Produkty

Styl eklektyczny we wnętrzach - pozbądź się nudy!

Styl eklektyczny we wnętrzach - pozbądź się nudy!

Styl eklektyczny we wnętrzach to dobry wybór aranżacji dla tych wszystkich, którzy chcą odmienić wnętrze, ale nie chcą rozstać się z ulubionymi sprzętami, które stanowią elementy wyposażenia od pokoleń. Jak go umiejętnie wykorzystać, by efekt był spektakularny?

Przejdź do następnych akapitów:

Eklektyzm w aranżacji wnętrz oznacza łączenie, odważne czerpanie z dorobku innych kultur i wytworów meblarstwa i sztuki z różnych wieków. Urządzić mieszkanie na sposób eklektyczny jest łatwo, ale uzyskać przy tym nastrój, jaki chcemy odczuwać sami i jaki chcemy, aby był współudziałem naszych gości, już nie. Poprzez udane połączenie tego, co nowoczesne, z tym, co wykonane zostało w zamierzchłej przeszłości, z uwzględnieniem ponadczasowych sprzętów z dalekich krain, otrzymamy styl eklektyczny. Co jednak jest trudnego w swobodnym mieszaniu starego z nowym i tradycyjnego, swojskiego z egzotycznym?

Styl eklektyczny – co to za styl? Cechy charakterystyczne

Jak można zdefiniować styl eklektyczny? Eklektyzm znany był od wielu stuleci – w architekturze traktuje się go jako jeden z odłamów historyzmu. Eklektyczny styl jest łączeniem w jedną całość zróżnicowanych elementów, przedmiotów, a w szerszym rozumieniu także pojęć lub teorii. Eklektyzm był przejawem postmodernistycznego zaburzenia relacji między sztuką elitarną i masową. Wnętrza eklektyczne wywoływały nierzadko kontrowersje i często towarzyszyły artystom, przedstawicielom awangardy i wszystkim tym, którzy chcieli zmieniać dotychczasowe zasady.

Chaos, bogactwo, a nawet nadmiar form i kształtów oraz mnogość kolorów to cechy, z którymi wielu z nas kojarzy z eklektyzmem. Wnętrza, które wyróżnia styl eklektyczny, były wypełniane meblami z różnych epok, na ścianach i podłogach wisiały pozornie nie pasujące do siebie dywany lub kilimy, a detale architektoniczne w pomieszczeniach przypominały zapomniane historie przodków. Jak eklektyzm przetrwał do naszych czasów i odnajduje się we współczesnych aranżacjach?

Nowoczesne eklektyczne wnętrze nie zawsze wypełnione jest wieloma przedmiotami i dodatkami. Bardzo często eklektyczny styl przejawia się w urządzeniu mieszkania zgodnie z aktualnymi trendami, np. w stylu loftowym, industrialnym lub minimalistycznym, które zostało uzupełnione o rodzinne pamiątki, ukochane starocie lub tekstylia o zróżnicowanej fakturze. Wnętrza eklektyczne dają poczucie ciepła, są przytulne, nieco nonszalanckie, ale z pewnością nie można im odmówić jednej cechy – sprawiają, że każdy domownik świetnie w nich odpoczywa i pragnie jak najdłużej cieszyć się każdą chwilą w tak niesamowitych przestrzeniach.

eklektyczny styl

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak stworzyć mieszkanie w tym stylu?

Czy można zaplanować styl eklektyczny? Wnętrza pełne rupieci i nietuzinkowych bibelotów mogą nieco przytłaczać, dlatego jeśli zdecydujesz się na eklektyzm, styl ten powinien odzwierciedlać twoją osobowość i wpływać pozytywnie na samopoczucie wszystkich domowników. Jak zaprojektować eklektyczne wnętrze?

W tym stylu, jak w żadnym innym w urządzaniu wnętrz, liczy się umiar, smak i umiejętność dopasowywania elementów na pozór nieprzystających do siebie. Jeśli damy się ponieść pasji łączenia wszystkiego ze wszystkim, jeśli dołączymy do tego dowolność w kolorystyce ścian i podłogi, efektem może być chaos, który sprawi, że w naszym lokum będziemy się czuli przytłoczeni, zniechęceni i będziemy szukać okazji do wyjścia z niewygodnie urządzonych czterech ścian. Jak temu zaradzić?

Jeśli nie czujesz się na siłach, by dopasowywać do siebie różne przedmioty, zdaj się na pomoc specjalisty. Dekoratorzy wnętrz urządzenie mieszkania w stylu eklektycznym potraktują jako wyzwanie – nie tylko będą mieli okazję wykazać się wiedzą na temat różnych, odmiennych od siebie aranżacji, ale także uruchomią własną kreatywność i poczucie smaku. Pozwolą one na stworzenie przestrzeni odpowiedniej dla tych sprzętów, z którymi nie chcesz się rozstać, czy to ze względów sentymentalnych, czy dlatego, że traktujesz je jako lokatę kapitału.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie urządzić mieszkania w stylu eklektycznym, pomocne będzie zapoznanie się z kilkoma radami, które pozwolą Ci w krótkim czasie zrealizować nasze pomysły w taki sposób, by we własnoręcznie urządzonym wnętrzu dobrze czuli się też pozostali domownicy oraz nasza rodzina i grono znajomych.

Niestety, ograniczeniem dla stylu eklektycznego jest przestrzeń, a konkretnie jej niedostatek. Aby poszczególne przedmioty i meble zebrane w celu ich zgrupowania w jednym miejscu miały okazję się należycie prezentować, potrzebują do tego wystarczająco dużo miejsca, więcej niż w pozostałych aranżacjach. Eklektyzm w urządzaniu wnętrz sprawdzi się wtedy, kiedy pomieszczenie jest na tyle przestronne, by dać patrzącemu na nie wrażenie oddechu, przewiewności.

