Aneks – trochę salon, trochę kuchnia
O ile zadanie wykończenia podłogi w odseparowanej od innych pomieszczeń kuchni nie jest trudne, o tyle może takie być w przypadku wydzielenia w salonie jedynie części służącej do przygotowywania posiłków. Niestety w wielu mieszkaniach musimy zdecydować się na podobne rozwiązanie, nawet jeśli wolelibyśmy oddzielić te pomieszczenia. Nie zawsze podobne otwarcie przestrzeni ma więcej zalet niż wad, a w wypadku aneksu kuchennego musimy dokładnie przemyśleć jego urządzenie tak, aby przestrzeń była zarówno spójna wizualnie, jak i bezpieczna oraz niekłopotliwa w sprzątaniu. Zazwyczaj pomieszczenie, w którym zostanie połączony salon z kuchnią nie jest ogromne, a od jego ułożenia zależy również to, jak możemy rozplanować jego sfery. Gdy przychodzi do projektowania aneksu, koniecznie weźmy pod uwagę to, jak wykończyć jego podłogę.
Podłoga w kuchni i salonie
W samej kuchni zapewne położylibyśmy płytki ceramiczne. W tym pomieszczeniu często podłoga ulega zabrudzeniom i zawilgotnieniu, a kafle są odporne również na uszkodzenia mechaniczne i działanie detergentów. Jednak trudno wykończyć nimi podłogę również w salonie. Pokój, który ma kojarzyć się z ciepłem i relaksem, nie powinien mieć zimnej posadzki. Jednak nowoczesne rozwiązanie pozwoli nam w tej kwestii na kompromis. Możemy zainstalować ogrzewanie podłogowe, dzięki czemu płytki poza aneksem kuchennym będą o wiele bardziej „przytulne”. Wtedy wystarczy, że położymy w części wypoczynkowej dywan lub kilka mniejszych chodniczków, a część kuchenna również będzie doskonale komponować się z całością, a jednocześnie pozostanie maksymalnie funkcjonalna i zabezpieczona. W takim wypadku możemy wybrać płytki ceramiczne w jaśniejszych odcieniach, najlepiej imitujące deski drewniane – w ten sposób ochronimy sferę wypoczynkową przed jednoznacznym skojarzeniem z zimną, twardą podłogą.
Jak można wykończyć podłogę w aneksie kuchennym?
Inną propozycją są różne formy łączenia podłóg między dwoma sferami. Możemy tu wybrać rozmaite zestawy – płytki ceramiczne z drewnem, panelami, wykładziną dywanową. Tam, gdzie będą stykać się różne posadzki, wykorzystajmy specjalne listwy łączeniowe. Pamiętajmy, że najbardziej istotna jest część podłogi w aneksie kuchennym, która znajduje się w pobliżu zlewu i kuchenki, jednak tam, gdzie biegnie blat również warto, aby podłoże było trwałe, łatwo zmywalne i twarde, a także odporne na wysoką temperaturę. Czy aneks kuchenny może być wykończony panelami podłogowymi? Jeśli chcemy jednolitej posadzki w całym pomieszczeniu, wybierzmy taki rodzaj desek trójwarstwowych, który gwarantuje nam wysoką odporność na wilgoć, ścieranie, tłuszcz (również gorący) i detergenty.