowania schodów – dzięki nim wchodzi się i...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak upiększyć schody wewnętrzne?