Produkty

Jak urządzić pokój gościnny?

Jak urządzić pokój gościnny?

Jak urządzić pokój gościnny? Zdjęcia luksusowych pokoi butikowych hoteli powinny Cię zainspirować. Pokój gościnny powinien zawierać w sobie to, co całe mieszkanie: miejsce do spania, do przechowywania, relaksu, a nawet pracy! Podpowiadamy, jak urządzić pokój gościnny.

Przejdź do następnych akapitów:

To, jak urządzić pokój gościnny zależy przede wszystkim od powierzchni, jaką dysponujesz, typu mieszkania lub domu oraz stylu, w jakim urządzasz pozostałe wnętrza. Do nowoczesnych pomieszczeń nie będzie pasować bowiem przytulny pokój w stylu angielskiej wsi, a w przytulnym domu pusty, loftowy „pokój hotelowy” może wydawać się zimny i niezapraszający. Zobacz, jakie elementy warto umieścić w pokoju gościnnym, jakie meble najlepiej tam wstawić i jak go udekorować. Czy pokój gościnny może spełniać jeszcze inną funkcję w domu? Przeczytaj ten artykuł i znajdź odpowiedź na te nurtujące pytania.

Jak urządzić pokój gościnny? Jaki styl wybrać?

Na początek zastanów się, jaką rolę pełni pokój gościnny w codziennym życiu Twojego mieszkania. Na pokój gościnny decydują się zwykle osoby, które posiadają dodatkową przestrzeń, którą nie koniecznie chcą zamieniać na biuro, gabinet czy pokój dziecięcy. Pokój gościnny to idealne rozwiązanie dla tych, którzy często goszczą w swoich progach przyjezdnych, czy to w mieszkaniu w centrum dużego miasta, czy na sielskiej wsi, gdzie goście szukają chwili relaksu i wytchnienia.

W jakim stylu wykończyć pokój gościnny? Aranżacja tego dodatkowego pomieszczenia powinna być spójna z koncepcją całego mieszkania. Najlepiej jednak znaleźć wypadkową pomiędzy swoim stylem, a uniwersalnym, hotelowym szykiem. Pokój gościnny powinien sprawiać wrażenie otwartego na przybyszy. Pomieszczenie bardzo spersonalizowane może wywoływać u gości uczucie skrępowania. Dobrze jeżeli przyjezdni poczują się w Twoim domu komfortowo, swobodnie, jak u siebie.

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój gościnny? Inspirację niech stanowią dla Ciebie zdjęcia pokoi hotelowych. Te wnętrza są bardzo dobrze przemyślane pod kątem funkcjonalnym. Ważne, żeby pokój ten spełniał wiele funkcji i był całkowicie wystarczalny dla gościa − tak w czasie relaksu, przygotowania do wyjścia, jak i do pracy zdalnej, tak popularnej w dzisiejszych czasach.

A czy pokój gościnny może spełniać jeszcze inną funkcję w domu? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza, jeżeli masz niewielki metraż. Pokój gościnny dość łatwo zamienić w gabinet czy biuro. Jak to zrobić? W pokoju zainstaluj szafki z nieprzezroczystymi drzwiczkami zamiast regałów − w ten sposób przed przyjazdem gości zamkniesz wszystkie swoje materiały biurowe za drzwiczkami. Dodatkowo przy rozplanowywaniu mebli skup się na tym, aby biurko stanowiło jedynie jeden z elementów pomieszczenia, a nie znajdowało się w centrum zainteresowania. Do pomieszczenia wielofunkcyjnego wybierz także rozkładaną kanapę zamiast łóżka.

pokój gościnny jak urządzić

Co powinno się znaleźć w pokoju gościnnym? Meble, oświetlenie i lustra

Nakreśliliśmy już, jakie przeznaczenie i charakter powinien mieć pokój gościnny. Jak urządzić jego wnętrze i jakie meble najlepiej do niego wstawić? Pokój ten powinien zawierać kilka kluczowych elementów. Wymieniamy je w kolejności od najważniejszego do najmniej istotnego. Dlaczego? Jeżeli w pokoju zabraknie przestrzeni, zrezygnuj z kilku ostatnich pozycji.

1. Łóżko czy kanapa?

Pokój gościnny ma przede wszystkim spełniać funkcję sypialni dla gości. Najlepszy nocny wypoczynek zapewni wygodne, podwójne łóżko. Na to rozwiązanie mogą pozwolić sobie osoby, które dysponują sporą dodatkową przestrzenią i nie chcą wykorzystywać pokoju gościnnego w innych celach, np. jako gabinetu czy biblioteki.

A co, z mieszkaniami o mniejszym metrażu? Tu dobrze sprawdzi się wygodna, rozkładana kanapa, najlepiej z systemem do przechowywania pościeli. Kanapa powinna być podwójna i dobrze wpisywać się w całą aranżację pokoju tak złożona, jak i po rozścieleniu.

W przypadku naprawdę dużych pomieszczeń możesz pozwolić sobie na umiejscowienie  w pokoju gościnnym łóżka oraz kanapy − w takim układzie będzie ona stanowiła miejsce do wypoczynku dziennego, np. do czytania książki.

