Produkty

Jak urządzić pokój dzielony z inną osobą?

Jak urządzić pokój dzielony z inną osobą?

Czy to w przypadku pokoju dla dzieci, czy też stancji studenckiej, dzielone pomieszczenie powinno być w odpowiedni sposób urządzone. Każda z osób, która będzie go zamieszkiwała potrzebuje własnej przestrzeni. Jak urządzić taki pokój?

parawanWspólny pokój – dla kogo?

To, jak będziemy urządzać taki pokój, zależy w dużej mierze od tego, kto będzie w nim urzędował, a także od tego w jakim wieku są współlokatorzy. Jeśli pomieszczenie ma być dzielone przez rodzeństwo w wieku dziecięcym, nie musi ono być wyraźnie oddzielane. Należy jednak pamiętać, że dziewczynka i chłopiec będą mieli nieco inne potrzeby, a każde dziecko również potrzebuje przestrzeni dla siebie. Najważniejszą zasadą oraz pierwszym krokiem w urządzaniu dzielonego pokoju jest wyznaczenie dwóch podobnych połówek, tak aby żadna ze stron nie była zbytnio poszkodowana. Zwróćmy również uwagę, żeby podzielić pomieszczenie w taki sposób, żeby każdej z osób dać nieco osobistej przestrzeni. Jeśli współlokatorzy znają się i chcą ze sobą spędzać czas, można swobodnie wyznaczyć wspólną część pokoju – np. do nauki i zabawy, a sferę do wypoczynku przedzielić parawanem. Jeśli jednak dzieci się kłócą, lepiej oddzielić je również na czas pracy przy biurku.

Urządzamy pokój dla współlokatorów

W przypadku osób dorosłych, np. studentów, urządzanie pokoju może być nieco skomplikowane, ale podstawą tutaj jest przygotowanie go w jak najbardziej neutralny sposób. Wyposażmy go tak, aby można było dość łatwo zmienić jego aranżację, ponieważ osoby, które będą go dzielić, mogą dojść do własnego systemu, który będzie im najbardziej odpowiadał. Podstawą jednak będzie urządzenie go tak, aby jak najbardziej oddalić od siebie strefy poszczególnych lokatorów.

Regał Form Mixxit 9-komorowy 108 x 108 x 33 cm białyDwa osobne łóżka powinny znaleźć się np. po dwóch przeciwległych stronach pokoju, a jeśli mają być naprzeciwko siebie upewnijmy się, że pomiędzy nimi jest miejsce na to, aby stworzyć strefę wspólną czy też postawić jakieś meble, które będą je od siebie oddzielać. Również biurka i szafy powinny być osobne dla każdego z lokatorów. Warto wyposażyć pokój w parawan, który mieszkańcy mogą wykorzystać wedle swoich potrzeb. Jeśli pokój jest duży postawmy regały czy inne meble z obu stron, tak aby oddzielały strefy mieszkańców – będą doskonale izolować, dając poczucie intymności. Inną formą odgrodzenia mogą być zasłony zawieszone na drążkach.

Wspólna część w pokoju dzielonym

W każdym pomieszczeniu, w którym będą przebywać dwie osoby, warto urządzić tak, aby znalazł się w nim kącik wspólny. Mała sofa i stolik pozwolą współlokatorom w tym samym czasie relaksować się czy jeść posiłek. Taka strefa może też odpowiednio oddzielać dwa kąty pokoju, w których urządzone są poszczególne części. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, zastanówmy się nad jednym biurkiem, lecz na tyle długim, aby obie osoby mogły wspólnie przy nim siedzieć. Optymalnie byłoby wtedy, gdyby nie musiały być umiejscowione obok siebie, a naprzeciwko.

Data publikacji: 19.01.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Dlaczego warto wybrać meble modułowe? Zobacz asortyment serii Atomia

Dlaczego warto wybrać meble modułowe? Zobacz asortyment serii Atomia
Meble modułowe Atomia pomogą Ci stworzyć wyposażenie domu idealnie dopasowane do wnętrza i Twoich potrzeb. Z dostępnego asortymentu skompletujesz m.in...
Czytaj więcej

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów
Mimo że małe mieszkania uznaje się za trudniejsze w aranżacji, stosunkowo łatwo możesz stworzyć w nich funkcjonalną i komfortową przestrzeń. Przyda Ci...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić pokój dzielony z inną osobą?