Jeśli łączysz ze sobą meble stare i nowe, ograniczaj ich ilość. Nadmierne przeładowanie przedmiotami dodatkowo w niedużej przestrzeni natychmiast wywoła uczucie przytłoczenia, chaosu, a nawet bałaganu. Starannie dobrane meble, o nierzadko wyrazistych, zdecydowanych barwach, nie powinny sąsiadować ze sobą w bezpośredniej bliskości.

eklektyzm styl

Przykładowo – jeśli centrum salonu stanowi zabytkowy, ciężki, bogato zdobiony, ciemnej barwy stół, lepiej będzie postawić przy nim krzesła w tym samym stylu (a nawet wykonane w tej samej pracowni), niż otoczyć go designerskimi cudeńkami, które – same w sobie urzekające kształtem i użytymi materiałami – nijak do zabytkowego, poczciwego stołu nie będą pasować.

Dobrym pretekstem do wyposażania mieszkania w coraz to nowe eksponaty może być nasza pasja podróżnicza. Ręcznie wykonane dzieła sztuki ludowej, czy to z Dalekiego Wschodu, czy z Afryki, znakomicie wpiszą się w klimat sypialni czy salonu, w którym zastosowano odważne połączenia kolorystyczne. W takim towarzystwie doskonale odnajdą się delikatne lampki stołowe z naturalnego włókna bambusowego. Całość wakacyjnej aranżacji możesz dopełnić wzorzystym dywanem w stylu folk który zabierze Cię do odległych zakątków globu, byś mógł poczuć się jak na wymarzonych wakacjach.

Nowoczesne wzornictwo przemysłowe dobrze wpisze się w odmienny klimat, na przykład nastrojową, romantyczną sypialnię, jeśli designerski sprzęt będzie użyty pojedynczo, przykładowo jako źródło oświetlenia. Im więcej nowocześnie wyglądających przedmiotów umieścisz w aranżacji nieodwołującej się do teraźniejszości, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania chaosu. Wyjątkiem jest armatura łazienkowa i kuchenna – jeśli zdecydujesz się na baterię umywalkową wykończoną stalą nierdzewną czy chromem, bądź konsekwentny w wyborze i kolejne elementy armatury niech stanowią produkty pochodzące z tej samej kolekcji.

Eklektyzm – wnętrza pełne inspiracji

Zastanawiasz się jak uzyskać styl eklektyczny? Wnętrza Twojego salonu mogą wypełnić przyjemne w dotyku tekstury i materiały, szczególnie przydatne w jesienne i zimowe wieczory. Mogą to być puszyste koce w unikatowym, zielonym kolorze, połączone z zestawem wielobarwnych poduszek.  Będą one atrakcyjnie prezentować się na gładkiej kanapie lub w towarzystwie grubego dywanu o jednolitej strukturze.

Wnętrza eklektyczne z pewnością ociepli różnorodne oświetlenie. Aby całość nie prezentowała się zbyt ciężko, możesz na tle minimalistycznych, prostych ścian i gładkich podłóg umieścić komplet lamp i oryginalnych abażurów. Każdy element oświetlenia może przypominać inną epokę lub styl – industrialne żarówki w prostej oprawie, zwisające z sufitu masywne abażury lub mieniące się tysiącami koralików stylizowane żyrandole.

Jeśli marzy Ci się eklektyzm, styl ten idealnie sprawdzi się w kuchni. Na tle jednobarwnych frontów lub mebli wykonanych z naturalnego drewna możesz ustawić różnego rodzaju pojemniki do przechowywania produktów kuchennych – przypraw, makaronów i ulubionych herbat. Do tego kolorowe talerze w różnych kształtach i rozmiarach – tu nawet nie przeszkodzi nadłamany brzeg starego kubka lub zestaw pozornie nie pasujących do siebie łyżeczek deserowych. Wpleć w nie kuchenne tekstylia, takie jak rękawice kuchenne i ściereczki, zawieś je na różnokolorowych wieszakach, wykonanych z odmiennych materiałów.

Eklektyzm może pojawić się w Twoim przedpokoju. Na jednobarwnej ścianie zawieś rodzinne pamiątki i fotografie. Postaraj się, by dekorowana ściana nie sąsiadowała bezpośrednio z wieszakiem na kurtki lub szafką na buty. Pozwól, by wyeksponowane przedmioty przykuwały uwagę gości już od pierwszej chwili, gdy przekroczą próg Twojego domu. Mogą to być fotografie poszczególnych członków rodziny w klasycznej ramie lub gotowa galeria zdjęć ze wspomnieniami ze wspólnego wyjazdu. Dołącz do nich lustro w dekoracyjnej ramie, zawieś na sznurku z drewnianymi spinaczami najnowsze prace plastyczne swoich dzieci. Taki przedpokój pobudzi do działania i będzie Ci przypominać o najlepszych mementach z przeszłości!

Styl eklektyczny – sposób na nudę!

Eklektyzm pozwala uzyskać atrakcyjne i unikatowe wnętrza, bez konieczności rezygnowania z ulubionych przedmiotów i pozbywania się rodzinnych pamiątek. To doskonały sposób, by podkreślić i wyeksponować swoją osobowość. Dzięki łączeniu różnych materiałów i struktur, uzyskasz unikatowe aranżacje, które są ponadczasowe i pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie. Zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu i wybierz dla siebie produkty, dzięki którym każda chwila w Twoim mieszkaniu będzie pełna pasji i piękna!

Data publikacji: 23.08.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Styl eklektyczny we wnętrzach - pozbądź się nudy!