2. Szafa i szafka nocna

W pokoju gościnnym powinna znaleźć się też niewielka szafa, aby Twoi goście mogli rozpakować swoje bagaże. Najlepiej kiedy szafa będzie miała sekcję na wieszanie oraz kilka półeczek. Zapewnij także wieszaki, aby łatwo można było rozwiesić ubrania. Funkcję miejsca do przechowywania spełni także niewielka komódka z szufladami.

Bardzo ważnym elementem, który powinien znaleźć się w pokoju gościnnym jest szafka nocna lub nakaslik. Postaw ją przy łóżku (najlepiej z obydwu stron) lub przy oparciu kanapy, tak aby znajdowała się za głową gościa śpiącego na rozłożonym wypoczynku.

3. Oświetlenie przy łóżku

Kolejny ważny element, który co prawda nie wpisuje się w kategorię mebli, jednak jest niezwykle istotny przy urządzaniu pokoju gościnnego, są strategicznie rozmieszczone lampy. Zapewnij swojemu gościowi komfortowy wypoczynek nocny i ustaw lampkę nocną na szafce nocnej lub stoliku obok kanapy. Dzięki temu gość nie będzie musiał zasypiać przy zapalonym górnym świetle czy w całkowitej ciemności.

4. Biuro i toaletka

W pokoju gościnnym warto umiesić biurko z ozdobnym krzesłem. Może ono spełniać dwojaką funkcję: po pierwsze − to dobre miejsce do pracy, po drugie − sprawdzi się jako miejsce do wykonywania makijażu czy przygotowywania się do wyjścia. Biurko nie musi być szerokie − 40-60 cm szerokości w zupełności wystarczy.

5. Lustro

W pokoju gościnnym musisz umieścić lustro, a właściwie dwa lustra. Pierwsze duże, aby można było zobaczyć całą sylwetkę − możesz zawiesić je na ścianie lub też kupić szafę, w której drzwiach będzie znajdować się zwierciadło. Drugie, mniejsze − może być ono przenośne i sprawdzi się u kobiet, które będą chciały wykonać makijaż. Dobrym pomysłem jest umieszczenie lustra nad biurkiem − wtedy będzie ono odgrywać rolę biurka oraz toaletki.

6. Miejsce do wypoczynku dziennego

W przypadku, kiedy masz na to przestrzeń, pomyśl także o miejscu, w którym Twoi goście będą mogli usiąść i odpocząć w ciągu dnia, np. zestawie foteli lub choć jednym fotelu, nierozkładanej sofie i stoliku kawowym.

jak urządzić pokój gościnny

Dodatki i akcesoria do pokoju gościnnego − co powinno czekać na gościa?

Dodatki, takie jak dywany, zasłony lub/i żaluzje, narzuty, obrazy i lustra dodadzą pomieszczeniu charakteru i zdefiniują styl. Jak udekorować więc pokój gościnny? Pomyśl o tym, że Twoi goście powinni czuć się bardzo komfortowo, a wnętrze powinno mieć zapraszający i przytulny charakter. W pokoju połóż więc puchaty dywan, na którym przyjemnie stawać bosą stopą po przebudzeniu. Nie zapomnij także o zasłonach lub żaluzjach, które dobrze ochronią przed światłem dziennym − czasem goście po długiej podróży będą chcieli nieco dłużej pospać.

W pokoju umieść na ścianach ciekawe obrazy lub grafiki, które nawiązywać będą do designu wnętrza − unikaj prywatnych zdjęć z podobiznami bliskich − to może sprawić, że goście poczują się nieswojo. Zamiast tego wybierz fotografie miast lub martwą naturę.

W pokoju umieść też kilka rzeczy, które mogą się przydać podróżnym − na łóżku powinny leżeć przygotowane świeże ręczniki, a w szafie na gości może czekać szlafrok i pantofle. Zainwestuj też w komplet nowej pościeli oraz narzutę na łóżko czy kanapę. W pokoju postaw też tacę z wodą i szklankami. Dobrym pomysłem jest zostawienie małego koszyczka z przydatnymi przyborami, np. stoperami do uszu, grzebieniem, miniaturami kosmetyków toaletowych, środkami higienicznymi.

Przygotuj pokój gościnny na miarę 5-gwiazdkowego hotelu!

Dalej poszukujesz inspiracji, jak urządzić pokój gościnny? Wczuj się w rolę podróżnego i zastanów się, w jakim pomieszczeniu czułbyś się komfortowo. Zawsze dobrze czerpać pomysły z hotelowych rozwiązań − w ten sposób zapewnisz swoim gościom pobyt na miarę 5-gwiazdkowego hotelu.

Data publikacji: 28.09.2021
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Biuro w domu – inspiracje, które pomogą Ci zaaranżować miejsce do pracy zdalnej

Biuro w domu – inspiracje, które pomogą Ci zaaranżować miejsce do pracy zdalnej
Coraz więcej osób zmuszonych jest łączyć sferę mieszkalną z biurową. Jak zaaranżować domowe biuro, jeśli ma się do dyspozycji cały pokój...
Czytaj więcej

Dekoracje z suszonych kwiatów – jesienne ozdabianie salonu

Dekoracje z suszonych kwiatów – jesienne ozdabianie salonu
Dekoracje z suszonych kwiatów i traw, szczególnie w neutralnym, beżowym kolorze, to hit ostatnich miesięcy. Nadają pomieszczeniu lekkośc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić pokój gościnny?